RUSZA ARTEKINO CLASSICS

Pokazem legendarnej „Koronczarki” Claude`a Goretty z kreacją początkującej wtedy młodej aktorki, Isabell Huppert, rozpoczęła się właśnie 2. edycja ArteKino Classics, w ramach którego serwis streamingowy ARTE.tv bezpłatnie udostępnia rzadko emitowane filmy europejskie będące prawdziwymi perełkami historii kinematografii. W cyklu znalazły się filmy kultowe w swoich krajach, które odcisnęły trwałe piętno na europejskiej historii kina i do dziś nie straciły na aktualności. Polscy widzowie zobaczą około dwudziestu produkcji, w tym ważne dzieła węgierskiej reżyserki Márty Mészáros, Szwedki Mai Zetterling oraz Czeszki Very Chytilovej.

W ramach cyklu ArteKino Classics pokazanych zostanie 6 filmów: brytyjska produkcja „Scrubbers”, belgijskie „Barbarzyńskie zaślubiny”, estoński film „Stolen Meeting” oraz francuskie obrazy „Kim jesteś, Polly Maggoo?” i „Mur” oraz wspomniana już szwajcarska „Koronczarka”.

„Scrubbers”, będący kobiecym odpowiednikiem kultowego brytyjskiego filmu Alana Clarke’a Hoło-ta (1979), opowiada o osobach wykluczonych walczących o przetrwanie. Bezwzględne ukazanie przemocy sprawia, że film ma o wiele mocniejszy wydźwięk od klasycznych brytyjskich obrazów z lat 60., takich jak „Z soboty na niedzielę” (1960) „Karela Reisza” czy „Samotność długodystansow-ca” (1962) Tony’ego Richardsona

Pierwszy film Marion Hänsel, zdobywczyni Srebrnego Lwa za reżyserię na festiwalu w Wenecji, zatytułowany „Barbarzyńskie zaślubiny” stawia wiele pytań, które nurtowały reżyserkę aż do śmierci w 2020 roku. Hänsel od początku podejmowała tematy tabu, trudne i kontrowersyjne, takie jak przemoc wobec kobiet czy aborcja. Już w pierwszym swoim obrazie prezentuje historię Nicole, młodej matki borykającej się ze wspomnieniem gwałtu, która nie zgadza się na rolę ofiary.

„Stolen Meeting” powstał w 1989 roku. Był to początek nowej ery, w której wszystko stało się możliwe. Film bez skrępowania pokazuje warunki panujące w więzieniach dla kobiet, poruszając jednocześnie kwestię społecznego piętna, jakiemu podlega bohaterka po wyjściu z więzienia. Duch pierestrojki przebija się przez tę podróż przez społeczeństwo chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego.

„Kim jesteś, Polly Maggoo?” to obraz zadziwiający, zabawny i okrutny, parodystyczny i sentymentalny. Ten niezwykle przenikliwy film to satyra na modę, ale przede wszystkim satyra na system medialny jako taki. Klein z wyprzedzeniem przewidział nadmierne zainteresowanie supermodel-kami oraz ekscesy telewizji.

W pozbawionym wszelkich zbędnych efektów dramatycznych „Murze” odnaleźć można ślad twór-czości Roberta Bressona, którego Roullet był asystentem. Inspiracją dla surowego, pozbawionego zbędnych ozdobników stylu było opowiadanie Jean-Paula Sartre’a. Mistrz egzystencjalizmu był zresztą obecny na premierze filmu w Wenecji w 1967 roku.