Firma Ericsson (NASDAQ: ERIC) przewiduje, że w 2026 r. cztery na dziesięć subskrypcji mobilnych będzie korzystać z sieci 5G. Prognoza ta została przedstawiona w najnowszej edycji Ericsson Mobility Report. Obecny poziom popularności subskrypcji 5G i zasięgu sieci jest dowodem na to, że technologia ta rozwija się najszybciej spośród wszystkich generacji łączności komórkowej.
Raport prognozuje, że do końca 2020 roku ponad 1 miliard ludzi – 15 procent światowej populacji – będzie zamieszkiwać obszar objęty zasięgiem 5G. W 2026 r. 60 procent światowej populacji będzie miało dostęp do sieci 5G, a liczba subskrypcji 5G ma osiągnąć 3,5 miliarda. Ericsson zwiększył prognozowaną na koniec roku 2020 liczbę globalnych subskrypcji 5G do 220 milionów, ponieważ dostawcy usług nadal rozbudowują swoje sieci. Wzrost ten wynika w dużej mierze z gwałtownego rozwoju sieci w Chinach, wynoszącego 11 procent ogólnej liczby subskrypcji mobilnych. Jest to wynikiem wdrażania narodowej strategii rozwoju, nasilonej konkurencji między dostawcami usług, a także coraz bardziej przystępnych cenowo smartfonów 5G oferowanych przez różnych producentów. Szacuje się, że na koniec roku w Ameryce Północnej subskrypcje 5G będą stanowić 4 procent wszystkich subskrypcji mobilnych. Proces komercjalizacji postępuje obecnie w szybkim tempie i Ericsson szacuje, że do 2026 roku w Ameryce Północnej subskrypcje 5G będą stanowić 80 procent wszystkich subskrypcji mobilnych w tym kraju i będzie to najwyższy poziom spośród wszystkich regionów na świecie. Europa zakończy rok na poziomie około 1 procenta subskrypcji 5G w regionie.
Na przestrzeni roku niektóre kraje zwlekały z aukcjami na pasmo częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G.W raporcie wskazano także na powody, dla których sukces 5G nie ograniczy się tylko do kwestii samego zasięgu lub liczby subskrypcji. O wartości sieci będą również decydować nowe sposoby jej wykorzystania i powstające aplikacje, z których pierwsze już zaczęły się pojawiać.
Krytyczny Internet Rzeczy (IoT), przeznaczony dla aplikacji krytycznych czasowo wymagających dostarczania danych w określonym czasie, zostanie uruchomiony w sieciach 5G. Dzięki temu możliwe będzie świadczenie szerokiej gamy usług krytycznych czasowo dla konsumentów, przedsiębiorstw i instytucji publicznych w różnych sektorach, z wykorzystaniem publicznych i dedykowanych sieci 5G.
Kolejną nowością są aplikacje do gier w chmurze. Dzięki połączeniu możliwości oferowanych przez sieci 5G i technologii przetwarzania brzegowego, jakość doświadczenia (QoE) usług streamingu gier na smartfonach będzie porównywalna z jakością oferowaną przez komputery osobiste lub konsole, zapewniając tym samym dostęp do świata innowacyjnych, wciągających gier opartych na mobilności.
Funkcjonalność sieci 5G rośnie zarówno w odniesieniu do samej sieci, jak i urządzeń.
Rośnie tempo wprowadzania funkcjonalności sieciowej 5G New Radio (NR), a na rynku dostępnych jest ponad 150 modeli urządzeń obsługujących 5G. Wiele urządzeń obsługuje 5G z wykorzystaniem transmisji dupleksowej metodą podziału częstotliwości (FDD) i DSS, czyli dynamicznego podziału zasobów częstotliwościowych. Pierwsze samodzielne sieci 5G (SA) uruchomione zostały w Azji i Ameryce Północnej, podobnie jak pierwsze urządzenia obsługujące technologię agregacji pasm na potrzeby standardu New Radio.
Usługa FWA dostępna u kolejnych dostawców usług
Na skutek pandemii COVID-19, która przyczyniła się do przyspieszenia procesu cyfryzacji oraz wzrostu znaczenia i zapotrzebowania na szybkie i niezawodne domowe sieci szerokopasmowe, wzrasta liczba dostawców usług oferujących stacjonarny dostęp bezprzewodowy (FWA). Prawie dwie trzecie dostawców usług posiada obecnie w swojej ofercie usługę FWA. Przewiduje się, że liczba połączeń usługi FWA wzrośnie ponad trzykrotnie i do końca 2026 r. przekroczy 180 mln, co będzie stanowić około jedną czwartą wszystkich transmisji danych w sieciach komórkowych.