TELEWIZYJNE PREMIERY GRUDNIA

1.12 SYN MARNOTRAWNY (FOX) Kryminolog Malcolm Bright powraca w grudniu z kolejnymi zagadkami. Nieprześcigniony w tropieniu zabójców jest niezwykle pomocny dla nowojorskiej policji. Co sprawia, że doskonale wie jak myślą i potrafi przewidzieć ich kolejny ruch? Prawdopodobnie ma to zapisane w genach po swoim ojcu… seryjnym mordercy, znanemu szerzej jako „Chirurg”. Malcolm walczy z nękającymi go koszmarami z przeszłości oraz tajemnicami rodzinnymi, pomagając rozwiązać zagadki, których nikt inny nie potrafi rozwikłać.

 1.12 CZTERY WESELA I POGRZEB (HBO GO) Czworo przyjaciół z Ameryki spotyka się po kilku latach na weselu w Londynie. Po niespodziewanej wolcie przed ołtarzem, życie wszystkich bohaterów zmienia się diametralnie, czeka ich burzliwy rok, podczas którego znajdą nową miłość i poznają ból rozstania. W serialu zobaczymy, jak zaczynają i kończą się związki, miłość rodzi się i wypala, będziemy świadkami pewnego politycznego skandalu i poznamy kulisy londyńskiego życia towarzyskiego. Naturalnie nie zabraknie w nim także tytułowych czterech wesel i…. pogrzebu.

 

2.12 OLBRZYMY Z EPOKI LODOWCOWEJ (POLSAT VIASAT NATURE) Paleontolog Dick Mol szuka śladów masowego wymierania gatunków pod koniec ostatniej epoki lodowcowej: od skamieniałych kości po ślady pozostawione na gipsowych wydmach i szczątki w wiecznej zmarzlinie. Badacze znajdują wiele śladów pradawnych myśliwych i ich zdobyczy: mamutów, niedźwiedzi jaskiniowych i olbrzymich leniwców. Czy to możliwe, że nasi przodkowie doprowadzili do wyginięcia tych gigantów, czy raczej sprawcą był szybko zmieniający się klimat?

2.12 GENERAŁ (DISCOVERY HISTORIA) Fabularno-dokumentalny serial o okolicznościach śmierci generała Władysława Sikorskiego. W roli tytułowej Krzysztof Pieczyński.

2.12 POMYSŁOWE PROJEKTY (HGTV)  W premierowej serii Iwona Durka pomoże bohaterom, którzy znaleźli się we „wnętrzarskich” tarapatach i nie mają żadnego pomysłu na to, jak urządzić konkretne pomieszczenie. Po rozmowach z właścicielami przedstawi im dwie propozycje metamorfozy. Gospodyni programu wielokrotnie udowodni, że liczy się tak naprawdę pomysł, a nie zasobność portfela. Poznamy oryginalne, łatwe i przede wszystkim tanie sposoby na to, żeby niemodne już wnętrze stało się znowu piękne i funkcjonalne. Prowadząca, działając w duchu zero waste, pokaże jak dać nowe życie meblom i przedmiotom, których czasy świetności już dawno minęły. W pracach remontowych wspomoże ją niezawodny fachowiec Szymon Pasierowski i jego ekipa.

3.12 ME KOBIET W PIŁCE RĘCZNEJ (EUROSPORT)  Meczem z Norweżkami reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpocznie udział w mistrzostwach Europy. W turnieju, który zostanie rozegrany od 3 do 20 grudnia w Danii wystąpi 16 najlepszych zespołów Starego Kontynentu, w tym reprezentacja Polski. W pierwszej fazie grupowej Polki zmierzą się z Norweżkami, Rumunkami i Niemkami. Eurosport posiada wyłączne prawa do transmisji turnieju. Na antenach stacji transmitowane będą najważniejsze mecze, w tym wszystkie spotkania Polek.

3.12 HISTORIA SZKOCKICH KLANÓW (BBC BRIT) Przedstawiciele legendarnych szkockich klanów to jedni z najsłynniejszych wojowników świata, wychowani na dzikich i surowych terenach północy. Bohaterscy, waleczni, bezlitośni oraz niegodziwi, a wśród nich kultowe postacie historyczne, m.in. król Robert I Bruce oraz Maria Stuart, królowa Szkotów. Zjednoczone szkockie klany pokonały angielską potęgę militarną i wywalczyły niepodległość, wykorzystując swoje wpływy, by obalić władców oraz zmienić bieg historii. Ich dzieje to prawdziwa gra o tron – bezwzględna walka o władzę.

3.12 ZIEMIA NICZYJA (HBO 3) Antoine szuka w Syrii swojej siostry, która jest uważana za zmarłą. Odkrywając tajemnice kawałek po kawałku, chłopak łączy siły z jednostką zagorzałych kurdyjskich bojowniczek, które są największym koszmarem ISIS i podróżuje z nimi po terytorium okupowanym przez wroga. Ścieżki Antoine’a przecinają się z poszukiwaczami przygód, anarchistami, szpiegami, ale też niewinnymi ofiarami wojny. Dramat pokazujący syryjską wojnę domową oczami młodego Francuza. Obraz zapewnia wyjątkowe spojrzenie na wydarzenia w Syrii i ich wpływ na cały świat.

3.13 BITWA O KRETĘ (POLSAT VIASAT HISTORY) Historia jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej i czteroletniej niemieckiej okupacji greckiej Krety. Autorzy programu prezentują genezę i przebieg  tej wyjątkowo krwawej batalii.

3.12 BROOKLYN 9-9, SEZON 3 (FOX COMEDY) Kapitan Holt z niesmakiem przyjmuje porażkę i wraz z Giną przenosi się z 99 posterunku do departamentu PR w głównej siedzibie nowojorskiej policji. Pod nieobecność Holta Jake, Amy, Charles, Rosa i Tery w niepewności oczekują nowego kapitana. Atmosfera na posterunku sięga zenitu, ale nie tylko ze względu na nieobecność Holta i Giny. Jake i Amy zbliżyli się do siebie po ostatniej wspólnej akcji, ale nie chcąc się śpieszyć i określać tego, co ich łączy, swoją relację pozostawiają w tajemnicy. Informacja o ich uczuciu, która mogłaby spowodować u Charlesa zawał ze szczęścia, przysporzy jednak sporych problemów komuś innemu. Tymczasem Holt chce wdrażać swoje pomysły, które mają doprowadzić do polepszenia wizerunku policji.

4.12 ONE CHAMPIONSHIP: BIG BANG (FIGHTKLUB)  W pierwszy piątek miesiąca gala ONE Championship: Big Bang, a później – tydzień po tygodniu – trzy kolejne wydarzenia: drugi event Big Bang oraz dwie gale pod wspólnym tytułem Collision Course. Ostatnia z nich 25 grudnia.
4 grudnia w Singapurze zaplanowano sześć znakomitych pojedynków, wśród których bezsprzecznie na pierwszy plan wysuwa się konfrontacja Romana Kryklii z Muratem Aygunem w wadze półciężkiej w formule kick-boxingu. Pierwszy z nich broni tytułu, który zdobył w swoim debiucie w organizacji ONE po pokonaniu Tarika Khbabeza. Teraz jego śladem chce pójść Aygun, dla którego pojedynek podczas gali Big Bang będzie premierową walką w tej prestiżowej organizacji. – Wiem, ile znaczy pas organizacji ONE i dlatego zamierzam po niego sięgnąć – powiedział urodzony w Enschede, ale mający tureckie korzenie fighter.

5.12 MIASTO CIENIA (AMC) Aby uchronić się przed zagładą, ludzie wybudowali podziemne miasto napędzane potężnym generatorem. Projekt planowany był jednak tylko na 200 lat. Teraz czas się kończy, a światła miasta powoli zaczynają gasnąć. By przetrwać, mieszkańcy podziemnego grodu muszą znaleźć sposób, by się z niego wydostać.

5.12 CO JE BOROWICZ NA ŚLĄSKU? (KUCHNIA+)  Adam Borowicz to rodowity Ślązak, popularny vloger kulinarny i zapalony podróżnik. Miłość do gotowania i rodzimych smaków zaszczepiła w nim babcia. W programie Adam przemierza Górny Śląsk, by pokazać bogactwo kuchni tego regionu, a także jego tradycje, historię i specyficzny klimat pogranicza. Poznamy mieszkających tu ludzi i ich pasje, zajrzymy m.in. do kopalni, familoków i gospodarstw.

5.12 ŚMIERĆ NA DRUGĄ ZMIANĘ (ID) Dla większości ludzi miejsce pracy to bezpieczne środowisko, w którym można nie tylko spokojnie pracować, ale też nawiązać znajomości. Niektórzy jednak mają pecha i dla tych nieszczęśników koledzy z pracy stają się największymi wrogami. Zapraszamy na kolejne odcinki tej wstrząsającej serii programów, która uświadomi nam, że biuro, firma czy fabryka to miejsca, gdzie czai się zło, a romanse i konflikty mogą skończyć się morderstwem. Poznamy historię dwóch sekretarek, które zaginęły bez śladu podczas swojej przerwy na lunch. Dowiemy się, co się stało z pracownicą parku dzikiej przyrody, która pewnego dnia nie dotarła do pracy. Odkryjemy kulisy sklepowego zadurzenia, które zamieniło się w tragiczną w skutkach obsesję. W programie usłyszymy autentyczne nagrania rozmów z operatorami telefonów alarmowych. Czy na pewno warto zawierać przyjaźnie w pracy?

5.12 BEZ SKRUPUŁÓW (POLSAT SERIALE) Miniserial, powstały z inspiracji jedną z najgłośniejszych premier kinowych minionego sezonu: „Solid Gold”! Polityczny thriller odsłania kulisy pracy policji i służb specjalnych wyreżyserował Jacek Bromski („Zabij, mnie glino”, „Uwikłanie”, „Anatomia zła”). To kino akcji, w którym naprzeciw siebie stanęli giganci polskiego aktorstwa: Janusz Gajos i Andrzej Seweryn. Obok nich zobaczymy takie znakomitości, jak: Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Stramowski, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Stroiński, Maciej Maleńczuk i Artur Żmijewski.

5.12 KUCHNIA ŻYDÓW POLSKICH (TVP HISTORIA) Program Łukasza Modelskiego opowiada historię kuchni żydowskiej, a także pokazuje, jak kształtowała się tradycja kuchni polskich Żydów, jak mieszały się smaki polskich potraw i jak pod wpływem judaistycznych zasad  tworzyły nową jakość. Dzięki programowi widzowie dowiedzą się ile potraw żydowskich zostało włączonych do kuchni polskiej do kanonu „smaków z dzieciństwa”.

6.12 SZLAKIEM PRZEKLĘTYCH MIEJSC (NATIONAL GEOGRAPHIC) Sam Sheridan, amerykański pisarz i poszukiwacz przygód z dreszczykiem, odkrywa miejsca, uchodzące za najbardziej przeklęte na świecie. Sam wykorzystuje najnowocześniejsze zdobycze nauki (w tym: genetyki czy oceanologii), by jak najbardziej wnikliwie opowiedzieć historie miejsc, budzących grozę nie tylko wśród mieszkańców tych rejonów. Dzięki wnikliwej analizie tematu, badaniom oraz współczesnym narzędziom technologicznym Sheriadan jest w stanie przybliżyć widzom m.in. sekrety Atlantydy oraz podjąć się próby wyjaśnienia tajemnicy Trójkąta Bermudzkiego.

6.12 DES (CINEMAX)  Opowiedziany z punktu widzenia trzech mężczyzn – Dennisa Nilsena (David Tennant), detektywa Petera Jaya (Daniel Mays) oraz biografa Briana Mastersa (Jason Watkins) – serial bada osobiste i zawodowe konsekwencje kontaktu z seryjnym mordercą. Nilsen mordował chłopców i młodych mężczyzn w swoim mieszkaniu od 1978 do 1983 roku. Przez pięć lat działał niezauważony i dopiero, gdy inspektor Peter Jay został wezwany na Cranley Gardens 23 w dniu 9 lutego 1983 roku, aby zbadać sprawę fragmentów ludzkiego mięsa i kości zatykających kanalizację, policja zdała sobie sprawę, że ma w rękach seryjnego mordercę.

6.12 ZWIERZĘTA WAJRAKA (PLANETE+) Adam Wajrak, dziennikarz i pisarz zaangażowany w ochronę środowiska, wyrusza w podróż po Polsce, by obserwować rodzime gatunki. Wraz z nim będziemy podglądać życie borsuczej rodziny i gody jelonków rogaczy. Dowiemy się, jak bezpiecznie i skutecznie obserwować i fotografować zwierzęta w trudnych warunkach terenowych. Zobaczymy też, jaki wpływ na stan różnych ekosystemów ma działalność człowieka.

6.12 KLIMEK KONTRA DUDA (TVN TURBO) Adam i Grzesiek udadzą się na wystawę klasyków motoryzacji zorganizowaną w dawnej lakierni zakładów FSO. Adam podejmie się budowy poloneza analoga. Za bazę posłuży mu polonez truck w wersji roy. Okazyjna cena pojazdu będzie związana z licznymi usterkami blacharskimi i nietypowymi modyfikacjami z wykorzystaniem drewna. Grzesiek na warsztat weźmie fiata 125p, którego będzie chciał przerobić na wersję coupe. W znalezieniu odpowiedniego egzemplarza pomoże mu miejscowy listonosz. Duda spotka się z twardym negocjatorem i przekona się, że części do polskich aut wciąż są w cenie.

7.12 MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ (MINIMINI+) Nowy format edukacyjny, w którym Rybka MiniMini i jej goście odkrywają przed dziećmi tajniki różnych zawodów.  Przedszkolaki lubią wyobrażać sobie kim będą w przyszłości. Jest tyle interesujących zawodów, wykonywanych przez dorosłych! Jak to jest być astronautą, podróżnikiem, muzykiem, aktorem czy projektantem? W programie Rybka MiniMini i dzieci zapytają o to m.in.: Mirosława Hermaszewskiego, Aleksandra Dobę, Adama Sztabę i Cezarego Pazurę. Poznają też przedstawicieli innych, ciekawych profesji.

8.12 TAJNE AKTA USA (HISTORY) Większość informacji dotyczących historii Stanów Zjednoczonych jest powszechnie dostępna. Są też jednak opowieści i miejsca, które skrywa mrok tajemnicy. Program zajmuje się właśnie nimi. Każdy z dwugodzinnych odcinków umożliwia widzom wgląd do najściślej strzeżonych budynków i tajnych organizacji. W poprzednich odcinkach serialu jego twórcy odwiedzili Pentagon, Strefę 51, FBI, a nawet Biały Dom. W wydaniu specjalnym Amerykańska księga tajemnic traktuje temat jeszcze wnikliwiej i szerzej, by utorować widzom drogę do prawdy, jaka kryje się za dzisiejszymi, szokującymi nagłówkami gazet.

9.12 W UŁAMKU SEKUNDY (ALE KINO+) Spokojne życie Katji (Diane Kruger) obraca się wniwecz, kiedy w zamachu giną dwie najważniejsze dla niej osoby – najdroższy mąż i kilkuletni kochany synek. Kobieta pogrąża się w żałobie, w której nic nie jest w stanie przynieść jej ukojenia. Po dłuższym czasie nieutulonego żalu Katja dochodzi do wniosku, że jest tylko jeden sposób, aby poradzić sobie z zaistniałą sytuacją – wymierzyć zbrodniarzom sprawiedliwość. Kiedy dociera do niej informacja, że sprawcami zamachu mogli być pewni neonaziści, wściekła wdowa postanawia dokonać okrutnej zemsty.

9.12 CYBERPUNK 2077 (POLSAT GAMES) Premiera telewizyjna gry Cyberpunk 2077. Specjalny czterogodzinny program poprowadzą Krzysztof Ibisz i Agnieszka Borysiuk, a wśród ich gości znajdą się twórcy gry, influencerzy oraz cosplayerzy. Akcja gry Cyberpunk 2077 rozgrywa się w tętniącym życiem i technologią otwartym świecie wzmocnionych cybernetycznie ulicznych wojowników i błyskotliwych korpohakerów. Gracze kierować będą losami V – postaci stawiającej pierwsze kroki w Night City, najniebezpieczniejszym mieście przyszłości. Główna oś fabularna oraz rozbudowane misje poboczne zaoferują dziesiątki godzin rozgrywki pełnej skomplikowanych moralnie wyborów. Ich konsekwencje wpłyną na przyszłość V oraz bohaterów, których spotka na swojej drodze.

10.12 MIŁOŚĆ POD CHOINKĄ (LIFETIME) Święta to dla Heather najgorszy okres w roku. Jako kierowniczka ekskluzywnych butików w centrum handlowym Town Center musi corocznie pełnić funkcję Grincha, wypowiadając umowy nierentownym sklepom. Pewnego popołudnia jej 8-letnia siostrzenica Molly prosi Świętego Mikołaja pracującego w galerii, by znalazł chłopaka dla cioci. Molly i Heather nie wiedzą, że Mikołaj jest tam na zastępstwie — to Ryan, były prawnik, który został artystą i dekoruje galerię na święta, jednocześnie próbując odnaleźć się po stracie pracy i narzeczonej. Heather i Ryan powoli zakochują się w sobie, nie wiedząc, kim są naprawdę.

10.12 NIECH GADAJĄ (HBO GO) Historia znanej autorki (Meryl Streep), która wraz przyjaciółkami (Candice Bergen oraz Dianne Wiest) wyrusza w podróż, aby się zabawić i wyleczyć stare rany. Dołącza do nich siostrzeniec pisarki (Lucas Hedges), który wciąż sprzecza się z kobietami, a także z jej nowa agentka (Gemma Chan), która za wszelką cenę próbuje dowiedzieć czegokolwiek o jej następnej książce.

11.12 AFTER (PREMIERY CANAL+) Tessa wciąż nie potrafi wybaczyć i zaufać Hardinowi po tym co między nimi zaszło. Aby wyleczyć się z namiętności, rzuca się w wir pracy. Dzięki talentowi i urodzie szybko odnajduje się w nowym poukładanym świecie. Poznany w pracy przystojny i odpowiedzialny Trevor wydaje się idealną „odtrutką” na mrocznego i skomplikowanego Hardina. Tessa wydaje się być gotowa na nowy związek, ale Hardin nie zamierza się poddać. Jest gotów na wszystko, by udowodnić Tessie, że jego uczucia są szczere. Jednak porywcza, dzika natura i skrywane w sercu sekrety sprzed lat, znów mogą mu stanąć na drodze do szczęścia. Szczególnie, że Trevor okazuje się wyrafinowanym i cynicznym graczem, któremu nieobce są podstęp i manipulacja.

11.12 ZWIERZĘTA GIGANTY (POLSAT DOKU) Steve Backshall podróżuje po świecie w poszukiwaniu największych zwierząt żyjących na Błękitnej Planecie. Staje oko w oko m.in. z morskim drapieżcą rekinem białym, afrykańskim słoniem, krokodylem nilowym, słoniem morskim i wielorybem. Zbliżając się do nich na bardzo bliskie odległości, badacz wskazuje na niezwykłe zdolności, które zwierzęta te osiągają dzięki swojej dużej masie. Okazuje się, że rekiny białe mogą wyskakiwać trzy metry ponad powierzchnię wody, a wieloryby wykorzystują fale dźwiękowe do paraliżowania upatrzonej ofiary.

12.12 SZTUKA KRADZIEŻY (AXN) Bohaterem filmu Sztuka kradzieży jest Crunch Calhoun – brawurowy motocyklista i prawie-nawrócony złodziej dzieł sztuki. Crunch decyduje się wrócić do przestępczej gry i wziąć udział w jeszcze jednej, niezwykle zyskownej kradzieży. Razem ze swoim nieodpowiedzialnym bratem Nickym, Crunch opracowuje plan kradzieży bezcennego starodruku. Obaj nie zdają sobie sprawy, że każdy z nich chce osiągnąć inny cel, a plan idzie nie po ich myśli.

12.12 DRAMAT (CINEMAX2)  Świat Petra (Jiří Mádl), młodego reżysera teatralnego w małym czeskim miasteczku, pogrąża się w chaosie, kiedy postanawia on zrealizować swoje marzenie – wystawić ambitną sztukę opartą na „Fedrze” Eurypidesa. Przytłoczony kłopotami w pracy i narastającym konfliktem z żoną, Petr wdaje się w romans, a w miarę zbliżania się premiery jego życie zaczyna przypominać grecką tragedię.

12.12 KRÓLOWE SEKRETÓW: WINYLOWY MORDECA  (ROMANCE TV) Cat Stone w latach osiemdziesiątych należała do dziewczęcego zespołu nowej fali “Volcanic Youth”. Łączyły ją wówczas bardzo bliskie relacje z wokalistką Nikki Holler. Teraz zespół ponownie ma spotkać się w studio nagrań niedaleko Wildemarsh. Wkrótce po przyjeździe Nikki umiera. Matilda Stone zaczyna prowadzić śledztwo. O pomoc w sprawie prosi też jedną z trzech ciotek.

13.12 NIEDOKOŃCZONE ŻYCIE (PARAMOUNT CHANNEL) Jean Gilkyson (Jennifer Lopez) stara się uwolnić od toksycznego związku ze swoim chłopakiem Garym Winstonem (Damian Lewis). W tym celu wraz ze swoją córką Griff (Becca Gardner) wyjeżdża na wieś do dziadka dziewczynki, a swojego teścia. Einar Gilkyson (Robert Redford) jest zgorzkniałym farmerem, obwiniającym Jean o śmierć jedynego syna, który zginął w wypadku samochodowym. Mieszka razem ze swoim przyjacielem Mitchem Bradley’em (Morgan Freeman). Mimo tego, że od tragedii minęło ponad 10 lat, Einar wciąż nie potrafi pogodzić się ze stratą i wybaczyć Jean. Jej nieoczekiwane przybycie jest szansą na uzdrowienie relacji rodzinnych. Fabuła rozgrywa się w przepięknej scenerii górzystych pastwisk Wyoming.

 13.12 ŻYWI I UMARLI (EPIC DRAMA) Akcja serialu rozgrywa się w Somerset w Anglii w 1888 roku, którego społeczność stoi na skraju monumentalnej zmiany – między przestarzałymi, tradycyjnymi sposobami uprawy ziemi, a uprzemysłowioną przyszłością opartą na wiedzy naukowej. W rolach głównych zobaczymy Colina Morgana (Przygody Merlina, Legend) jako pionierskiego psychologa Nathana Appleby’ego i Charlotte Spencer (Nędznicy) w roli jego charakternej żony, Charlotte Appleby.

13.12 DZIECI I RYBY (TVP KULTURA) Anna (Anna Romantowska) to kobieta sukcesu. Od lat prowadzi świetnie prosperującą agencję reklamową. Przyjaciółka Anny, Ewelina (Gabriela Kownacka), aktorka z dużym dorobkiem artystycznym, rozstała się niedawno z mężem, reżyserem Markiem, który opuścił ją dla głupiutkiej i młodej dziewczyny. Niegdyś popularna aktorka teraz z utęsknieniem czeka na jakąkolwiek propozycję. W życiu obu kobiet pojawiają się różni mężczyźni, z reguły życiowi nieudacznicy. Piotr (Jan Frycz), notoryczny nudziarz i wyjątkowo nieudolny przedsiębiorca, od dawna próbuje uwieść Annę. Współpracownik Anny Wiktor (Cezary Pazura), reżyser z ambicjami, jest sfrustrowany faktem, że zamiast wielkiej sztuki zajmuje się reklamą. Wkrótce zaprzyjaźnia się z Eweliną. Tymczasem Anna spędza noc z niespełnionym naukowcem Antonim (Krzysztof Stroiński), swoim dawnym chłopakiem, którego spotkała na zjeździe absolwentów.

16.12 ZIMOWE KRÓLESTWO (NATIONAL GEOGRAPHIC WILD) Autorzy zabierają widzów w niesamowitą podróż tropem dzikich zwierząt Azji, Ameryki i Europy do miejsc, gdzie nadejście zimy wiąże się z ekstremalnymi warunkami do życia. Dla niektórych zwierząt mróz i śnie oznacza szansę, dla innych zagrożenie. Spowolnienie procesów życiowych stanowi czasami jedyny sposób na przetrwanie. Te zwierzęta, którym uda się przystosować do bardzo niskich temperatur i pokonać naturalne ograniczenia, będą mogły cieszyć się upragnioną wiosną. Przetrwają tylko najtwardsze i najbardziej zaradne osobniki.

16.12 SERIE A TIM: JUVENTUS- ATALANTA BERGAMO (ELEVEN SPORTS) W grudniu będzie można obejrzeć ponad 30 meczów Serie A TIM z udziałem słynnych włoskich klubów. Hitem tego miesiąca będzie starcie broniącego mistrzostwa kraju Juventusu FC z walczącą o najwyższe cele Atalantą Bergamo. Obie drużyny zagrają pod sporą presją, bo na początku sezonu zaliczyły kilka wpadek i nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów. Na Allianz Stadium kibice zobaczą w akcji między innymi wielkiego Cristiano Ronaldo, który mierzy w swój pierwszy tytuł króla strzelców włoskiej ekstraklasy, a w poprzednim spotkaniu Starej Damy z Atalantą zanotował dwa trafienia. Przed sporym wyzwaniem stanie bramkarz Juve, Wojciech Szczęsny, który spróbuje powstrzymać skuteczną trójkę z Bergamo: Alejandro Gómeza, Luisa Muriela i Duvána Zapatę.

Ciekawie zapowiadają się również mecze z udziałem pozostałych kandydatów do mistrzostwa Włoch, m.in. wracającego na szczyt AC Milanu, a także Interu Mediolan, S.S. Lazio i AS Romy.

17.12 GRETA THUNBERG – GŁOS POKOLENIA (NAT GEO WILD) Pomimo działań światowych przywódców, planeta wciąż umiera. Jest coraz mniej czasu, aby temu przeciwdziałać. Gdy nadzieja na ratunek staje się mglista, z ciemności wyłania się mało oczywista postać – głos młodego pokolenia – Greta Thunberg. Film jest prawdziwą historią działalności tej niezwykłej, nieustępliwej i zdeterminowanej do działania szwedzkiej aktywistki. Uświadamia, że nikt nie jest za „mały”, by zrobić różnicę. Greta zainspirowała światową społeczność do stworzenia ruchu, którego celem jest przeciwdziałanie wywołanym przez człowieka zmianom klimatycznym. Jak wyglądają kulisy jej życia? Skąd bierze inspirację do działania i potrzebną do tego wiedzę? Co uważają o tym jej rodzice?

18.12 KRÓLEWSKIE ŚWIATA MARY BERRY (BBC LIFESTYLE) Mary Berry, znana brytyjska nestorka kuchni, towarzyszy księżnej Kate i księciu Williamowi w kilku spotkaniach z podopiecznymi wspieranych przez nich organizacji charytatywnych. Przekonuje się, z jakim zaangażowaniem książęca para podchodzi do projektów społecznych, którym patronuje.

W programie Mary prezentuje także kilka swoich ulubionych świątecznych dań oraz deserów i zachęca widzów do samodzielnego przygotowania ich w domu. Finał programu stanowi uroczyste przyjęcie bożonarodzeniowe, podczas którego Mary oraz wspierająca ją szefowa kuchni Nadiya Hussain serwują potrawy dla wyjątkowych gości.

19.12 ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE: ŻYRARDÓW (TVP DOKUMENT) Tomasz Bednarek udaje się do Żyrardowa. 24 lipca 1833 roku powstał tu jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w Europie Środkowej – Fabryka Wyrobów Lnianych. Prowadzący zwiedza m.in. dawny bielnik fabryki, gdzie suszono i bielono materiał. Znajduje się tu teraz Muzeum Lniarstwa. Większość maszyn jest nadal sprawna, a pracownikom marzy się, by przywrócić choć niewielką linię produkcyjną fabryki. Tomasz Bednarek odwiedza również willę Karola Dittricha oraz słynną Resursę, gdzie bywała miejska elita.

19/20.12  PNC CHAMPIONSHIP (GOLF CHANNEL POLSKA) Po raz pierwszy w turnieju weźmie udział legenda golfa Tiger Woods, w drużynie ze swoim synem – Charliem.  PNC Championship to turniej, w którym uczestniczyć mogą jedynie zwycięzcy zawodów wielkoszlemowych oraz The PLAYERS Championship. W przeszłości triumfowali w nim m.in. Jack Nicklaus, Bernhard Langer, Raymond Floyd oraz Davis Love III. W tym roku udział potwierdzili już: John Daly z synem, Justin Thomas z ojcem, Jim Furyk z synem, Matt Kuchar z synem, Lee Trevino z synem, a także jedyna kobieta w stawce: legendarna szwedzka golfistka Annika Sorenstam z ojcem.

21.12 PIELGRZYMKA DO STAMBUŁU (BBC EARTH) Siedmioro brytyjskich celebrytów wyrusza w wędrówkę do Stambułu dawną wojenną trasą armii Sulejmana Wspaniałego. Drogę, zwaną Szlakiem Sułtańskim, zrekonstruowano w XXI wieku. Pielgrzymów różni wiele: wyznanie, przekonania, wiek, pochodzenie, ale łączy wspólny cel wyprawy – chęć szerzenia tolerancji dla przedstawicieli wszystkich wyznań i kultur. Podróż rozpoczynają w stolicy Serbii, Belgradzie.  Stamtąd będą wędrować przez Bułgarię, górzyste Bałkany aż dotrą do Stambułu.

23.12 NIEBO O PÓŁNOCY (NETFLIX) W tym epickim widowisku światem wstrząsa tajemnicza katastrofa. Samotny naukowiec z Arktyki próbuje skontaktować się z załogą wracających do domu astronautów. Gra i reżyseruje George Clooney.

24.12 (NIE)ZNAJOMI (CANAL+) Siedmiu znajomych, którzy tak naprawdę się nie znają, i perwersyjna gra w szczerość. Polski remake włoskiej komedii „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Telefony komórkowe – kuferki z sekretami. Podczas kolacji przyjaciele postanawiają odczytywać na głos każdy SMS i prowadzić wszystkie rozmowy w trybie głośnomówiącym. Towarzyska gra zmienia się w serię szokujących odkryć. W obsadzie m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Kot i Michał Żurawski.

25.12 FAJBUSIEWICZ: ROZMOWY O ZBRODNI (CRIME+ INVESTIGATION POLSAT) Michał Fajbusiewicz, dziennikarz i legendarny prowadzący „Magazyn kryminalny 997” powraca w nowym sezonie programu publicystycznego telewizji Crime+Investigation Polsat, w którym spotyka się z czołowymi pisarzami kryminalnymi w Polsce: Katarzyną Bondą, Igorem Brejdygantem, Wojciechem Chmielarzem, Maxem Czornyjem, Robertem Małeckim, Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi i Joanną Opiat-Bojarską. Każdy odcinek to wyjątkowa rozmowa o prawdziwych zbrodniach, którymi mistrzoie fikcji zajmowali się w trzecim sezonie programu „Opowiem ci o zbrodni”.

25.12 BUDDY KONTRA ŚWIĘTA (TLC) Legendarny cukiernik Buddy Valastro stawiał czoła najbardziej nieprawdopodobnym słodkim wyzwaniom. Walczył nawet ze swoim największym rywalem Duffem Goldmanem. Teraz, w tym świątecznym okresie Buddy zawija rękawy i staje do boju z największymi amerykańskimi artystami, którzy nie mają pojęcia o słodkich wypiekach! W bożonarodzeniowym starciu ciasta staną do walki ze sztuką mix media. Valastro to niezwykle twórczy i pomysłowy cukiernik zaprawiony w ciężkich bojach, ale jak poradzi sobie z najbardziej utalentowanymi artystami w USA? Jedno jest pewne – to świąteczne starcie zapowiada się ciekawie i… smacznie!

26.12 1800 GRAMÓW (CANAL+ PREMIUM) Ku rozgrzaniu serc. Idealny na świąteczny czas film o kobiecie 9w tej roli Magdalena Różczka), która uparcie walczy o to, by dzieci bez rodzin znalazły opiekunów. Ewa, szefowa ośrodka adopcyjnego, dwoi się i troi, aby pomóc podopiecznym. Aż trudno uwierzyć, że odnajduje w sobie tak wielkie pokłady determinacji i altruizmu. Zapraszamy na historię obyczajową, która bawi, wzrusza i uczy o wadze misji pracowników społecznych.

27.12 MIDWAY (HBO) Obraz przedstawia starcie amerykańskiej floty z Cesarską Marynarką Wojenną Japonii, które było punktem zwrotnym działań wojennych II wojny światowej na Pacyfiku. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiada historię przywódców i żołnierzy, którzy wykorzystali swój instynkt, hart ducha i odwagę, aby pokonywać wszelkie przeciwności losu. Wojenny dramat w reżyserii Rolanda Emmericha. W obsadzie znaleźli się m.in.: Ed Skrein, Patrick Wilson, Woody Harrelson oraz Luke Evans.

28.12 WERSAL: PAŁAC KRÓLA SŁOŃCE (POLSAT VIASAT HISTORY) Znany na całym świecie pałac królewski w Wersalu i jego ogrody przyciągają co roku ponad 7,5 miliona zwiedzających, ale czy znamy już wszystkie tajemnice, jakie kryje to wyjątkowe miejsce? Wersal był prawdziwym katalizatorem badań naukowych w XVII-wiecznej Francji. Ta niezwykła seria dokumentalna obraca się wokół wielkiego naukowego śledztwa podjętego w czasie rekonstrukcji pałacu wersalskiego, nowych odkryć, wynalazków, eksperymentów, archiwalnych planów i badań naukowców.

29.12 THIS ISN’T FUNNY (AMC) Spotkanie drugiej połówki może zdarzyć się w najdziwniejszym czasie. A czasem poznanie tej osoby w najgorszym momencie twojego życia może być najlepszym, co cię spotkało. “This Isn’t Funny” jest historią dziewczyny z lękami społecznymi, która spotyka podróżnika nie potrafiącego wytrzymać w jednym miejscu. Pomimo różnic i problemów połączy ich nierozerwalna więź.

29.12 ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA (BBC FIRST) Adaptacja słynnej powieści mistrzyni romansu, Jane Austen. W klasyczną opowieść o namiętności, miłości i małżeństwie tchnął nowe życie scenarzysta Andrew Davies, znany z adaptacji dzieł literatury angielskiej (m.in. „Duma i uprzedzenie”). Uczuciowa i impulsywna Marianna Dashwood (Charity Wakefield) zakochuje się od pierwszego wejrzenia w szarmanckim, lecz nieodpowiednim dla niej Johnie Willoughby (Dominic Cooper). Lekceważy ostrzeżenia starszej siostry. Tymczasem opanowana i żyjąca  w świecie konwenansów Elinor (Hattie Morahan) nawet przed najbliższymi próbuje ukryć swój zawód miłosny. Jak znaleźć prawdziwą miłość w świecie rządzonym przez pozycję społeczną i majątek? Obie siostry muszą wynieść ze swoich bolesnych doświadczeń cenną naukę – w życiu nie można być jedynie rozważnym lub romantycznym, należy połączyć te dwie cechy.

29.12 POKOJÓWKA NA MANHATTANIE (AXN) Marisa Ventura, to ciężko pracująca, inteligentna i zdeterminowana samotna matka, marząca o lepszym życiu. Zmagając się z codziennymi trudnościami Marisa pracuje jako pokojówka w luksusowym hotelu na Manhattanie. Wszystko się zmienia, gdy młody, obiecujący polityk bierze ją omyłkowo za hotelowego gościa i zakochuje się w niej.

29.12 MOJE WYMARZONE MIEJSCE (DOMO+) W dobie pandemii coraz więcej osób rezygnuje z zagranicznych wyjazdów i szuka własnego miejsca na wakacje, weekend czy święta gdzieś w Polsce. Bohaterowie programu mają już swój kawałek działki i budżet na jej zagospodarowanie. Nasza ekipa, z architektem Maciejem Rempalskim na czele, pomaga im wybudować i urządzić domek według indywidualnego projektu. Każdy odcinek to osobna historia.

29.12 NIEOBECNI (PLAYER) Scenariusze serii inspirowane były sprawami najgłośniejszych zaginięć w naszym kraju.  Po długiej nieobecności Mila Gajda, ceniona i znana perfomerka oraz tancerka, przyjeżdża do rodzinnego Kasprowa na święta Bożego Narodzenia. To tutaj, w małym miasteczku mieszkają jej najbliżsi – Marcin, Dorota i Olek Gajdowie. Szanowana i lubiana przez wszystkich rodzina…Kiedy Mila dociera do domu, zastaje okruszki na talerzach, zimną herbatę w kubkach, karpia pływającego w wannie i rozpoczęte przygotowania do świąt. Brakuje jednak najważniejszego – rodziców i brata!

30/31.12 HARVEY GIRLS FOREVER! SEZON 2 (teleTOON+) Dalszy ciąg przygód trzech przyjaciółek z Harvey Street – najweselszej ulicy świata. Audrey, Dot i Lotta tworzą zgraną paczkę. Dzięki ich pomysłowości Harvey Street tętni życiem i śmiechem. Dzieciaki z całej okolicy przychodzą tu, by się bawić. Dziewczyny wymyślają różne gry i konkursy, potrafią też zorganizować lody o 42 smakach, idealne drzewo do wspinania i statek piratów. Z nimi po prostu nie da się nudzić! I choć często pakują się w tarapaty, zawsze mogą na siebie liczyć.

31.12 SYLWESTER Z GWIAZDAMI KABARETU (TV4) Ośmioro przyjaciół spotka się na prywatce, by mimo wszystko z humorem pożegnać niełatwy mijający rok – przy muzyce, zabawie, rozmowach i przed telewizorem, który z pewnością stanie się nieodłącznym elementem tegorocznego sylwestra w wielu domach.  Gospodarzem domówki będzie artysta kabaretowy, Robert, który gościć będzie zaprzyjaźnioną parę – Łukasza i Ewę, sąsiada – Bartosza i koleżanki z pracy – Basię, Dominikę, Karolinę i Agnieszkę.

Jak na każdej dobrej imprezie nie zabraknie odrobiny szaleństwa, szampana oraz ploteczek, żartów i komentarzy na temat aktualnych wydarzeń ze świata show-biznesu, polityki czy codziennego życia. Wraz z bohaterami wieczoru oglądać będziemy  także najlepsze skecze polskich kabaretów.

31.12 DZIKA LOKATORKA (FOX COMEDY) Architekt Newton Davis ma zamiar wprowadzić się do nowo wybudowanego domu ze swoją przyszłą żoną, Becky. Niestety, kobieta odrzuca jego propozycję. Załamany Newton zwierza się z problemów kelnerce Gwen, która wprowadza się do nowego domu, udając przed sąsiadami żonę Newtona.