PREMIERY STYCZNIA 2023

Welcome to Chippendales -- “Four Geniuses” - Episode 102 -- As Chippendales takes flight, Steve assembles his dream team—including a shy accountant who may be more than just a business hire. Otis (Quentin Plair), shown. (Photo by: Erin Simkin/Hulu)

1.01 MADAGASKAR – NAJDZIWNIEJSZE GATUNKI (NATIONAL GEOGRAPHIC WILD)  Madagaskar to wyspa, która miliony lat temu oddzieliła się od stałego lądu. Wynikiem tego procesu jest rozwój zwierząt niepodobnych do żadnych innych na Ziemi. Wśród nich są m.in. tenreki zwyczajne, czyli gatunek, który przeżył uderzenie meteorytu, liścionosy charakteryzujące się dymorfizmem płciowym, czy przepiękne lemury katta. Poznamy też fantastyczne indrisy, czyli owocożerne ssaki, uważane przez miejscowych za święte zwierzęta.

1.01 PIES I KOT: KTO TU RZĄDZI? (CBS REALITY) Kiedy w ruch idą kły i pazury, słychać warczenie i syczenie, a w powietrzu lata wyrwane futro, zrozpaczone rodziny wzywają behawiorystów zwierzęcych, aby pomogli zawrzeć rozejm między domowymi pupilami. Stawka jest wysoka dla wszystkich. Jeśli Nanci Creedon, psi psycholog i Chirag Patel, doradca ds. kotów, nie zakończą sporu, jedno z ukochanych zwierząt może potrzebować nowego domu. Na szczęście eksperci uzbrojeni są w mnóstwo sztuczek i wyjątkową, tajną broń, aby położyć kres brutalnym, zwierzęcym konfliktom.

1.01 REAL MADRYT- FC BARCELONA (SPORTKLUB) W Madrycie najgorętszy ligowy mecz na Starym Kontynencie. W stolicy Hiszpanii o punkty, splendor i uznanie walczyć będą miejscowy Real z odwiecznym rywalem z Barcelony. Do poniedziałkowej konfrontacji Real przystąpi z pozycji lidera, Barcelona z trzeciego miejsca w tabeli. Gospodarze w ACB jeszcze w tym sezonie u siebie nie przegrali, odnieśli komplet sześciu zwycięstw i zrobią wszystko, aby seria ta trwała nadal po meczu z Katalończykami. Miejscowi w ostatnich tygodniach prezentują chyba nieco bardziej stabilną formę, choć obu ekipom zdarzały się potknięcia.

2.01 GŁOWA RODZINY, SEZON 20 (FOX COMEDY) Seria nie przestaje zabawiać swoich zagorzałych fanów ostrym jak brzytwa humorem, trafnymi parodiami, spektakularnymi animacjami i oryginalną muzyką. Od momentu swojego debiutu serial osiągnął status kultowej produkcji, a jego gwiazda – mówiący niemowlak – stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci telewizyjnych wszechczasów.

3.01 BUSZ W OGNIU (FOX) Serial inspirowany historiami ludzi, którzy przeżyli katastrofalny sezon pożarów w Australii i cały czas muszą mierzyć się z jego następstwami. Odcinki bazują na historiach i przeżyciach zwykłych ludzi, którzy byli zmuszeni podejmować niewyobrażalnie trudne decyzje i dokonywać wyborów, których konsekwencje niekiedy będą towarzyszyć im do końca życia. Dodatkowo serial ukazuje skalę klęski żywiołowej, jaka dotknęła tę część świata w okresie od sierpnia 2019 roku do marca 2020 roku, obejmując znaczną część Australii od północy po południe. W każdym odcinku widzowie zobaczą, jak ogień pochłaniał życie, domy i pola uprawne, niszcząc tym samym całe społeczności, busz i blisko trzy miliardy żyjących tam zwierząt.

4.01 NIEWIDZIALNA (CANAL+FILM) Sophie to młoda niewidoma kobieta, która opiekuje się kotem w rezydencji na odludziu. Zostaje zaatakowana przez złodziei szukających ukrytego sejfu. Jej jedynym środkiem obrony jest aplikacja o nazwie „See for Me”, dzięki której łączy się z wolontariuszem gdzieś w kraju, który pomaga jej przetrwać zastępując jej oczy. Sophie łączy się z Kelly, byłą wojskową, która spędza czas grając w strzelanki. Sophie musi przyjąć do wiadomości, że jeśli chce przeżyć noc, musi skorzystać z każdej pomocy, jaką dostanie. Ostatecznie okazuje się, że niewidoma nastolatka wcale nie jest taka bezbronna.

6.01 SZYBCY I WŚCIEKLI 9 (CANAL+ PREMIUM) Dominic prowadzi spokojne życie z Letty  i ze swoim synem Brianem. Jednak nadal czyhają na niego różne niebezpieczeństwa. Tym razem Dominic będzie musiał zmierzyć się z duchami własnej przeszłości. Jego ekipa znów połączy siły, żeby pokonać wroga – doskonałego kierowcę Jacoba Toretto, który jest bratem Dominica skłóconym z nim od wielu lat.

6.01 ERC 2022: RAJD ŁOTWY (MOTOWIZJA) Od 2013 roku Rajd Lipawy to stały element Rajdowych Mistrzostw Europy. Impreza ta rozpoczynała swoją historię jako rajd zimowy, ale od kilku lat załogi rywalizują na niezwykle szybkich odcinkach szutrowych.

7.01 TAJMENICA HENRIEGO PICKA (TVP KULTURA) W bibliotece na bretońskiej prowincji zostaje odnaleziony egzemplarz powieści. Wszystko wskazuje na to, że jego autorem jest nieżyjący już Henri Pick, który kojarzony był przez znajomych głównie jako przedsiębiorca prowadzący pizzerię w małym miasteczku, a nie jako osoba powiązana z literacką twórczością. Książka zostaje wydana i okazuje się prawdziwym bestsellerem. Interesuje się tym szanowany krytyk Jean-Michael Rouche, który publicznie podważa informację, że autorem powieści jest zmarły już Henri. Przez swoje kontrowersyjne osądy traci żonę i pracę. Wkrótce rozpoczyna własne śledztwo, by dowiedzieć się prawdy o Picku.

9.01 BIGGER THAN US (CANAL+PREMIUM) Indonezja zmaga się z uporczywym problemem, jakim jest zanieczyszczenie plastikiem. Osiemnastoletnia Melati wraz ze swoimi rówieśnikami postanawia stawić czoło temu wyzwaniu. Młoda Memory z Malawi szerzy feministyczne wartości tam, gdzie nikogo nie obchodzą kobiety. Z kolei Mary pomaga uchodźcom, którzy walczą z przeciwnościami losu na Morzu Śródziemnym. Twórcy filmu pokazują przedstawicieli młodego pokolenia, którzy chcą naprawić świat i nie mogą liczyć na państwo czy inne instytucje.

11.01 DRUGI HOTEL MARIGOLD (CANAL+ PREMIUM) Kontynuacja zaskakującego przeboju kinowego z roku 2011, w której poznamy dalsze perypetie uczuciowe i osobiste mieszkańców egzotycznego hotelu dla seniorów w Indiach. Hotel Marigold odniósł sukces, dlatego Muriel i Sonny postanawiają otworzyć filię. Jakby tego było mało, Sonny szykuje się do ślubu, a nowy mieszkaniec hotelu – ceniony pisarz – traci głowę dla jego matki. Na szczęście gdy nadchodzi wielki dzień, wszyscy zapominają o problemach i dają się porwać niezwykłej atmosferze hinduskiego wesela.

11.01 WITAMY W CHIPPENDALES (DISNEY+) Kryminalna historia zachowana w klimacie lat 80. Jej bohaterem jest Somen „Steve” Banerjee – imigrant z Indii, który postanawia spełnić swój amerykański sen i tworzy największe na świecie imperium męskiego striptizu. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniach serial przedstawia początek, ale i bolesny upadek pierwszego baru z męskim striptizem na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

12.01 PORZUCONE KONSTRUKCJE (NATIONAL GEOGRAPHIC) W ostatnich latach ogromną popularność zyskał tzw. urbex, czyli nurt nietypowej turystyki, która zajmuje się eksploracją opuszczonych budowli z różnych okresów. W ósmym sezonie przemierzymy wszystkie kontynenty, aby odkryć i zbadać budowle, o których zapomniał świat. Zobaczymy niesamowite konstrukcje inżynieryjne, zrujnowane miasta-widma, zagadkowe kompleksy przemysłowe i złowrogie pozostałości po krwawych konfliktach. W każdej z tych lokalizacji poznamy unikatową historię – dowiemy się, dlaczego określone miejsce w ogóle powstało i co doprowadziło do jego zniszczenia.

13.01 DIG (CANAL+ FILM) Owdowiały Scott Brennan zajmuje się rozbiórkami starych domów. Przyjmuje zlecenie od Victora, który oferuje sowitą zapłatę. Zależy mu na szybkim wykonaniu usługi. Scottowi towarzyszy nastoletnia córka Jane. Dziewczyna niedawno uległa wypadkowi i niemal straciła słuch. Ojciec liczy, że dzięki zarobionym pieniądzom będzie mógł jej pomóc. Gdy przyjeżdżają do położonego na odludziu budynku, przekonują się, że wpadli w pułapkę. Zostają sterroryzowani przez Victora i jego dziewczynę Lola (Liana Liberato). Okazuje się, że ich prawdziwym zadaniem jest wykopanie tego, co leży głęboko w ziemi. Para psychopatów nie zamierza ich wypuścić, póki nie osiągnie swojego celu. Dla Scotta i Jane zaczyna się gra o życie.

15.01 NAJDZIWNIEJSZE ZWIERZĘTA ŚWIATA: RODZINNE SEKRETY ( NATIONAL GEOGRAPHIC WILD) W programie zagłębimy się w najbardziej osobliwe zachowania, które mają miejsce w obrębie niektórych zwierzęcych rodzin. Nie zabraknie zwariowanych zalotów, burzliwych związków i romansów, a nawet zachowań kanibalistycznych… Wszyscy ci, którzy uważają, że koale są niewinnymi stworzeniami, najprawdopodobniej będą musieli zweryfikować swój pogląd. Poznajcie największych dziwolągów żyjących na tej planecie.

15.01 CURTIS STONE: SMAKI Z MOICH PODRÓŻY (CANAL+ KUCHNIA) Kulinarna podróż przez regiony znane ze swych winnic, potraw i przysmaków. Szef kuchni z Los Angeles Curtis Stone przemierza świat w poszukiwaniu inspiracji do nowego menu swojej restauracji. W tym celu odwiedza prestiżowe winnice i producentów tradycyjnej żywności w Australii Zachodniej, w regionie Rioja w Hiszpanii, w Lombardii i Umbrii we Włoszech oraz w Kalifornii. Jakie smaki odnajdzie w każdym z czterech zakątków świata i co zainspiruje go najbardziej?

17.01 JAK TO WYJAŚNIĆ (HISTORY) Autorzy serii badają najbardziej tajemnicze filmy, zdjęcia i nagrania audio na świecie i wykorzystują najlepszą technologię oraz wiedzę ekspertów, aby wydać wiarygodny werdykt. W każdym odcinku analizuja pozornie niemożliwe rzeczy “uchwycone na filmie” – w tym sprawy: gigantycznych bestii, UFO, apokaliptycznych dźwięków, rzekomych mutantów z głębin, spisków i wielu innych przypadków. Gospodarz i dziennikarski weteran Tony Harris nie bierze niczego za pewnik. W poszukiwaniu odpowiedzi pomagają mu m.in. naoczni świadkowie czy serie naukowych testów, którym poddawane jest każde zdjęcie lub film. Harris demaskuje oszustwa i znajduje najbardziej wiarygodne dowody w każdej sprawie, pomagając lepiej zrozumieć nasz świat.

20.01 UFO: ODTAJNIONE PROJEKTY (NATIONAL GEOGRAPHIC) W drugiej połowie XX w. zanotowano znaczny wzrost obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających, rzekomo kierowanych przez kosmitów. Twórcy programu dokumentalnego „UFO: Odtajnione projekty”, chcąc uporządkować chaos informacyjny związany z tematyką ufologiczną, dotarli do tajnych dokumentów, które poddają analizie i ocenie wszelkie poszlaki wskazujące na obecność „obcych” na naszej planecie. Wyniki badań okażą się zaskakujące zarówno do osób, które bezkrytycznie wierzą w obecność kosmitów na Ziemi, jak i tych, którzy z góry przekreślają taką możliwość. Odtajnione akta pokazują szokującą prawdę na temat naszych kontaktów z nieznanymi przybyszami.

20.01 MAŁE I ŚNIEŻNOBIAŁE: PRZYGODA NA ALASCE (CANAL+ DOMO) Zimowa eskapada na Alaskę przyniesie zaskakujące, architektoniczne odkrycia.  George Clarke i William Hardy znowu zanurzą się w białym krajobrazie. Wyprawa na Alaskę będzie okazją do podziwiania piękna przyrody oraz architektury, która musi sprostać surowym warunkom. Tutejszym budowniczym nie brak wyobraźni. Zobaczymy m.in. hotel igloo z lat 60., kaplicę inspirowaną liśćmi brzozy i nietypowy domek narciarski, a George i William spróbują swoich sił w powożeniu psim zaprzęgiem.

24.01 9-1-1, SEZON 6 (FOX) Ryan Murphy, Brad Falchuk i Tim Minear ponownie zaskakują pomysłem na kolejny sezon. Seria pokazuje, jak stresujące bywają doświadczenia osób udzielających pierwszej pomocy – w tym policjantów, strażaków i dyspozytorów. To właśnie oni muszą się na co dzień mierzyć z najbardziej przerażającymi, szokującymi i zapierającymi dech w piersiach sytuacjami. Równie trudnym zadaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy pracą i niesieniem pomocy, tym którzy jej potrzebują, a rozwiązywaniem problemów w ich prywatnym życiu. Serial czerpie inspirację z prawdziwych wydarzeń opisanych przez osoby pracujące w wymienionych zawodach.

24.01 PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA: ANDY (NATIONAL GEOGRAPHIC) Hazen Audel w swoim „surwiwalowym CV” ma na koncie wiele imponujących osiągnięć, wśród których było m.in. przejście 800 km po dżungli czy wielotygodniowy obóz w pełnym niebezpieczeństw lesie deszczowym. Tym razem instruktor szkoły przetrwania wyrusza w na podbój najdłuższego łańcucha górskiego na Ziemi – Andów, które przejdzie ze wschodu na zachód, przemierzając przez sześć różnorodnych ekosystemów. W styczniowym odcinku surwiwalowiec swoją przygodę z potężnymi górami rozpocznie od bagna Gran Chaco, gdzie pozna rdzennych mieszkańców Argentyny, którzy nauczą go sztuki życia codziennego w tym ekstremalnym miejscu.

26.01 CHAPPIE (AMC) Wizja niedalekiej przyszłości. Policja kontroluje przestępczy półświatek wykorzystując do tego roboty specjalizujące się w misjach specjalnych. Chappie to jeden z takich robotów – jest jednak jedna zasadnicza różnica, Chappie myśli i czuje tak jak ludzie, jest świadomą istotą zdolną do nauki i podejmowania decyzji. Gdy dostaje się w niepowołane ręce, a jego pamięć zostaje zresetowana, zmienia stronę, zaczyna wyrządzać zło i uczestniczyć w brutalnych porachunkach gangów. Poruszające science-fiction w reżyserii nominowanego do Oscara Neila Blomkampa, z udziałem Hugh Jackmana oraz Sigourney Weaver.

29.01 NIEZWYKŁA FARMA (NATIONAL GEOGRAPHIC WILD)  Tym razem poznamy Hatcherów, czyli rodzinę, która prowadzi liczącą 500 akrów farmę mleczną i praktykę weterynaryjną w stanie Tennessee. Ich życie to istny miszmasz, pełen zwariowanych przygód i zwrotów akcji. W styczniowych odcinkach poznamy pupila, który cierpi na zapalenie poduszek łap oraz krowę z chorym z kopytem, która doznała poważnego urazu i potwornie krwawi. Rodzina Hartcherów będzie musiała także znaleźć skuteczny sposób, by ochronić swoje liczne stado kur przed jastrzębiami.