KAMPANIA WEATHER KIDS

21 marca globalną publiczność telewizyjną, która obejrzy lokalne prognozy pogody, czeka niespodzianka – specjalna prognoza z roku 2050. Choć format jest znajomy, prognozy prowadzone przez dzieci już takie nie są. Młodzi prezenterzy dołączyli do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w nowej kampanii Weather Kids, stworzonej we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel. Inicjatywa wspierana jest przez światowe gwiazdy i Ambasadorów Dobrej Woli UNDP, w tym zdobywczynię Oscara, malezyjską aktorkę Michelle Yeoh, amerykańską aktorkę Connie Britton i duńskiego aktora Nikolaja Coster-Waldau. Inicjatywa jest częścią wysiłków UNDP, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków zmian klimatu oraz mobilizację ludzi na całym świecie do podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu dla przyszłych pokoleń.

Klip ostrzega widzów, że wzrost temperatury będzie nadal przynosił ludziom i globalnej gospodarce coraz więcej katastrofalnych skutków. Mowa o zjawiskach, które według przewidywań będą miały wpływ na 94% dzieci na świecie, a także o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego i potencjalnym wzroście obciążeń fiskalnych dla podatników na całym świecie o biliony dolarów amerykańskich. „Wszystko tu szaleje. Szkoły są zamknięte, bo jest za gorąco. Pożary pustoszą całe miasta. A powodzie sprawiają, że wszystko jest mokre i obrzydliwe” – ogłasza jedna z młodych prezenterek.

Prognoza kończy się mocnym apelem dzieci: „Dla nas to nie tylko prognoza pogody. To nasza przyszłość”. Widzowie są zachęcani do podpisania zobowiązania do działania poprzez podejmowanie decyzji finansowych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz edukowanie się na temat rozwiązań klimatycznych i globalnych działań na rzecz klimatu. Nowa seria filmów UNDP Climate Action Explained, której narratorem jest Nikolaj Coster-Waldau, uzupełniająca kampanię, podkreśla niektóre z konkretnych rozwiązań, które już są realizowane.