8. MOBILE FILM FESTIVAL: Kobiety po obu stronach kamery

Choć w Europie funkcjonuje już z kilkanaście imprez, które pokazują filmy zrealizowane za pomocą telefonu komórkowego to francuski MFF należy do najciekawszych i najlepiej obsadzonych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były prawa kobiet i wzmocnienie ich pozycji we współczesnym świecie. Rekordowe było zainteresowanie, zgłoszono bowiem 1130 filmów ze 101 krajów, z czego 57% zostało nakręconych przez kobiety a wszystkie miały ponad 35,5 miliona wyświetleń. Ostatecznie w Dniu Kobiet trafiło do szerokiej i bezpłatnej dystrybucji 60 filmów z 25 krajów. Mających  już napisy w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i włoskim. Są one dostępne na wszystkich platformach społecznościowych.

Jak oceniają organizatorzy: Te filmy poruszają główne problemy feministyczne, są mocne, piękne, zaangażowane, wojownicze; opowiadają historię praw kobiet na całym świecie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu tej pięknej edycji. Przede wszystkim reżyserom, którzy zgłosili film, naszemu wspaniałemu jury, któremu przewodniczyła Agnès Jaoui, naszym partnerom, którzy nam zaufali, oraz wszystkim stowarzyszeniom, mediom i organizacjom pozarządowym, które pomogły w realizacji i dystrybucji.

Międzynarodowa Nagroda Główna i 20 tys. euro na produkcje następnego filmu otrzymał „Career Path” (W. Brytania) Ten bezdialogowy utwór Alisy Tritenko sprytnie i subtelnie przedstawia bariery w środowisko pracy dla kobiet i daje prosta rade, jak je pokonać.

Za najlepszy film francuski uznano „Nową stronę” Christabela Desborde i Benjamina Clavela, którzy stworzyli piękną animację, pełną ruchu, subtelności i humoru.

„The Bride” (Nigeria)- mocny przekaz Forinclaya Ejeha porusza kwestię przymusowego małżeństwa w Nigerii z użyciem ostrych środków wyrazu filmowego.

„Divar” (Iran)- Farideh Naderi uwielbia grę w siatkówkę, ale ową miłość postanawia dwutorowo wykorzystać, by poddać krytyce obyczaje społeczeństwa irańskiego i poprzeć emancypację kobiety poprzez sport.

Kolejne wyróżnienia trafiły na Taiwan (najlepsza aktorka)  i do Portugalii (rokujący debiut). lj