Podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród w berlińskim ratuszu, ogłoszono zwycięzców Prix Europa 2024 za najlepsze europejskie produkcje audio, cyfrowe i wideo roku. Specjalną nagrodę przyznano za najlepszy europejski projekt medialny dotyczący tożsamości, różnorodności i integracji. Niemiecka prezenterka wiadomości Mirjam Kottmann (na zdjęciu) została uhonorowana tytułem Europejskiej Dziennikarki Roku 2024. Honorowa nagroda przyznawana jest co roku za wybitne osiągnięcia w europejskiej branży medialnej osobie, która przekracza granice i której praca pomogła przełamać utarte pozycje i trwale zmienić perspektywy.
Norwegia wyróżnia się czterema nagrodzonymi produkcjami: najlepszym filmem dokumentalnym jest „Ukjent Landskap” / „Nowy rodzaj dziczy” (NRK) o rodzinie mieszkającej w lesie; Serial „Dates in Real Life” (NRK) opowiadający o problemach w związkach w dobie rzeczywistości wirtualnej zdobył nagrodę dla najlepszego serialu telewizyjnego. Seria podcastów „Pianist” / „The Pianist” (NRK), opowiadająca historię chorego psychicznie muzyka jazzowego, zdobywa nagrodę za najlepszy program muzyczny, a „Norge I Rodt, Hvitt og Gratt” / „44.000 Shades of Gray – AI-mapping of Norways Nature Loss” (NRK) mapujący utratę przyrody w Norwegii został wyróżniony jako najlepszy projekt mediów internetowych.
Holandia zdobyła trzy nagrody: „The Butlers” o Akademii Butlera został wyróżniony jako najlepszy serial telewizyjny oparty na faktach. Podcast „Ik ben ein Kweekje” / „I’m a Kweekje” o Holenderce pochodzenia surinamskiego otrzymał nagrodę za serię audiodokumentów. Format mediów społecznościowych „Club Lees” / „The Bookmarker Club” jest najlepszym projektem młodzieżowym online.
Wielka Brytania, Francja i Niemcy mogą pochwalić się dwoma zwycięzcami. Podcast BBC „To Catch a Scorpion’, zdobył trofeum za najlepszy serial śledczy; słuchowisko radiowe ‘Franz and Felice’ (BBC) o związku Franza Kafki z Felice Bauer zostało uznane za najlepszą fikcję audio.
‘Parents à Perpétuité’ / ‘Criminal Son’ (France Télévisions) z Francji o rodzicach gwałciciela zdobyło nagrodę za najlepszy film fabularny, nagrodę za serię fikcji audio otrzymał również Francja za ‘La Chute de Lapinville’ / ‘The Fall of Lapinville’ (Arte Radio), humorystyczny podcast o zbliżającym się końcu świata.
Niemiecki serial telewizyjny ‘Die Zweiflers’ (Turbokultur GmbH w koprodukcji z ARD Degeto i HR) o rodzinie żydowskiej we Frankfurcie zdobył nagrodę za najlepszy miniserial. A niemieckie śledztwo telewizyjne „The Strawmen Cartell” / „Das Strohmann Kartell” (RBB) zostało uznane za najlepsze śledztwo wideo.
Produkcje z Litwy, Szwecji i Austrii również przekonały jury. Litewski reportaż radiowy „Atsiverimas” / „Coming Out” (LRT) o parze homoseksualnej zdobył nagrodę za najlepszy dokument audio. Podobna do thrillera szwedzka produkcja radiowa „Agenterna” / „The Agents” (SR) zdobyła nagrodę za najlepsze śledztwo audio. PRIX EUROPA IRIS za najlepszy projekt medialny o tożsamości, różnorodności i integracji trafił do dwujęzycznego austriackiego reportażu radiowego „Blasse Stunden (Pale Hours) / Blijedi sati” (ORF).
PRIX EUROPA jest wspierana przez sojusz 22 europejskich nadawców. Od momentu powstania w 1987 r. konkurs rozrósł się do paneuropejskiej platformy dla wysokiej jakości dziennikarstwa, która promuje transgraniczne rozmowy i europejską wspólnotę. Obecnym przewodniczącym PRIX EUROPA jest Jean-Paul Philippot, dyrektor generalny belgijskiego nadawcy dla francuskojęzycznej społeczności RTBF. Wydarzenie jest organizowane przez Rundfunk Berlin Brandenburg i wspierane przez kraj związkowy Berlin.