„PORCELAIN WAR” NAJLEPSZY NA SUNDENCE FILM FESTIVAL

Najlepszym filmem dokumentalnym na tegorocznym  edycji Sundance Film Festival  został „PORCELAIN WAR”, który  pokazuje wojnę w Ukrainie widzianą oczami artystów.

Jego ważnym elementem są „ożywione” malunki na porcelanowych figurkach. Jest to dzieło studia animacji z Polski, BluBlu Studios, które w porozumieniu ze stroną ukraińską stworzyło 7000 oddzielnie narysowanych lub namalowanych kadrów. Warto dodać, że twórcy ze studio BluBlu pracują między innymi dla Amerykańskiej Akademii Filmowej, The New York Times czy WWF.

To właśnie kocham w porcelanie i w Ukrainie: można nas złamać, ale nie można nas zniszczyć– mówił podczas światowej premiery filmu „Porcelain War” na założonym przez Roberta Redforda festiwalu Sundance w Park City, jeden z reżyserów, i zarazem bohater filmu, Slava Leontyev.

W filmie pokazujemy, jak nasi bohaterowie walczą nie tylko za pomocą broni, ale także za pomocą sztuki. To niezwykły zaszczyt móc pokazać film na festiwalu Sundance i skierować światło na ten temat oraz pokazać niesamowitą wytrwałość narodu Ukraińskiego i to, że potrzebują pomocy w walce o przetrwanie– uzupełniał drugi z reżyserów Brendan Bellomo, laureat „studenckiego Oscara” w 2009 roku