TVP TESTUJE TECHNOLOGIĘ DOLBY AC-4

Firma Dolby Laboratories, światowy lider w dziedzinie technologii dźwiękowych, uruchomił całodobowy kanał telewizji naziemnej z wykorzystaniem technologii audio nowej generacji Dolby AC-4. Trzymiesięczny test rozpoczęty przez Telewizję Polską wykorzystuje nadajniki w Krakowie i Katowicach, aby dotrzeć do sześciu milionów widzów. To pierwszy etap przejścia na nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego DVB-T2, dający TVP możliwość komercyjnego wykorzystywania technologii dźwięku nowej generacji Dolby AC-4.

TVP Kultura HD, flagowy program kulturalny Telewizji Polskiej, który współpracuje z polskim biurem Dolby już od dwóch lat, wdrożył technologię Dolby AC-4. Wybór Dolby AC-4 jest właściwy z wielu powodów, m. in. ze względu na lepszą jakość dźwięku, przystępność, łatwość integracji z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości – mówi Javier. Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej.

W związku z realokacją pasma 700MHz na Internet mobilny, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce (KRRiT) zobowiązała nadawców naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na standard DVB-T2 do czerwca 2022 roku.