SONY URUCHAMIA C3 PORTAL

Firma Sony oferuje nowe rozwiązanie- C3 Portal, przeznaczone do łączenia kamer z chmurą i szybkiej, stabilnej transmisji łączami komórkowymi. C3 Portal (z ang. Camera-Connect-Cloud Portal) pozwala operatorowi łatwo i szybko przesyłać pliki z planu zdjęciowego do studia montażowego. Służąca do tego prosta w użyciu aplikacja mobilna „C3 Portal App” jest dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS*. Oprócz tego nowe rozwiązanie automatycznie uzupełnia przesyłane pliki metadanymi, dzięki czemu materiał docierający do chmury można bezproblemowo skierować do postprodukcji, zwiększając efektywność pracy. Przesłane z terenu pliki są udostępniane do produkcji. W rezultacie zdalnym tworzeniem treści w chmurze mogą się zajmować operatorzy kamer, montażyści, producenci, a nawet klienci.

C3 Portal zapewnia szeroki zakres funkcjonalności i praktycznych korzyści dla nadawców zajmujących się produkcją wiadomości oraz twórców różnego rodzaju treści:

  • Szybkie i łatwe łączenie kamery z chmurą przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej: operator wykonuje intuicyjne czynności, logując się w aplikacji i skanując kod QR umieszczony na kamerze**.
  • Szybka i stabilna transmisja przez sieć komórkową: użytkownik może połączyć kamerę ze smartfonem przez USB i bezpiecznie przesyłać pliki do chmury z użyciem najnowocześniejszych sieci 5G, popularnych LTE i bezprzewodowych Wi-Fi. Możliwe jest także łączenie wielu sieci komórkowych w celu przyspieszenia transmisji***.
  • Przesyłanie na bieżąco powstających plików**: ta funkcja pozwala przesyłać pliki do ośrodka w trakcie zdjęć, co skraca montaż w produkcji.
  • Kompleksowa organizacja pracy z metadanymi w celu zapewnienia wydajnej produkcji: operatorzy kamer, reporterzy lub reżyserzy mogą przygotować metadane planowania, obejmujące na przykład nazwiska członków ekipy lub tematy filmu, i przed rozpoczęciem zdjęć przesłać je do smartfonów i kamer za pomocą rozwiązania C3 Portal. Metadane te są wówczas automatycznie dołączane do plików przesyłanych do chmury. Operatorzy kamer mogą ponadto równolegle dodawać do metadanych uwagi i znaczniki EssenceMark, podglądając pliki proxy XAVC przesyłane do smartfona. Taka organizacja pracy pomaga przyspieszyć montaż nagranego materiału wideo.
  • Możliwość rozpoznawania mowy i jej zamiany na tekst: te funkcje ułatwiają integrację postprodukcji z opartym na sztucznej inteligencji, chmurowym rozwiązaniem Sony Media Analytics Portal.

* Zgodność z systemami Android 10 lub nowszym i iOS 14 lub nowszym.

** Wszystkie funkcje, w tym łatwe, szybkie łączenie z użyciem kodu QR i przesyłanie na bieżąco powstających plików, będą początkowo obsługiwane przez kamerę PXW-FX9 z wersją 3.0 oprogramowania i kamerę PXW-Z280 z wersją 5.0. Wydanie tych wersji planowane jest pod koniec listopada 2021 r. Wszystkie funkcje z wyjątkiem łatwego, szybkiego łączenia z użyciem kodu QR i przesyłania na bieżąco powstających plików będą dostępne w kamerach ILME-FX6, PXW-Z750, PXW-Z450, PXW-X400 i PXW-X500.

*** Tylko w systemie Android.