Osiem znakomitych i nowych filmów dokumentalnych dla młodych widzów na pięciu europejskich festiwalach filmowych. Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy współtworzy międzynarodowy projekt Docs4Teens – Building Bridges.
Docs4Teens – Building Bridges nie tylko powraca, ale i się rozrasta! Bardzo się cieszymy, że nowe i niezwykle różnorodne filmy dokumentalne, dzięki naszej inicjatywie, docierają do młodych widzów z kolejnych europejskich krajów. – komentuje Magdalena Walo, koordynatorka festiwalowej sekcji Kids&Youth. Kino dla Młodych.
W 2021 roku z inicjatywy Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z festiwalami Dei Popoli (Włochy), FIPADOC (Francja) i Docudays UA (Ukraina) powstała nowa europejska sieć festiwalowa „Docs4Teens – Building Bridges”. W tym roku do projektu dołączył kolejny festiwal, Porto/Post/Doc z Portugalii. Głównym celem sieci jest promocja filmów dokumentalnych wśród młodzieży, a także wsparcie międzynarodowej dystrybucji europejskich dokumentów przeznaczonych dla nastolatków.
W ramach tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 8 dokumentów skierowanych do nastoletniej widowni. Wyselekcjonowane filmy skłaniają do refleksji na aktualne, czasem niełatwe, tematy, takie jak wojna, zmiany klimatyczne czy dorastanie.
Wybrane filmy będzie można zobaczyć w 2024 roku podczas festiwali Dei Popoli (Włochy, listopad ), FIPADOC (Francja, styczeń), Porto/Post/Doc (Portugalia, listopad ), Docudays UA (Ukraina, czerwiec) oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Polska, maj-czerwiec).
Filmy wybrane do trzeciej edycji Docs4Teens:
- Skąd dokąd, reż. Maciek Hamela (Polska, 85’)
- Children of the Border, reż. Janne Vasarainen (Estonia, 17’)
- Nie znikniemy, reż. Alisa Kovalenko (Ukraina, Polska, Francja, 100’)
- Dziewczyna z dala od domu, reż. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko (Dania, Norwegia, 22’)
- Pourquoi on se bat, reż. Camille Etienne, Solal Moisan (Francja, 70’)
- The Unicorn in Snowpants Suddenly Ran Off, reż, Philipp Schaeffer (Niemcy, 18’)
- Sen o Arizonie, reż. Jon Bang Carlsen (Dania, Estonia, Norwegia, 76’)
- Dziewczyńskie historie, reż. Aga Borzym (Polska, 60′)