SERIES MANIA 2024 OGŁASZA ZWYCIĘZCÓW

W Lille zakończył się jednen z największych na świecie festiwali seriali telewizyjnych w tym także jego część konferencyjna czyli Séries Mania Forum. W pokazach festiwalowych i spotkaniach z twórcami wzięło udział 98 000 widzów, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym! Jeśli chodzi o Forum, w Lille Grand Palais zgromadziło się 4200 profesjonalistów z 72 krajów.

W tym roku na czerwonym dywanie festiwalu pojawiły się nowe kraje (Łotwa, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Tajwan) i gwiazdy, m.inn.: Patricia Arquette, Jeremy Irons, Kelly Rutherford, Michael Chiklis i Peter Mullan.

ZWYCIĘZCY

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

W międzynarodowym jury, któremu przewodniczył francusko-amerykański reżyser i scenarzysta Zal Batmanglij („Morderstwo na końcu świata”, „OA”) zasiedli:  niemiecki aktor Malick Bauer, francusko-argentyńska aktorka Bérénice Bejo, francusko-szwedzka reżyserka Charlotte Brändström  oraz francuska aktorka i producentka Sofiane Zermani. Gremium to przyznało następujące nagrody:

Nagroda Główna: „REMATCH” (Francja/Węgry)

Najlepszy scenariusz: Thomas Wendrich za „HERRHAUSEN – BANKIER I BOMBA” (Niemcy)

Najlepsza aktorka: Annette Bening za „Jabłka nigdy nie spadają” (Australia, USA)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Kamel El Basha za „HOUSE OF BODS” (Australia)

PANORAMA MIĘDZYNARODOWA

Jury pod kierunkiem amerykańskiego pisarza Douglas Kennedy, z francuską aktorką Suzy Bembą, południowokoreańskim producentem Hojinem Kwonem, francuską scenarzystką Clémence Madeleine-Perdrillat oraz izraelską producentką Danna Stern nagrodzilo:

Najlepszy serial: „DATY W PRAWDZIWYM ŻYCIU” (Norwegia)

Najlepsza reżyseria: Javier Ambrossi i Javier Calvo za „LA MESIAS” (Hiszpania)

Najlepsza aktorka: Robyn Malcolm za „AFTER THE PARTY” (Australia, Nowa Zelandia)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Kärlis Arnolds Avots w „SOVIET JEANS” (Łotwa).