DOKUMENTALNE HITY ARTE.TV W 2023

Jak zapewniają  jej animatorzy a potwierdzaja widzowie, platforma streamingowa ARTE.tv oferuje wartościowe treści budujące obraz naszej rzeczywistości, świata, w którym żyjemy. Przedstawia trudne, kontrowersyjne, a niekiedy niewygodne tematy. Oferuje poruszające reportaże, treści poszerzające horyzonty, ukazujące różnorodne zjawiska społeczne i polityczne, aktualne trendy oraz nietuzinkowe postaci. Prezentuje filmy analizujące historię, zróżnicowanie naszej kultury, omawiające temat sztuki, religii, ekologii, rozwoju technologii, ekonomii, czy przybliżające kulisy konfliktów zbrojnych. Oto wybór najchętniej oglądanych dokumentów ARTE z 2023 roku.

HISTORIA NUDYZMU Dlaczego w większości miejsc na świecie nagość to tabu? Czemu kultura i religia uczą nas, jak się ubierać, czego nie pokazywać czy co ukrywać, a wersję sauté naszego ciała akceptują tylko w dzieciństwie lub podczas seksu? I jak do tego wszystkiego ma się naturyzm? Ten XIX-wieczny trend wyrósł z chęci połączenia się z naturą i dziś zaczyna wpisywać się w nurt „body positive”. ARTE.tv przygląda się historii nudyzmu z bliska w dwuodcinkowej serii.

DŻIHAD W EUROPIE Zamachy bombowe w Madrycie i zabójstwo reżysera filmowego Theo van Gogha w Holandii to tylko dwa przykłady licznych islamistycznych ataków terrorystycznych, które wstrząsnęły Europą w ostatnich dziesięcioleciach. Jak dżihad dotarł na nasz kontynent? Jaką rolę odegrały w tym wojny w Iraku i Syrii? Dlaczego przywódcom islamskim udało się zwerbować bojowników w Europie? Trzyczęściowy dokument ARTE.tv sięga do początków europejskiego dżihadu i szczegółowo śledzi jego ewolucję na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.

PRAWDA O MAGDALENKACH, CZYLI MROCZNA HISTORIA IRLANDII 10 pralni Św. Marii Magdaleny pod opieką katolickich zakonów prało brudną bielizną w Irlandii w latach 1922-1996. Państwo, Kościół lub rodziny wysłały do obozów pracy tysiące kobiet wbrew ich woli. W konserwatywnej Irlandii azyle sióstr Magdalenek były instytucją powszechnie akceptowaną, bo pozwalały pozbyć się niewygodnych „upadłych” kobiet. Ostatni azyl zamknięto dopiero 25 września 1996 roku. Dokument „Zapomniane pralnie: Prawda o Magdalenkach” opowiada szokującą historię systemu, który zniewolił ponad 10 000 kobiet na dziesięciolecia. Jest świadectwem ich doświadczeń i pokazuje, jak nawet dziś podejmowane są próby tuszowania prawdy. Ten przełomowy obraz stanowi druzgocące oskarżenie sposobu, w jaki Kościół, państwo i społeczeństwo sprzysięgły się, aby zamknąć, uciszyć i zawstydzić całe pokolenie własnych sióstr i córek.

SEN O ATOMIE, CZYLI PRAWDZIWA HISTORIA NAJGROŹNIEJSZEJ BRONI ŚWIATA I JEJ PRZECIWNIKA Mógł być Oppenheimerem, ale wybrał inną drogę. Polski fizyk Józef Rotblat opuścił prestiżowy zespół naukowców pracujących nad Projektem Manhattan, mającym na celu stworzenie bomby atomowej. Poświęcił swoje życie walce z bronią jądrową w ramach pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash, którego celem było zachęcić naukowców do spotkań i refleksji nad rolą nauki w społeczeństwie. ARTE.tv przedstawia portret człowieka, który płynął pod prąd historii i otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1995 roku.

PATODEWELOPERKA W POLSCE Ostatnim krzykiem mody patodeweloperki w Polsce jest budowa małych, ciasnych, często ciemnych, a do tego bardzo drogich mieszkań. – Kiedy kicham, sąsiad zza ściany mówi „na zdrowie” – żartuje Patrycja Łepkowska, 23-letnia lokatorka jednego z mikromieszkań w warszawskim „Hongkongu”. Ceny za metr tutaj to 25 000 PLN, a na grupie osiedlowej jest zarejestrowanych 6.000 osób. Nadal przy astronomicznych cenach za metr, są one często jedyną opcją dla kupujących, bo nieruchomości liczą sobie tam do 25 m2. Reportaż „Polska – życie w mikromieszkaniu” ukazuje aktualny trend związany ze stale rosnącymi cenami nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach. Jednym z głównych bohaterów tego obrazu jest młody fotograf, który w ramach swojego projektu stworzył serię zdjęć mieszkańców takich „dziupli” podczas stylizowanych sytuacji codziennych. – Do takiego miejsca trzeba się przystosować i mieszkańcy się adaptują, bo nie mają innego wyjścia, natomiast nie jest przestrzeń do normalnego życia – komentuje fotograf, Filip Śmiałkowski.

 

 

1 Trackback / Pingback

  1. OnOverseas.Com

Komentowanie jest wyłączone.