63. FESTIVAL DE TELEVISION, MONTE CARLO: “The Gray House” na początek i super duet: Costner & Freeman

Tegoroczny Festiwal Telewizyjny w Monte-Carlo (14–18 czerwca 2024 r.) zainaugurowała światowa premiera serialu „The Grey House” oraz wykonawcy głównych ról: Mary- Louise Parker, Daisy Head, Amethyst Davis i Ben Vereen. Obecni byli także producenci wykonawczy Leslie Greif i Lori McCreary oraz drugi udziałowiec, obok Kevina Costnera z partnerskiego duetu producentów czyli Morgan Freeman. Znakomity aktor odbierał także Kryształową Nimfę (wśród laureatów ostatnich edycji są m.in.: Helen Mirren, Michael Douglas  i Tchéky Karyo)  z rąk księcia Monako Alberta II za wkład w rozwój sztuki telewizyjnej i kreacje, stworzone na potrzeby małego ekranu. Na sobotnie przedpołudnie zapowiadana jest konferencja prasowa Morgana Freemana.

Scenariusz składającego się z sześciu odcinków „The Grey House” oparty został na prawdziwej historii i opowiada o prowadzonej podczas wojny secesyjnej, działalności szpiegów w spódnicach- kobiet różnej profesji i pozycji społecznej-, które zmieniły losy konfliktu na korzyść Północy.  Kevin Costner rekomendując serial powiedział: „To epicka przygoda szpiegowska, która będzie ekscytować, uczyć i inspirować widzów. Chciałem sam ją wyreżyserować, ale teraz jestem dumny, że mogłem być częścią tego projektu w innej roli. Niezwykły talent reżysera Rolanda Joffé przyniósł nam portret czterech niezwykle odważnych kobiety na tle wojny, romansu, historii i tragedii”.

„W firmie Revelations szukamy historii, które inspirują i ujawniają prawdę” – stwierdzili Freeman i McCreary. „The Gray House” jest właśnie tym – opowieścią o czterech agentkach, które walczyły o utrzymanie jedności Ameryki podczas wojny secesyjnej. Ta prawdziwa historia szpiegowskiego statku niemal została zapomniana przez historię – ale w rzeczywistości odegrała kluczową rolę w zwycięstwie Unii nad Konfederacją.”

Laurent Puons, dyrektor generalny Monaco Mediax, komentuje: „Festiwal telewizyjny w Monte-Carlo to wyjątkowe święto telewizji, pochodzących ze wszystkich części świata, których rola i znaczenie rośnie z roku na rok. Jesteśmy bardzo dumni, że tak wyjątkowy dramat otwiera 63. Edycję i nie mogę się doczekać powitania naszych przyjaciół z Paramount Global Content Distribution, którzy są od wielu lat wielkimi zwolennikami Festiwalu, wraz z wybitnymi producentami i członkami obsady „The Grey House”.

Od soboty pokazy pozycji konkursowych walczących o Złotą Nimfę (9 seriali z Francji, USA, Nowej Zelandii, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Izraela i Wielkiej Brytanii) , które oceniać będzie międzynarodowe jury pod kierunkiem amerykańskiego aktora i producenta, David Boreanaza oraz projekcje specjalne oraz niezliczone spotkania, dyskusje, konferencje prasowe i wywiady z gwiazdami i gośćmi festiwalu.

Festiwal Telewizyjny w Monte-Carlo to także tradycyjnie część biznesowa,  idealne miejsce do spotkań, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów ze specjalistami z branży telewizyjnej i streamingowej. Tematy tegorocznych paneli dyskusyjnych to: W rozmowie z telewizyjnym tytanem; Konsekwencje strajku z 2023 r.: niedostatek w tworzeniu i produkcji treści; Wydobywanie świata na światło dzienne poprzez dramat telewizyjny; Nowe formaty, gatunki i skupienie się na „platformizacji” telewizji lokalnej; Jak narzędzia AI mogą pomóc w tworzeniu i dystrybucji; Nowe narracje w filmach dokumentalnych: rozmycie między rzeczywistością a fikcją; Wartość marketingu w telewizji; Bycie producentem: jak radzą sobie z coraz większymi obowiązkami; Co nowego w International Co-Pro’s?

Janusz Kołodziej