- Tarnowska Nagroda Filmowa zbliża się wielkimi krokami. Święto kina w najcieplejszym mieście Polski rozpocznie się 31 maja i potrwa do 8 czerwca, co oznacza, że przez ponad tydzień Tarnów będzie stolicą rodzimej kinematografii. Wszystkie projekcje konkursowe, a będzie ich 12, pokazy specjalne, a także cykl „Filmy Młodego Widza”, zostaną wyświetlone na ekranie Marzenia, jednego z najstarszych kin w naszym kraju, które rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku, czyli w czasach rozwoju sztuki filmowej.
Warto odnotować, że Tarnowska Nagroda Filmowa jest drugim – po Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – najstarszym przeglądem filmowym w Polsce. Przez blisko 40 lat w mieście pod Górą Świętego Marcina wyświetlono wiele obrazów, które stały się milowymi krokami w dziejach nadwiślańskiego kina. Do Tarnowa corocznie przyjeżdżają też największe sławy srebrnego ekranu. Nie inaczej będzie w tym roku. Na początku drugiego tygodnia czerwca przekonamy się zaś, do kogo trafią najważniejsze nagrody. A do rozdania są: Grand Prix w postaci statuetki „Maszkarona” – Konkurs Główny, Nagroda Publiczności „Publika” i Nagroda Jury Młodzieżowego „Kamerzysta”. Ponadto Jury Dziecięce wręczy statuetkę „Maszkaronka” dla najlepszej produkcji w przeglądzie „Filmy Młodego Widza”.
Podczas 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej o najważniejszą statuetkę, czyli „Maszkarona”, powalczy 12 znakomitych produkcji. Wystarczy spojrzeć na tytuły, aby przekonać się, że każda z projekcji w klimatycznym Marzeniu będzie pasjonująca i przepełniona emocjami. Jurorzy ocenią w tym roku następujące obrazy: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”.
Filmy pełnometrażowe oceni jury profesjonalne pod egidą dokumentalisty Pawła Łozińskiego, którego kapitalny „Film balkonowy” zgarnął w ubiegłym roku w Tarnowie dwie statuetki – „Maszkarona” oraz „Kamerzystę”. Poza przewodniczącym w składzie znaleźli się: operatorka Weronika Bilska („Córka trenera”, „Piosenki o miłości”, „Moje wspaniałe życie”), reżyserka castingu Marta Kownacka („Mowa ptaków”, „Teściowie”, „Filip”), filmoznawca Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w latach 2020-2023) oraz producent Mariusz Włodarski („Niepamięć”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Sweat”).
Choć tytuły nagrodzonych filmów poznamy 8 czerwca, to już teraz wiadomo, że Nagroda za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię, zgodnie z decyzją kapituły Festiwalu, trafi w ręce Krystyny Jandy, aktorki teatralnej i filmowej, reżyserki, a także autorki książek i felietonów. Artystka, która na ekranie zadebiutowała w 1976 roku w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy, zostanie uhonorowana podczas jednego w wydarzeń specjalnych – spektaklu „My Way” w reżyserii Laureatki.