21. LETNIA AKADEMIA FILMOWA, ZWIERZYNIEC: Hybrydowo z Roztocza

Blisko 180 projekcji filmowych, w tym pokazy przedpremierowe, spotkania z twórcami i Warsztaty Kultury Filmowej. Po raz 21. w Zwierzyńcu na Roztoczu, od 7 do 16 sierpnia odbywa się Letnia Akademia Filmowa. W tym roku ? z powodu pandemii i obostrzeń sanitarnych ? zdecydowana większość projekcji filmowych, prelekcji, warsztatów i spotkań z artystami odbędzie się on-line. Do Zwierzyńca zapraszamy na pokazy plenerowe na dziedzińcu historycznego Browaru. Dodatkowo ze Zwierzyńca nadawać będzie telewizja festiwalowa.

– Nie chcieliśmy całkowicie rezygnować z organizacji LAF, więc zdecydowaliśmy się na wersję hybrydową ? mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka festiwalu. – Zmniejszony budżet, ograniczona dostępność filmów oraz nasze możliwości techniczne to przeszkody, z którymi musimy się mierzyć tego lata. Mimo to mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć skromniejszy, ale równie ciekawy program i zachować klimat Akademii.

W tym roku w internecie (na platformie, ale też w mediach społecznościowych) dostępne będą spotkania z twórcami, prowadzone przez dyrektora artystycznego LAF i dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda Jaźwińskiego oraz przez krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Nie zabraknie ? to ważny, edukacyjny rys Akademii ? prelekcji do wybranych filmów oraz wstępów do cykli, w czym prym wiedzie twórca LAF i jej wieloletni Rektor Piotr Kotowski.

Agnieszka Holland, Eliza Rycembel, Łukasz Simlat, Sebastian Stankiewicz, Marek Lechki ? to jedni z wirtualnych gości Letniej Akademii Filmowej. Nowością 21. edycji wydarzenia będzie cykl ?Wajda School na LAF?, w ramach którego zaprezentowane zostaną najpierw najciekawsze produkcje studentów i absolwentów szkoły, a po projekcjach rozmowy z artystami. Wszystkie wywiady będą dostępne zarówno na platformie vod.laf.org.pl, jak i na kanale Youtube oraz na profilu LAF na Facebooku.

Letnia Akademia Filmowa to kilkanaście cykli, w których odpowiednie propozycje powinni dla siebie znaleźć zarówno miłośnicy kina polskiego, jak i światowego, fani horroru, produkcji muzycznych, klasyki czy? najmłodsi widzowie. Pojawią się: “Filmy w sieci”, “Klubowy karnet”, “Strachy na LAF-y”, “Król LAF”, “W polskim obiektywie” czy “Łukasz Maciejewski zaprasza”.

Na uwagę zasługuje 40 projekcji przedpremierowych, m.in.: ?Słoń i motyl?, ?Don Gilliam i olbrzymy?, ?Trash Fire?, familijny ?Abe?, holenderski dokument ?Świat według kota?, ?Rozgwiazdę? i ?Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché?.

Tegoroczną 21. LAF oficjalnie rozpoczęła przedpremierowa projekcja najnowszego obrazu Roya Anderssona ?O nieskończoności? , na zakończenie pokazane zostaną ?Złe baśnie?.