KALENDARIUM PREMIER: PAŹDZIERNIK

1.10 LIQUI- MOLY HANDBALL (SPORTKLUB) W pierwszym dniu nowego sezonu rozegrane zostaną cztery spotkania. Najciekawiej zapowiada się potyczka w Magdeburgu, w której miejscowi „Gladiatorzy” podejmą Bergischer HC. W zespole gospodarzy, którzy w ubiegłym sezonie znakomicie spisywali się w lidze i gdyby nie pandemia koronawirusa mieli ogromną szansę nawet na wicemistrzostwo kraju, powinniśmy zobaczyć Piotra Chrapkowskiego. Przez trzy lata występów w Niemczech „Chrapek” dorobił się marki solidnego obrońcy, bez którego trudno wyobrazić sobie defensywę magdeburczyków. Czy na inaugurację nowej kampanii Polak zdobędzie wraz ze swoimi kolegami cenny komplet punktów?

1.10 DR PRYSZCZYLLA (TLC) Dr Sandra Lee to najsłynniejszy chirurg dermatolog w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w diagnozowaniu oraz usuwaniu tajemniczych guzów i torbieli pojawiających się na skórze pacjentów. Dr Lee nigdy nie wie, kto pojawi się w jej gabinecie i jaki problem ze sobą przyniesie. W tej serii programów zobaczymy najciekawsze przypadki z ostatniego sezonu i odwiedzimy byłych pacjentów słynnej dermatolożki. Dowiemy się, jak radzi sobie Jose, który pozbył się z czoła guza wielkości piłki baseballowej. O swoim nowym życiu opowiedzą Chuck i nauczycielka Barb, którzy wreszcie mogą spokojnie egzystować bez uciążliwych tłuszczaków. Czy rzeczywiście ich życie po operacji stało się łatwiejsze?

1.10 ROLAND- GARROS (EUROSPORT) Od 27 września na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu najlepsze tenisistki i najlepsi tenisiści świata walczą o ostatni w tym roku tytuł Wielkiego Szlema. Zmagania tenisowych gwiazd skomentują znakomici eksperci m.in.: Joanna Sakowicz-Kostecka, Lech Sidor, Karol Stopa, Witold Domański, Tomasz Wiktorowski, Michał Przysiężny, Dawid Olejniczak, Michał Lewandowski, czy Marek Furjan.

Podobnie jak podczas niedawno zakończonego US Open, widzowie Eurosportu będą mogli poznać opinie światowej sławy ekspertów, zobaczyć profesjonalne i interaktywne analizy oraz zobaczyć największe gwiazdy tenisa w specjalnym studiu Eurosport Cube. Prowadzącą codzienne podsumowania wydarzeń w Paryżu będzie Barbara Schett. Wśród międzynarodowych ekspertów Eurosportu znajdą się takie gwiazdy jak Chris Evert, John McEnroe, Mats Wilander, Boris Becker i Alex Corretja.

2.10 RODZINA TREFLIKÓW ( TOP KIDS) Rodzina Treflików to pełna humoru i fascynujących przygód bajka dla dzieci. Czteroletni Treflik i jego starsza siostra Treflinka nieustannie wplątują się w tarapaty.
Na pomoc przybywa im Mały Wujcio, tajemniczy gość z odległej planety, którego  niezwykłe moce wnoszą do świata Treflików magię i pomagają rozwiązać wiele problemów.

3.10 NAUCZYCIEL (ROMANCE TV) W szkole panuje chaos. Nikt nie słucha nauczycieli, nie ma tam żadnych zasad. Pewnego dnia, aby zapanować nad całą sytuacją, zatrudniona zostaje dodatkowa osoba do pomocy. Cały personel  zastanawia się, jaka będzie nowa nauczycielka Karin Noske (Jessica Ginke).  Tylko Stefan (Hendrik Duryn) jest spokojny i nie obawia się o nową koleżankę, ponieważ miał okazje zobaczyć teczkę personalną kobiety.  Zmienia zdanie, gdy na żywo pojawia się piękna, młoda blondynka…

3.10 ZABÓJCZE UMYSŁY (ZOOM TV) Kulisy pracy elitarnej jednostki FBI, która analizuje psychikę najgroźniejszych przestępców na świecie. Wybitni profilerzy codziennie rozkładają na czynniki pierwsze najbardziej skomplikowane osobowości psychopatów, byle tylko uprzedzić ich kolejny ruch.

Pomysłodawcą i założycielem zespołu federalnych profilerów jest doświadczony David Rossi. Jednostką dowodzi agent specjalny Aaron Hotchner – mistrz w zjednywaniu sobie ludzi i poznawaniu ich największych sekretów. Ekipę tworzą ponadto: agent Derek Morgan – spec od zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych; doktor Spencer Reid – typowy geniusz, którego nikt przeciętny nie rozumie; agentka Jennifer JJ Jareau – dawna specjalistka od łączności; niezastąpiona czarodziejka od komputerów Penelope Garcia, która połowę spraw rozwiązuje urokiem osobistym oraz najnowszy nabytek w zespole – Alex Blake, były wykładowca uniwersytecki i wyjadacz w dziedzinie ekspertyz lingwistycznych.

4.10 LEKCJA MIŁOŚCI (HBO I HBO GO)  Lekcja miłości to najnowszy polski film dokumentalny HBO Europe opowiadający o odwadze, miłości i pasji. Przedstawia historię Joli – kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. „Ta cząstka życia należy do mnie!” – mówi Jola, uciekając po 45 latach od pełnego przemocy małżeństwa. Wreszcie bawi się w towarzystwie przyjaciółek, tańczy, śpiewa i niespodziewanie podczas lekcji bachaty poznaje przystojnego mężczyznę. Czy w wie¬ku 69 lat będzie gotowa otworzyć się na pierwszą w swoim życiu miłość?

4.10 WSPANIALI LUDZIE (TV4) Spotkania z osobami, które – przezwyciężając przeciwności, ograniczenia i własne słabości – stały się inspiracją i wsparciem dla innych. Prowadzący program, Mariusz Węgłowski – znany m.in. z ról w takich hitach jak „Policjantki i Policjanci” i „Święty” czy udziału w „Tańcu z  gwiazdami” – odwiedza z kamerą bohaterów poszczególnych odcinków, by poznać ich, przeprowadzić z nimi rozmowy i towarzyszyć im podczas ich ulubionych zajęć.  Przybliżając ich sylwetki i niełatwą drogę, jaką pokonali do celów, które zdawały się nieosiągalne, poszukuje jednocześnie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób każdy z widzów może utożsamić się z ich zmaganiami w dążeniu do realizacji marzeń i stać się jednym z nich.

5.10 SIMPSONOWIE, SEZON 31 (FOX COMEDY) Najpopularniejszy animowany serial na świecie powraca z trzydziestym pierwszym sezonem, który ponownie rozśmiesza do łez. Kultowa animacja opowiadająca o losach rodziny Simpsonów przyciąga widzów od wielu lat i podobno trafnie przewiduje przyszłość. Czym tym razem zaskoczą nas Homer, Marge, Bart, Lisa i Maggie? Już w pierwszym odcinku nowego sezonu Bart i Homer zostaną gwiazdami social mediów i na własnej skórze poczują jak to jest być celebrytą. W międzyczasie Lisa walczy z nowymi szkolnymi zasadami zostawania po lekcjach za karę. Oprócz tego w kolejnych odcinkach zobaczymy m.in. parodię Stranger Things, robota-klona Marge i nowy, kontrowersyjny biznes Homera.

Simpsonowie znani są z gościnnej gwiazdorskiej obsady. W trzydziestym pierwszym sezonie pojawiły się znane głosy, m.in: John Mulaney, Kevin Smith, Asia Kate Dillon, Scott Bakula, Steve Ballmer, Beanie Feldstein, Jim Parsons, Zach Woods, Billy Porter, Joey King, youtuberka Lilly Singh oraz Cate Blanchett.

5.10 BRZYDULA (TVN 7) Kontynuacja „BrzydUli” to serial wyjątkowy. Zaczyna się tam, gdzie wszystkie inne opowieści się kończą – po napisach końcowych, i to dekadę po wielkim happy endzie. Jak szybko księżniczka może na nowo stać się kopciuszkiem? Czy „żyli długo i szczęśliwie…” jest dane raz na zawsze, a może tylko na moment? Od pamiętnego pokazu kolekcji F&D, kiedy Marek publicznie wyznał Uli miłość, minęło ponad 10 lat. W tym czasie życie bohaterów zmieniło się, w przypadku niektórych diametralnie. Spełnił się najpiękniejszy sen Uli Cieplak – wyszła za mąż za Marka Dobrzańskiego i urodziła trójkę wspaniałych dzieci. Z czasem poświęciła się najważniejszym rolom – żony i matki. Dziś z tęsknotą wspomina zawodowe wyzwania, spotkania, cały wielki świat. Dodatkowo, będąc mamą kilkumiesięcznego brzdąca i biorąc na swoje barki wszystkie obowiązki domowe, nie ma czasu kompletnie na nic. A już najmniej dla siebie!

5.10 LATO W OKSFORDZIE (ROMANCE TV) Historyczka Nina Petersen, po pięciu latach od ukończenia studiów wraca do Oksfordu. Kobieta od samego początku wzbudza pozytywne nastawienie wśród mężczyzn. Przypadkowo w taksówce, napotyka swoją dawną miłość, profesora Rothwella. Nina pomagała mu kiedyś w tłumaczeniu listów napisanych w języku niemieckim. W życiu historyczki pojawia się student. Okazuje się, że Daniel i jego rodzina są powiązani z badaniami nad którymi dawno temu pracowała Nina.

6.10 NADZWYCZAJNI (CANAL+) Na pomoc ludziom z autyzmem. Bruno i Malik mają misję, którą starają się realizować wbrew wszelkim przeciwnościom. Bruno, żyd noszący jarmułkę pod czapką z daszkiem, od lat prowadzi ośrodek dla ludzi z autyzmem. Pomaga mu Malik, z wyznania muzułmanin. Eklektyczny duet dzień po dniu konfrontuje się z kolejnymi przeciwnościami, próbując nieść pomoc osobom, które funkcjonują na marginesie społeczeństwa. Wzruszający film twórców przebojowych “Nietykalnych”.

7.10 EKSPRESOWE BUDOWLE (NATIONAL GEOGRAPHIC) W tym programie gigantyczne konstrukcje mogą powstać nawet przez jedną noc, wzniesione w rekordowym tempie przy koordynacji setek inżynierów, budowlańców i robotników. W wyjątkowej serii zobaczymy proces powstawania najbardziej zadziwiających budowli naszej ery. W każdym odcinku profesjonalna ekipa budowniczych prowadzi wyścig z czasem, realizując pozornie niemożliwe do zrealizowania projekty – czy to 14-piętrowy apartamentowiec, który musi powstać w dwa miesiące, czy zbudowanie w 5 godzin tunelu w poprzek magistrali kolejowej. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Czy pojawią się nieoczekiwane trudności? Jedno jest pewne – ani na chwilę nie zabranie tu emocji!

7.10 WIELKA RAFA KORALOWA: ŻYWY SKARB  (POLSAT VIASAT NATURE) Wielka Rafa Koralowa to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych świata i miejsce o największej bioróżnorodności na ziemi. W tej czteroodcinkowej serii nakręconej przez nagrodzonego Emmy filmowca Richarda Fitzpatricka zajrzymy do położonych na różnych głębokościach zakątków rafy. Odwiedzimy przeróżne gatunki dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Poznamy przedstawicieli tego ogromnego wodnego ekosystemu.

8.10 WYPRAWA NA DNO (NATIONAL GEOGRAPHIC) Co stało się z ostatnim okrętem transportującym niewolników do Ameryki? I czy Heraklejon, legendarny egipski port, który swego czasu miała odwiedzić Helena Trojańska, istniał naprawdę? Odpowiedzi na te pytania spoczywają na dnie Pacyfiku i Morza Śródziemnego. Zanurzymy się również w ciemną toń wód Bałtyku, który skrywa mroczną prawdę o wydarzeniach II Wojny Światowej. Pierwszy odcinek serii rozprawia się z historią niemieckiego statku Steuben – jednostki mającej za zadanie bezpiecznie przetransportować wojennych uchodźców do Niemiec. Statek, na pokładzie którego znajdowało się ponad 2 razy więcej pasażerów, niż na Titanicu, z niewyjaśnionych przyczyn nigdy nie dopłynął do celu. Seria „Wyprawa na dno” nie tylko ukazuje znane historie w nowym świetle, ale i weryfikuje fakty i mity narastające przez lata wokół niewyjaśnionych zdarzeń.

9.10 WOODSTOCK DZIEŃ PO DNIU (PLANETE+) Zremasterowany dokument, będący zapisem festiwalu Woodstock z 18-go sierpnia 1969 roku, czyli jednego z ważniejszych wydarzeń, które zmieniły na zawsze historię rock and rolla. Jest to kronika wydarzeń nie tylko muzycznych ale także obyczajowych, politycznych i po prostu ludzkich. Dokument opowiada nie tylko o samym festiwalu ale także o historii, która stoi za jego organizacją. Pomiędzy koncertami możemy posłuchać wywiadów z organizatorami oraz pracownikami tego słynnego festiwalu. Woodstock dzień po dniu zawiera elektryzujące ujęcia wielu wykonawców, w tym: Jimiego Hendrixa, The Who, Janis Joplin, Joe Cockera, Jeffersona Airplane, Sly and the Family Stone oraz Crosby, Stills and Nash.

9.10 NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY (C+I POLSAT) Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Atak najczęściej przychodzi ze strony kogoś, kogo dobrze znają, a formy przemocy przybierają różne formy: fizyczną, seksualną, psychiczną czy ekonomiczną. Cztery bohaterki, którym udało się wyrwać z koszmaru i skorzystały z pomocy Centrum Praw Kobiet, opowiedziały swoje historie w wyjątkowym programie dokumentalnym. Ich opowieści wysłuchała prowadząca program pisarka Katarzyna Grochola, która w swoim dorobku literackim i scenariuszowym wielokrotnie zajmowała się tematem przemocy domowej. Grochola pomaga swoim rozmówczyniom otworzyć się i ukazać prawdę o tym, co je spotkało. To często niewidzialny, ukryty w czterech ścianach domu i trwający wiele lat problem, do którego kobiety się boją lub wstydzą przyznać.

9.10 48 RAJD ŚWIDNICKI (MOTOWIZJA) Druga połowa sezonu 2020 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rozpocznie się od legendarnego Rajdu Świdnickiego – KRAUSE, jednego z najstarszych rajdów w naszym kraju. Słynne “walimskie patelnie” doskonale zna niejeden miłośnik tej dyscypliny, ale także mnóstwo kierowców. Na przestrzeni dekad rywalizowały tam najwybitniejsi polscy kierowcy rajdowi jak Marian Bublewicz, Leszek Kuzaj, Janusz Kulig, Krzysztof Hołowczyc czy Kajetan Kajetanowicz.

Dotychczasowa rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przebiegała pod dyktando dwóch załóg. Grzegorz Grzyb, pilotowany w tym roku przez Michała Poradzisza, to dwukrotny rajdowy mistrz Polski, ale jak na razie w 2020 roku musiał uznawać wyższość Jariego Huttunena i Mikko Lukki. Fiński duet wygrał obie tegoroczne eliminacje RSMP, jednak za każdym razem Grzyb z Poradziszem byli bardzo blisko w wynikach.

 

10.10  TAMTE DNI, TAMTE NOCE (AXN) To nominowana do Oscara historia romansu rozgrywającego się w scenerii wakacyjnych Włoch 1983 roku. Elio (nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę Timothée Chalamet), dojrzały jak na swój wiek siedemnastolatek, spędza wakacje w rodzinnej willi. Czas beztrosko upływa mu na graniu muzyki klasycznej, czytaniu i flirtowaniu ze swoją przyjaciółką, Marzią (Esther Garrel). Pewnego dnia w domu pojawia się Oliver (Armie Hammer) – czarujący amerykański doktorant, który ma pomagać ojcu Elio, wybitnemu profesorowi. Pośród skąpanych w słońcu, zachwycających krajobrazów Elio i Oliver odkrywają uderzające do głowy piękno budzącego się między nimi uczucia i pożądania, które na zawsze odmieni ich życie.

10.10 MAMA (AMC) Guillermo del Toro opowiada przerażającą historię dwóch małych dziewczynek, które zniknęły w lesie w dniu morderstwa ich matki. Kiedy po latach zostają odnalezione i rozpoczynają nowe życie, dowiadują się, że ktoś lub coś nadal chce je układać do snu. Nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Jessica Chastain wciela się w rolę partnerki wujka dziewczynek, który zabiera je do swojego domu, ale powoli odkrywa, że oprócz nich znajduje się tam coś jeszcze.

11.10 SEKRETY LUDZKIEGO MÓZGU (NATIONAL GEOGRAPHIC) Lekarz i badacz, doktor Jack Lewin, wyrusza na poszukiwanie osób dotkniętych rzadko spotykanymi zaburzeniami neurologicznymi lub niezwykłymi zdolnościami, aby poznać fascynujące tajemnice działania ludzkiego mózgu. Korzystając z pomocy iluzjonisty Pete’a Heata i wykonując intrygujące ćwiczenia intelektualne, Jack Lewin odkrywa, do czego zdolny jest ludzki umysł i jak łatwo można go oszukać.

11.10 KLASYKA PATRYKA MIKICIUKA (TVN TURBO)Podobno nie ma samochodu, którym by nie jeździł, a o motoryzacji mógłby opowiadać godzinami. Patryk Mikiciuk, pasjonat, dziennikarz oraz duma TVN Turbo poprowadzi nową, pełną sportowych emocji serię w całości opartą na pojedynkach między wyjątkowymi autami. Którym pojazdom uda się zaliczyć skrupulatny test prowadzącego?   Nowa seria skupi się na pojedynkach samochodowych. W programie zagoszczą nie tylko piękne klasyki – marzenia każdego kolekcjonera – ale także modele prosto z salonu. Wszystko, co wpadnie w oko wymagającemu Patrykowi. Postawi on auta przed serią trudnych do zaliczenia testów!

11.10 SANDITION (BBC FIRST ) Zainspirowany ostatnią, niedokończoną powieścią Jane Austen serial w niezwykle przekonujący sposób ukazuje obraz rozwijającego się nadmorskiego miasteczka z epoki Regencji, stającego u progu wielkich przemian społecznych i ekonomicznych. Kiedy wskutek wypadku podczas jazdy powozem młoda Charlotte Heywood poznaje rodzinę Parkerów, natychmiast wykorzystuje szansę, by rzucić się w wir przygody, na którą czekała przez całe życie i decyduje się wrócić z nimi do rozwijającego się nadmorskiego kurortu Sanditon. Porwana entuzjastyczną wizją przedsiębiorcy Toma Parkera, by rozwinąć niegdyś małą wioskę rybacką w popularne nadmorskie letnisko, Charlotte szybko odnajduje się wśród różnorodnej i zaskakującej społeczności.

11.10 BORYS KONTRA GADŻETY (TVN TURBO)  Borys Mańkowski – znany zawodnik MMA, mistrz KSW wagi półśredniej – tym razem zmierzy się z nowinkami technologicznymi! Przygotowując się do walki na ringu, Borys nieustannie szuka nowych technik i trików, które  dadzą mu przewagę nad rywalem. Teraz wykorzysta ten instynkt, aby wytropić najciekawsze gadżety. Pochyli się nad najnowszymi propozycjami dla domu, ogrodu, komputera czy samochodu, udowadniając, że prawdziwy sportowiec nie boi się wyzwań. W pierwszym odcinku prowadzący przetestuje w plenerze siekierę z wbudowaną piłą, zestaw awaryjny umożliwiający przenocowanie w prowizorycznym namiocie oraz kuchenkę polową na gaz drzewny. Poćwiczy też na składanej bieżni, zaparzy kawę za pomocą wielorazowej kapsułki, sprawdzi inteligentną maselniczkę likwidującą problem ze skrobaniem masła oraz porówna kilka budżetowych głośników Bluetooth.

12.10 ZŁOMIARZE SAMOLOTÓW (FOKUS TV) Seria ukazująca, co się dzieje z wycofanymi z eksploatacji statkami powietrznymi. Złomowanie samolotów jest o wiele bardziej skomplikowane niż np. utylizacja starych aut. Musi się odbywać na specjalnej powierzchni, odpornej na chemikalia i zanieczyszczenia, które wydostają się w trakcie procesu demontażu.

Lockheed L-1011 TriStar, rzadki model samolotu pasażerskiego, niebawem zakończy swój żywot. Do jego demontażu przygotowuje się ekipa CUC. Z okazji urodzin Tony’ego jego koledzy szykują coś ekstra. Na złomowisku odbywają się wyścigi bobcatów. Zobaczymy także specjalną wersję zabawy w wyciąganie maskotek z automatu. W nowej odsłonie popularnej gry zawodnicy manewrują swoimi koparkami. Po pracy członkowie CUC wybierają się do pobliskiego baru, by świętować urodziny Tony’ego z rodziną i przyjaciółmi.

12.10 ALPEJSCY RATOWNICY (BBC BRIT) Od siniaków i niegroźnych zadrapań po śmiertelnie groźne wypadki – z tym każdego dnia zmagają się alpejscy ratownicy. To oni docierają do poszkodowanych na górskich szlakach oraz stokach narciarskich i bezpiecznie ich transportują do centrum medycznego w resorcie Val Thores. Tam, grupa doświadczonych lekarzy i pielęgniarek co tydzień przywraca do sprawności setki pokiereszowanych amatorów białego szaleństwa

 

12.10 FEAR THE WALKING DEAD. SEZON 6  (AMC) Ten sezon odkryje, co stało się z pozoru niemającą racji bytu rodziną zjednoczoną przez misję niesienia pomocy innym. Po tym, jak zostali rozdzieleni przez Virginię (Colby Minifie) i jej Pionierów, grupa jest rozproszona między oddalone od siebie osady. Ostatnia wiadomość Morgana (Lennie James) na końcu 5. sezonu wzywała bohaterów do tego, by „po prostu żyli” – nowy sezon pokaże, co to przesłanie oznacza dla każdej z osób. Niektórzy uznają stabilizację i możliwości czekające wewnątrz społeczności Virginii za intrygujące, inni pogrążą się w mroku, a pozostali zdecydują się walczyć przeciwko okolicznościom, które zostały im narzucone. Życie za murami utworzonymi przez Virginię wystawi każdego z nich na inną próbę oraz zmusi do zdefiniowania kim są w tym nowym świecie.

12.10 MOONTALK (ACTIVE FAMILY) Nowy, polski codzienny late night show, którego twórcy, jak zapewniają, zadbali o unikalną na skalę polskich mediów ciepłą i bezpretensjonalną atmosferę. Tutaj widzowie mogą odprężyć się po całym dniu, zrelaksować się i poznać przyjazne oblicze topowych, polskich gwiazd. Niepowtarzalny klimat tego programu tworzą wyjątkowi goście i prowadząca – Magdalena Kasperowicz (na zdjęciu), która w bezpośredni, swobodny, ciepły, a zarazem niezwykle profesjonalny sposób skłania gwiazdy do zwierzeń, z rozbrajającym wdziękiem słuchając ich opowieści, zabawnych anegdot, a czasami bardzo wzruszających wyznań. W pierwszych odcinkach show wystąpią: Hanna Śleszyńska, Michał Żebrowski, Mikołaj Roznerski i Małgorzata Potocka, Cezary Pazura, Grzegorz Daukszewicz, Daria Widawska, Robert Górski i Monika Sobień – Górska, Anna Gornostaj, Michał Czernecki.

13.10 ABSOLWENCI (TVN FABUŁA) Jesienią powraca Kinga Burzyńska z autorskim programem, w którym ujawni studenckie początki tych, którzy dziś należą do czołówki aktorskiej kadry. Dowie się, z kim studiowali, czy rzeczywistość pokryła się z ich idealistycznymi wyobrażeniami o zawodzie artysty oraz które młodzieńcze przyjaźnie przetrwały próbę czasu i zachowały się do dziś. Prowadząca zajrzy również na akademickie korytarze, które były świadkiem wzlotów i upadków ówczesnych adeptów sztuki aktorskiej, a także do kultowych miejsc, które odwiedzali jej goście. Nie zabraknie wzruszeń, zabawnych anegdot i przede wszystkim, prawdziwych, niewyreżyserowanych, historii i emocji.

13.10 BITWY ŻOŁNIERZA POLSKIEGO: WALKI 1 DP NA TERENIE HOLANDII W 1944 (DISCOVERY HISTORIA) Po sukcesie pod Falaise oddziały pancerne generała Maczka wyzwoliły Gandawę i Bredę. Holendrzy okazali swoją wdzięczność żołnierzom i ich dowódcy. Podczas walk Polacy nie używali artylerii.

14.10 DR T. – WETERYNARZ Z TEKSASU (NAT GEO WILD) Doktor Lauren Thielen postanowiła porzucić słoneczną Florydę i wrócić do rodzinnego Teksasu. Teraz leczy egzotyczne zwierzęta w klinice, położonej obok jednego z największych szpitali weterynaryjnych w stanie. Wszyscy pacjenci w potrzebie – od emu po jeże – znajdą pomoc u sympatycznej dr T, którą przez całą dobę wspiera personel oddziału ratunkowego.

15.10 KOT W ŚCIANIE (CINEMAX) Wielokulturowa dzielnica Londynu. Pochodząca z Bułgarii Irina (Irina Atanasova) mieszka z synem na osiedlu komunalnym. Kobieta stara się wybić jako architektka i nie chce korzystać z przywilejów socjalnych. Gardzi też ludźmi, którzy żyją na koszt państwa. Jednak histeria związana z brexitem i plany gentryfikacji okolicy wywierają presję na społeczność, która od dziesięciu lat żyła w spokoju. Nagle zagubiony kot staje się katalizatorem poważnego konfliktu między sąsiadami.

17.10 NOC OCZYSZCZENIA: ANARCHIA (AMC) Nowi Ojcowie Założyciele Ameryki zapraszają do świętowania corocznej Nocy Oczyszczenia. Kontynuacja horroru z 2013 roku ukazuje losy młodej pary, która w wyniku awarii samochodu zmuszona jest do walki o przetrwanie w trakcie corocznej czystki. Reżyserem i scenarzystą filmu jest James DeMonaco, a w rolach głównych występują Zach Gilford i Kiele Sanchez.

17.10 SAVED BY THE FUTURE (CNN INTERNATIONAL) Nowy, 3-odcinkowy program, w którym Nicki Shields będzie rozmawiać z wiodącymi nazwiskami ze świata nauki i technologii o przełomowych innowacjach, które w najbliższych dekadach mogą zmienić nasze życie. W pierwszym odcinku Nicki Shields spotyka się z Billem Nye’em, Fabienem Cousteau oraz Kathy Sullivan, trzema wybitnymi osobistościami, które zabierają widzów w podróż poza dobrze nam znany świat i pokazują, jakie możliwości może przynieść przyszłość.

 18.10 USŁYSZCIE NAS (TTV) Bohaterami programu będą silne osobowości idące pod prąd, nonkonformiści nieobecni w świecie rozrywki i w życiu publicznym. Tym razem dostaną szansę, by stanąć przed publicznością, zostać docenionym i wygrać jedną z dwóch równorzędnych nagród pieniężnych. W programie istotną rolę do spełnienia ma niecodzienne kolegium mentorów towarzyszące bohaterom programu. W tej roli widzowie zobaczą wokalistkę Monikę Kuszyńską, stand-up’era Łukasza „Lotka” Lodkowskiego, Krzyśka Hirsztritta, uczestnika „Down the road. Zespół w trasie” oraz Przemka Kossakowskiego. Nad dobrą energią na planie będzie czuwać niezwykła prowadząca – drag queen, Himera. Wszyscy oni będą służyć uczestnikom swoim wsparciem, podpowiedzą jak przekonać do siebie i swojego pomysłu na życie.

18.10 AGATHA CHRISTIE: KRYMINALNE ZAGADKI: PRZESTĘPSTWO SIĘ NIE OPŁACA (ROMANCE TV) Pewnej nocy, zamordowana zostaje kelnerka, która jeszcze niedawno opowiadała dziennikarce Alice Avril o podejrzanych sytuacjach, które panowały w lokalu. Alice, aby zbadać sprawę zatrudnia się tam pod pseudonimem, a komisarz Laurence wszczyna śledztwo. Nieoczekiwanie główny śledczy zostaje osadzony w więzieniu. Z pewną pomocą komisarzowi udaje się jednak kontynuować śledztwo zza krat.

18.10 MIASTO NIEDŹWIEDZIA (HBO 3)  Björnstad tętniło kiedyś życiem, ale teraz zarastają je drzewa. Lokalna młodzieżowa drużyna hokejowa ma duże szanse, by wygrać półfinał krajowego turnieju i wszystkie nadzieje spoczywają teraz na barkach młodych zawodników. Jest to dla nastolatków wielkie obciążenie, które staje się katalizatorem dramatycznych wydarzeń. Akt przemocy wobec młodej dziewczyny burzy jej życie i jednocześnie dzieli społeczność miasteczka. Wysuwane oskarżenia szerzą się wśród mieszkańców, z których każdy ma swoją opinię w tej sprawie.

Szwedzki serial HBO Europe oparty na głośnej na całym świecie powieści o tym samym tytule autorstwa Fredrika Backmana. Reżyserem produkcji jest wielokrotnie nagradzany Peter Grönlund (Goliath, Drifters).

18.10 OLEG (CINEMAX 2)  Oleg (Valentin Novopolskij) to młody łotewski rzeźnik, który w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadza się do Belgii. Początkowo wszystko idzie dobrze i mężczyzna dostaje pracę w zakładzie mięsnym w Brukseli. Niestety pewnego dnia zostaje obwiniony o wypadek swojego pochodzącego z Polski współpracownika Krzysztofa (Adam Szyszkowski), który przyszedł do pracy pijany i przeciął palec piłą do mięsa. Oleg, bez pozwolenia na pracę, wkrótce uzależnia się od polskiej mafii, a porywczy bandyta Andrzej (Dawid Ogrodnik) bierze go pod swoje skrzydła. Mężczyzna upada coraz niżej i niżej, próbując jednocześnie pogodzić się z faktem, że może nigdy nie będzie w stanie wrócić do domu.

19.10 NAJWIĘKSZE POLSKIE KATASTROFY: JAK ZATONĄŁ PROM JAN HEWELIUSZ? (DISCOVERY CHANNEL) Polska historia jest pełna niewyjaśnionych katastrof. Jedną z nich jest zatonięcie na morzu Bałtyckim promu MF Jan Heweliusz w 1993 roku. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej zapobiec?  13 stycznia 1993 roku prom MF Jan Heweliusz wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs do szwedzkiego miasta Ystad. Na pokładzie znajdowały się sześćdziesiąt cztery osoby. Ze względu na awarię furty rufowej prom miał opóźnienie, które załoga starała się nadrobić. Niestety, w nocy na Bałtyku rozszalał się niespotykanie silny sztorm. W jego wyniku Heweliusz zatonął, a z całej załogi udało się uratować tylko kilka osób. Pasażerowie zginęli w lodowatych falach morskich.  W premierowym odcinku programu “Największe polskie katastrofy” nieliczni ocalali z załogi zrelacjonują kulisy rzeczywistych wydarzeń tamtej nocy. Kapitanowie żeglugi morskiej przeanalizują konstrukcję promu i jego awaryjność, a piloci ujawnią prawdę o przebiegu dramatycznej akcji ratunkowej.

19.10 SEKRETY ZOO (NATIONAL GEOGRAPHIC WILD) Poznajemy od podszewki jeden z największych ogrodów zoologicznych w Stanach Zjednoczonych – Columbus Zoo and Aquarium, w którym 2000 pracowników opiekuje się dziesięcioma tysiącami zwierząt. Opiekunowie dają z siebie wszystko, by zarówno ich podopieczni, jak i odwiedzający czuli się komfortowo. W każdym odcinku przytaczamy zabawne i wzruszające historie o zwierzętach i o ludziach, którzy o nie dbają.

19.10 DZIKIE RÓŻE (TVP KULTURA) Młoda kobieta, chcąc znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tą chwilę zapomnienia przyjdzie zapłacić jej wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią – na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2 letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która być może będzie musiała porzucić własne dziecko?

Głośny i wielokrotnie nagradzany (Sztokholm, Cottbus, Paryż, Tarnów, Kraków, Chicago) dramat, zrealizowany w 2017 roku przez Annę Jadowską.

19.10 TAJEMNICE III RZESZY (POLSAT VIASAT HISTORY) Mniej znane aspekty z historii nazistowskich Niemiec. Po raz pierwszy mamy okazję obejrzeć prywatne filmy wideo nakręcone przez tych, którzy żyli w cieniu flag z hitlerowską swastyką. Jak nauka była wykorzystywana, a raczej sprzeniewierzana dla celów III Rzeszy? Jak szefowi od tajnej broni Hitlera udało się uniknąć skazania za zbrodnie wojenne?

19.10 TRYGONOMETRIA (HBO) Gemma i Kieran są w sobie szaleńczo zakochani. Ona jest utalentowaną szefową kuchni, on sanitariuszem. Mieszkają razem w zachodnim Londynie nad kawiarnią prowadzoną przez dziewczynę.  Niestety, miłością nie może zapłacić ani dostawcom, ani opłacić czynszu w stolicy Anglii. Młodzi ledwo wiążą koniec z końcem, a praca na zmiany sprawia, że nieustannie się mijają. Aby złagodzić trochę presję finansową postanawiają przyjąć do swojego domu współlokatorkę. W ten sposób ich życiu pojawia Ray, była pływaczka synchroniczna światowej klasy, co rozpoczyna historię miłosną, która na zawsze zmienia całą trójkę i ich sposób patrzenia na związki.

20.10 WARIATKI (LIFETIME) Współczesny remake kultowego wyciskacza łez z 1988 pod tym samym tytułem. Śledzimy trwającą całe życie przyjaźń między urodzoną w Los Angeles CC Bloom i bogatą dziewczyną z San Francisco Hillary Whitney po ich nieoczekiwanym spotkaniu na Venice Beach. W tej współczesnej wersji, CC jest początkującą gwiazdą muzyki pop, która walczy o przetrwanie w Los Angeles, dopóki nie zostaje odkryta przez producenta muzycznego. Hillary jest córką wybitnego prawnika, która chce odzyskać kontrolę nad własnym życiem i wydostać się spod kontroli swojego dominującego ojca. Ich przyjaźń, ze wszystkimi jej wzlotami i upadkami – utrzymuje ich przez dziesięciolecia, ale kończy się tragicznie wraz z przedwczesną śmiercią Hillary.

20.10 NIC DO OCLENIA (DISCOVERY CHANNEL) Przemyt to profesja stara jak świat! Ale na jej drodze stoją wyszkoleni i bezkompromisowi funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Wielokrotnie już udowodnili, że potrafią powstrzymać nawet najbardziej wyrafinowane próby przewozu nielegalnych towarów. W trzecim sezonie „Nic do zgłoszenia” na widzów czekają kolejne brawurowe akcje, a także nowe sensacyjne wątki.

21.10 CHICAGO MED., SEZON 5 (FOX) To już piąty sezon opowiadającego o losach bohaterskich lekarzy z Wietrznego Miasta popularnego serialu autorstwa zdobywcy nagrody Emmy Dicka Wolfa. Czym tym razem zaskoczą nas pracownicy szpitala w centrum Chicago? Po dramatycznych wydarzeniach z ostatniego odcinka czwartego sezonu, w którym to dr Natalie Manning (Torrey DeVitto) ucierpiała w wypadku samochodowym, dowiadujemy się, że cierpi ona na amnezję będącą skutkiem doznanego urazu głowy. Tymczasem dr Will Halstead (Nick Gehlfuss) również nie jest w najlepszej formie. Mimo że nie ma obrażeń fizycznych, obwinia się za wypadek, w którym ucierpiała dr Manning.

21.10 FOTOGRAF ŚMIERCI (EPIC DRAMA) Dublin, 1880 rok. Aparaty fotograficzne stają się coraz tańsze i w całym kraju jak grzyby po deszczu wyrastają studia fotograficzne. Jednak fotografia pośmiertna, czyli portrety zmarłych ludzi, powoli zanika. Słynny fotograf zmarłych Brock Blennerhasset próbuje jednak ożywić swoją działalność. Niedawno miał wypadek i zmuszony jest skorzystać z pomocy swojej bratanicy Nancy Vickers i nowego asystenta Conalla Molloya. Choć początek współpracy tej trójki nie wróżył dobrze, biznes zaczyna się rozwijać. Wkrótce jednak okazuje się, że na tym niszowym rynku działa ktoś złowrogi i śmiertelnie niebezpieczny. Prowadzący śledztwo detektyw Frederick Regan podejrzewa, że zabójca zarabia na zdjęciach zmarłych ludzi. Kiedy liczba zgonów zaczyna niebezpiecznie wzrastać, Blennerhasset, Molloy i Vickers muszą powstrzymać mordercę, który nie tylko chce zniszczyć im biznes, ale także zrujnować życie.

22.10 KRÓL TYGRYSÓW: MROCZNY ŚWIAT (ID) Przedziwny i mroczny świat stworzony przez Josepha Maldonado-Passage’a stał się już tematem filmów i programów telewizyjnych. Ten król tygrysów posługujący się pseudonimem Joe Exotic miał w swoim ekscentrycznym życiu jedną, równie groźną jak on, rywalkę – Carole Baskin, niekwestionowaną królową tygrysów. Ta wciągająca seria programów odkrywa jedną z największych tajemnic kryminalnych naszych czasów, której głównym bohaterem jest sam Joe Exotic. Carole, którą można kochać lub nienawidzić, jest właścicielką azylu dla zwierząt. Czy kobieta jest bezinteresowną aktywistką i obrończynią zwierząt, pełną niespożytych sił mimo tajemniczego zniknięcia swojego męża? A może to ona ukartowała zniknięcie Dona Lewisa, aby przejąć kontrolę nad jego majątkiem i zniszczyć swoich przeciwników? W programie zobaczymy niepokazywany wcześniej materiał filmowy ujawniający sekrety, które znał tylko Joe Exotic. Czy kiedykolwiek uda nam się poznać prawdę o tych przedziwnych ludziach?

23.10 WRAKI SKŁADAKI  Z LAS VEGAS (POLSAT VIASAT EXPLORER) Steve Darnell to znakomity mechanik i miłośnik samochodów, który konstruuje szalone, jedyne w swoim rodzaju pojazdy z resztek i złomowanych części. To tak zwane „rat rody” — samochody celowo zbudowane tak, aby były szybkie, ale sprawiały wrażenie zniszczonych i zużytych. Steve znajduje części do swoich konstrukcji na złomowiskach, w starych garażach i na targach staroci. W każdym odcinku programu Steve i jego ekipa budują pojazd dla wymagającego klienta w ciągu zaledwie pięciu dni — wyłącznie ze złomu i starych części. Aby dokonać czegoś takiego, trzeba mieć do dyspozycji ekipę prawdziwych fachowców!

23.10 WYCHOWANE PRZEZ WILKI (HBO) Kiedy religijne konflikty zaczynają zagrażać dalszemu istnieniu ludzkiej kolonii, androidy przekonują się, że kontrolowanie ludzkich wierzeń jest trudnym i niebezpiecznym zadaniem.  Producentami serialu są Ridley Scott, Aaron Guzikowski, który jest również twórcą i scenarzystą serialu, David W. Zucker (Człowiek z Wysokiego Zamku), Jordan Sheehan (Terror), Adam Kolbrenner (Labirynt) oraz Mark Huffam (Marsjanin).

23.10 GAMBIT KRÓLOWEJ (NETFLIX) Oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon,  która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.

Reżyserem serialu i autorem jego scenariusza jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. W obsadzie m.in.: Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp oraz Marcin Dorociński.

23.10 TOP GEAR. SEZON 29 (BBC BRIT) Freddie Flintoff, Chris Harris i Paddy McGuinness przechodzą samych siebie testując do granic możliwości nowe i stare samochody oraz własną wytrzymałość. Tym razem zmierzą się z gigantyczną „ścianą śmierci”, jadąc w pojazdach uznanych przez ubezpieczycieli za kompletne wraki (objęte szkodą całkowitą), zjadą po stoku narciarskim w pojazdach z wakacyjnych wypożyczalni, zaprezentują całkowicie elektryczny van-lodziarnię i spróbują przeżyć 24 godziny nie wychodząc ze swoich samochodów, w Bolton. Nie zabraknie również egzotycznych supersamochodów, rundek na torze oraz Stiga.

23.10 PRZYGODY TRUCKERKI (DISCOVERY CHANNEL) Jak wygląda podróżowanie po Europie w czasie pandemii? Czy ruch na autostradach jest mniejszy? A może wróciły wielogodzinne kolejki na granicach? Iwona Blecharczyk, jedna z najbardziej znanych truckerek w Polsce, ruszy z ładunkiem na południe – pokonując tereny Słowacji, Węgier, Słowenii i Chorwacji, Rumunii oraz Bułgarii aż po Turcję. Czekają ją trudne załadunki, krótkie terminy dostaw, zamknięte drogi oraz zmiany harmonogramów na ostatnią chwilę. To wszystko sprawia, że dostarczenie towaru na czas staje się prawdziwym wyzwaniem. To nie wszystko! Codzienność kierowcy TIR-a to też obowiązkowe postoje, które należy poświęcić na zasłużony odpoczynek. Stąd poza życiem w drodze, Iwona zatrzyma się też przy najpopularniejszych i zapierających dech w piersi atrakcjach, poznając największe perły turystyczne tych krajów.

23.10 FABUŁA NEWS (TVN FABUŁA) Nowy filmowy serwis informacyjny. W roli prowadzącej zadebiutuje Ewelina Witenberg (na zdjęciu), która każdego tygodnia da relację z tego, co istotnego wydarzyło się na małym i wielkim ekranie w kraju i za granicą. Odsłoni kulisy premier filmowych i planów zdjęciowych. Zapowie też najciekawsze kinowe wydarzenia nadchodzących dni.

24.10 NOWY POCZATEK (AXN) Wybitna lingwistka Louise Banks (Amy Adams) zostaje wezwana przez dowództwo obrony Stanów Zjednoczonych, by spróbować porozumieć się z wysłannikami innej cywilizacji po tym, jak nieznany obiekt zawisł nieruchomo tuż nad naszą planetą. Nikt tak naprawdę nie wie, czy obcy przybyli na Ziemię w celach pokojowych czy może są zwiastunem inwazji. W zespole badawczym pracują także pułkownik Weber (Forest Whitaker) i wybitny fizyk, Ian Donnelly (Jeremy Renner). Film, nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, to opowieść o ulotności czasu, tajemnicy i zdarzeniach, których ludzki umysł nie potrafi zrozumieć.

24.10 MĄDRZEJEMY (TVN, TTV, PLAYER) W ciągu dziesięciu tygodni prowadząca program Katarzyna Bosacka razem z uczestnikami projektu „MądrzeJEMY” zgłębi tematykę zdrowego odżywiania i dokonywania mądrych wyborów. Wszystko po to, by jeść i żyć bardziej świadomie. Uczestnicy przejdą przez serię eksperymentów związanych z codziennym nawykami żywieniowymi. W każdym z odcinków prowadząca doradzi, po jakie produkty warto sięgać, aby jeść mądrze. Sprawdzi również sklepowe półki i rozszyfruje etykiety produktów, wskazując na ich dobre i złe składniki. W programie odwiedzimy także gospodarstwa i fermy lokalnych producentów. Pokażemy, jak powstają najlepszej jakości produkty spożywcze, które trafiają na sklepowe półki, a finalnie na nasz talerz?

25.10 LALIGA SANTANDER (ELEVEN SPORTS) W październiku uwaga kibiców na całym świecie będzie skupiać się na prestiżowym starciu piłkarskich gigantów FC Barcelona – Real Madryt. W bijącym rekordy oglądalności El Clásico wezmą udział największe gwiazdy futbolu, m.in. Lionel Messi, Antoine Griezmann i Gerard Piqué w barwach Barçy oraz Karim Benzema, Eden Hazard i Sergio Ramos po stronie Królewskich. Na słynnym Camp Nou gospodarze postarają się o rewanż za ostatnią, marcową porażkę z Realem, która była przełomowym momentem poprzedniego sezonu zakończonego zdobyciem mistrzostwa Hiszpanii przez ekipę ze stolicy. Z kolei celem podopiecznych trenera Zinédine’a Zidane’a będzie pierwsza ligowa wygrana na wyjeździe z odwiecznym rywalem od prawie pięciu lat. Niezależnie od tego, kto okaże się lepszy, fani futbolu mogą szykować się na wielkie emocje, bo mecze Barcelony z Realem to gwarancja najwyższego poziomu, popisów technicznych i strzeleckich oraz zaciętej walki od pierwszej do ostatniej minuty.

26.10 OD NOWA (HBO) Opowieść o odnoszącej sukcesy terapeutce, której idealne życie z dnia na dzień wywraca się do góry nogami. Na ekranie zobaczymy doskonałych aktorów w rolach głównych Nicole Kidman oraz Hugh Grant, a partnerują im Edgar Ramírez czy Donald Sutherland.

26/27.10 DZIECI SIOSTRY BERNADETTY (CBS REALITY) Dwuczęściowy program dokumentalny opowiada o dwóch historiach, które wstrząsnęły całą Polską. Dokument Kingi Płachecińskiej otwiera sprawa zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika, która przyczyniła się do odkrycia mrocznej tajemnicy ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Byli podopieczni placówki w dzieciństwie doświadczyli fizycznej i psychicznej przemocy z rąk sióstr i współwychowanków. W programie opowiadają o tym, co przeżyli za jego murami oraz jaki to miało wpływ na ich życie.

27.10 Z ARCHIWUM STRACHU (HISTORY 2) Jak się okazuje, historie dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych w ogóle się nie starzeją, a nowoczesne techniki produkcji filmowej, np. twórcze wykorzystanie nagrań z kamer przemysłowych, amatorskich filmów czy zdjęć w podczerwieni, pozwalają je upodobnić do współczesnych horrorów w rodzaju “Blair Witch Project” czy “Paranormal Activity”. Autorzy programu prowadzą nas w miejsca wyjątkowe i owiane tajemnicą takie jak Alcatraz, pole bitwy pod Gettysburgiem, “Promenada Diabła” w Oklahomie albo otwarte w 1876 roku więzienie stanowe w Wirginii Zachodniej, które uchodzi za najbardziej nawiedzone w Ameryce.

27.10 NIESIENI MUZYKĄ (HBO 2) Historia niezwykłego zespołu muzycznego, który od przeszło 20 lat koncertuje na całym świecie Grupa ‘The Tap Tap’ została założona przez uczestników warsztatów muzycznych Instytutu im. Jedlička, ośrodka edukacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych, który działa na zasadzie non-profit. Lider zespołu Šimon Ornest pomaga muzykom osiągnąć w pełni zasłużony sukces i uznanie, a podczas inspirujących występów zespołu walczy ze stygmatyzacją i uprzedzeniami wobec osób niepełnosprawnych. Filmowcom udaje się uchwycić ewolucję kilku muzyków na przestrzeni lat. Kamera towarzyszy im w codziennym życiu i na próbach koncertów. Obserwuje też ich prywatne relacje i randkowe doświadczenia. Twórcy pokazują relacje między muzykami oraz między nimi a ich mentorem, którego praca poprawia wizerunek osoby z niepełnosprawnościami w niekonwencjonalny sposób.

27.10 NOWY WYMIAR REMONTU (BBC LIFESTYLE) Nowatorski program poświęcony renowacji domów, w którym dwoje rywalizujących ze sobą architektów za pomocą wizualizacji oraz rzeczywistości wirtualnej przedstawia uczestnikom projekty ich domu po gruntownym remoncie. Po obejrzeniu wnętrz w okularach VR właściciele domu decydują, który pomysł zostanie zrealizowany. W drugim sezonie programu poznajemy Dennisa oraz Christine, którzy zawsze marzyli o dużym domu nad morzem oraz Rachel i Mike’a – właścicieli okazyjnie kupionego domu z dobrze ukrytymi usterkami. Punam i Anuj z kolei obawiają się, że kupno rezydencji z lat 30. było ogromnym błędem. Prowadząca Angela Rippon przychodzi im z pomocą.

28.10 ZNIEWOLENI (BBC EARTH) Słynny hollywoodzki aktor Samuel L. Jackson wyrusza w podróż szlakiem transatlantyckiego handlu niewolnikami, by opowiedzieć jego dramatyczną historię. Odwiedza strategiczne miejsca i szuka wraków statków, które nigdy nie dotarły do celu.

Fascynujący program dokumentalny poruszający ważny temat w historii świata jest także osobistą podróżą Jacksona w poszukiwaniu tożsamości i historii własnej rodziny. W każdym z sześciu odcinków dziennikarze dochodzeniowi Simcha Jacobovici i Afua Hirsch prowadzą historyczne śledztwo.

31.10 GENERAŁ, KTÓRY NIENAWIDZIŁ WOJNY (HISTORY) Trzyczęściowy serial opowiadający niesamowitą, bardzo amerykańską historię prostego człowieka, który przezwyciężając ogromne trudności, sięga po najwyższe zaszczyty i dwukrotnie ratuje kraj. Fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń, komentarze ekspertów i pięknie odrestaurowane archiwalne obrazy tworzą spójną, fascynującą opowieść  o bohaterze, który dwukrotnie przeprowadził Stany Zjednoczone przez czasy największej próby – wojnę secesyjną i rekonstrukcję.

 31.10 HUDSON I REX. SEZON 2 (STOPKLATKA) Tytułowy Hudson i Rex to duet niemal doskonały, który sprawdza się w policyjnej pracy. Rex już w pierwszym sezonie udowodnił, że chociaż nie nosi munduru, jego sprawność i wyjątkowy nos sprawiają, że jest świetnym funkcjonariuszem i nieocenionym kompanem. W drugim sezonie detektyw i jego kompan będą próbowali rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa miejscowego muzyka. Podejrzanych nie brakuje – obsesyjni fani, niezadowoleni koledzy z zespołu i rodzina, która skrywa mroczne tajemnice.
Rozpocznie się także desperacka walka z czasem, kiedy okaże się, że Davidowi Masonowi (koledze Charliego z dawnych lat) zaaplikowano śmiertelną i rzadką truciznę. Poprowadzą także sprawę pewnej influencerki. Kobieta w trakcie ceremonii ślubnej, którą transmituje w social mediach, nagle umiera.

31.10 HALLOWEEN Z AMC (AMC) Jak przekonują naukowcy, na odbiór strasznych filmów wpływa to, czy znajdujemy się w bezpiecznym otoczeniu. Usiądźcie więc wygodnie na własnej kanapie, przygotujcie ciepły koc i 31 października o 22:00 włączcie kanał AMC, gdzie czekać będzie na Was siejący postrach Michael Myers! Tego dnia możecie obejrzeć maraton z aż trzema filmami z kultowej serii: „Halloween 6: Przekleństwo Michaela Myersa”( W jedną przerażającą noc, siejący terror zamaskowany Michael Myers zmienił Halloween na zawsze. Sześć lat po tym, jak miał zginąć w pożarze, Myers powraca, by ponownie zabijać i tym razem nie ma przed nim ucieczki! W miarę jak zabójcza wściekłość maniakalnego mordercy dochodzi do mrożącego krew w żyłach punktu kulminacyjnego, jego długo ukrywane i szokujące sekrety zostają ujawnione…), „Halloween – 20 lat później” (Laurie Strode, dyrektorka prywatnej szkoły, wciąż zmaga się z przerażającymi wspomnieniami o maniakalnym mordercy Michaelu Myersie sprzed dwudziestu lat. Po sfingowaniu swojej śmierci kobiecie wydaje się, że jest bezpieczna, jednak Myers nagle się pojawia, by dokonać zemsty. Laurie i jej uczniowie staną się nowymi ofiarami Michaela, jeśli ona nie zdoła pokonać swoich największych lęków i raz na zawsze pozbyć się zła)oraz „Halloween: Powrót” (Producenci reality show w DangerTainment wybrali Rudy’ego, Billa i grupę nastolatków szukających wrażeń, by spędzili jedną, wypełnioną zabawą noc w rodzinnym domu seryjnego mordercy – Michaela Myersa. Jednak planowana transmisja na żywo staje się śmiertelnie niebezpieczna, a wieczór pełen wrażeń zmienia się w noc z horroru, gdy sam Michael decyduje się dołączyć do imprezy).

31.10 DUCHY Z ENFIELD (EPIC DRAMA) Nowy, trzyczęściowy miniserial to historia oparta na zdarzeniach opisanych przez Guya Lyona Playfaira w książce „This House is Haunted”. Główną rolę w filmie odtwarza popularny brytyjski aktor Timothy Spall (seria „Harry Potter”, „Jak zostać królem”), któremu na ekranie towarzyszą Matthew Macfadyen („Frost/Nixon”, „Duma i uprzedzenie”) i Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”, „Uśmiech Mony Lizy”).

Historia oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce w pozornie zwyczajnym domu w Enfield (Londyn) w 1977 r., zamieszkiwanym przez samotną matkę Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero) wraz z czwórką dzieci. Jednak działy się tam niesamowite rzeczy, wykraczające poza ludzkie wyobrażenia, dlatego zdarzenie obiegło cały świat i nie schodziło z pierwszych stron gazet. Serial „Duchy z Enfield” przedstawia ten incydent sprzed ponad 40. lat i przybliża losy Janet Hodgson (Eleanor Worthington Cox) – 11-latki, która była świadkiem zjawisk paranormalnych, dziejących się zarówno w jej pokoju jak i nawiedzonym domu.

 

.