PILOT ŁADOWANY ENERGIĄ SŁONECZNĄ

Zupełnie rewolucyjna i zarazem proekologiczna zmiana w projektowaniu pilota została zaprezentowana podczas targów CES 2021. Wybrane modele telewizorów Samsung będą w tym roku wyposażone w pilot zasilany energią słoneczną. Oznacza to, że nie będziemy do niego potrzebować baterii, a ładowanie odbywać się będzie za pomocą oświetlenia wewnętrznego, światła naturalnego lub przez port USB. Z jednej strony pozwoli to wyeliminować produkcję elektrośmieci, pochodzących z ok. 99 milionów baterii typu AAA, które zostałyby użyte od obsługi pilotów. Z drugiej strony brak baterii łączy się także z wygodą użytkowania oraz oszczędnością pieniędzy.

Nowy pilot charakteryzuje się także ekologicznym wykonaniem. Do jego produkcji wykorzystano przetworzone plastikowe butelki, a 24% materiałów pochodzi z recyklingu. Przy tym pilot nadal charakteryzuje się minimalistycznym designem, gdyż zasilanie słoneczne znalazło się w jego tylnej części.

Tym samym pilot, który kiedyś wyróżniał się dużą liczbą kolorowych przycisków, stał się uniwersalnym urządzeniem o prostej, minimalistycznej konstrukcji, który wyznacza trendy w dziedzinie ekologii. Nowy pilot do telewizorów jest doskonałym przykładem proekologicznych działań firmy Samsung. W przypadku telewizorów jest to też dostosowywanie produkcji telewizorów do kilku długoterminowych programów zrównoważonego rozwoju. Obejmują one działania takie jak zmniejszenie śladu węglowego i poprawa efektywności energetycznej. Firma będzie również zmierzać do ograniczenia zużycia energii przez użytkowników i wykorzystywania większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu w oferowanych produktach.

Samsung będzie projektował także ekologiczne opakowania. Program „Ekoopakowanie” zostanie w tym roku rozszerzony na wszystkie modele telewizorów Lifestyle’owych z 2021 r. i większość tegorocznej linii Neo QLED, które zapowiedziano na targach CES 2021. To zrównoważone rozwiązanie pozwala za pomocą upcyklingu przetwarzać rokrocznie do 200 000 ton pudeł z tektury falistej. Natomiast ograniczenie tekstu i grafiki na opakowaniach pozwali wyeliminować farbę drukarską na bazie oleju, której zwykle używa się do druku barwnego na pudłach od telewizorów, co pozwoli dodatkowo zmniejszyć ilość odpadów.