37. ALE KINO! POZNAŃ: “Goliat” liczy na “Błąd systemu”

 

Jeśli początek grudnia, to w Poznaniu. Jeśli w Poznaniu to na Ale Kino! Jednym z najbardziej cenionych w branży festiwalu filmów młodego widza. Nie inaczej było i w tym roku, kiedy już po raz 37 zjechali do stolicy Wielkopolski autorzy i aktorzy, producenci i decydenci a przede wszystkim mali, więksi i całkiem duzi widzowie z całego regionu i całego świata. Bo poznańska impreza świetnie łączy wszystkie te obszary a goście zagraniczni (od Kirgistanu po Kanadę, od Hiszpanii po Koreę Południową), kiedy już opanują pierwszy zachwyt nad miastem i organizatorami, wpadają w kolejny, który trwa do końca a spowodowany jest znakomitą frekwencją na wszystkich pokazach, spotkaniach, panelach dyskusyjnych i imprezach towarzyszących.

Prowadzony przez zawsze uśmiechnięty i życzliwy wszystkim duet: Tatiana Kauczor (producentka) i Jerzy Moszkowicz (dyrektor), festiwal na zawsze bardzo starannie skonstruowany program dla wszystkich kategorii wiekowych. I animacja i fabuła nie zawodzą ogromnie wymagającej widowni, bo pamiętać trzeba, że jak rzadko na której imprezie filmowej, nie ma tu mowy o środowiskowych czy tylko PR- owskich zabiegach.

Maluchy, dzieci i młodzież nie mają litości dla ekranowego fałszu czy nachalnej dydaktyki, reagują natychmiast i bezbłędnie oceniają pokazywane kadry. Szaleją z radości oglądając animowane przygody pewnego grubego kota czy królików mieszkających w? żołądku ale kibicują z napięciem akcji pewnej holenderskiej dziewczynki, która pomaga chorej na Altzheimera babci wrócić w rodzinne strony, która to opowieść dopiero w finale przynosi ulgę bo wcześniej nie brak w niej momentów dramatycznych. A poza wszystkim zawsze i niezmiennie lubią opowieści i bohaterów prawdziwych, nawet jeśli noszą magiczne kostiumy i rozgrywane są w para rzeczywistości.

Dorośli przyjeżdżający na poznański festiwal, a poza branża filmową są to głównie pedagodzy, animatorzy kultury i rodzice, odbierają praktyczna lekcję edukacji przez film, przekonują się naocznie, jak znakomitym nauczycielem może być mądry film a jego przesłanie dobrą ?nauczką? na całe życie. To bezcenny walor tych corocznych, grudniowych spotkań, nie dziwi więc fakt, że nigdy nie narzekają na brak zainteresowania.

O tym, jak uważnie i można napisać, wielopłaszczyznowo oglądane są festiwalowe filmy, przekonuje przykład świetnie przyjętego i nagrodzonego Złotymi Koziołkami holendersko- niemieckiego obrazu ?Cały świat Romy? Mishy Kamp. Jury w uzasadnieniu podało: “Poruszająca historia więzi wielopokoleniowej rodziny oraz wartości ludzkich relacji zabrała nas w zaskakującą, emocjonalną podróż. To film pełen uczucia, który porusza ważne problemy w szczery i przyjemny sposób. Jego fabuła działa na wielu płaszczyznach nie oferując powierzchownych ani łatwych rozwiązań, lecz autentyczny i -czasami- przejmujący obraz wyniszczającej choroby. Film stawia czoła ważnemu tematowi, z którym wiele dzieci z dziadkami będzie musiało sobie poradzić, będąc środkiem umożliwiającym rozpoczęcie ważnych dyskusji o kłopotliwej chorobie. W naszym mniemaniu, jest to temat, którego nie poruszano wcześniej w kinie dziecięcym. Wierzymy, że ten film ze finezyjną grą aktorską oraz solidnym scenariuszem poruszy młodych i starszych widzów.”

I to wszystko prawda, ale pojawiły się także po projekcji glosy, że autorka kilka razy ?zapomniała? o tym, ze mali odbiorcy przenoszą obserwowane na ekranie sytuacje do swego codziennego życia. I będą chcieli, jak mała bohaterka filmie nie myć rąk po skorzystaniu z toalety, nie usłyszeć słowa pretensji od dorosłych po włamaniu się do cudzego domu lub braku odpowiedzi na sms-y od coraz bardziej zdenerwowanej mamy!

Starszym widzom musiała też dać do myślenia dziwna próżnia ?państwowo- policyjna?, w jakiej żyje Kimmy i jego rodzina w filmie ?Goliat?. Narkotykowy biznes, jak wynika z obrazu, funkcjonuje w Szwecji właściwie bez ingerencji odpowiednich służb, a 17- latek mający przejąć kontakty skazanego za handel narkotykami ojca ani przez moment nie myśli o ewentualnej wpadce i karze za to stale o bezwzględności narkotykowego bosa.

Jednoznaczne opinie wywołał tylko ?Błąd systemu?,  niemiecki film Nory Fingescheidt, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i zdobywca wielu wyróżnień na całym świecie. 9- letnia Benni to ADHD do n-tej potęgi, demoluje wszystko wokół siebie i siebie także. Przerzucana z miejsca na miejsce reaguje już tylko agresją i autoagresją, a mama za która dziko tęskni nie może jej przyjąć, bo sama jest uwikłaną w toksyczny związek nieodpowiedzialną jednostka. Nowy opiekun jest dla Benni ostatnia szansą? Poruszający film, dwie godziny wstrząsających kadrów i krzyk desperacko szukającego miłości i czułości dziecka zostaje na długo w pamięci.

JANUSZ KOŁODZIEJ

 

Laureaci 37. Ale Kino!

ZŁOTE KOZIOŁKI ? film pełnometrażowy dla dzieci

?Cały świat Romy? reż. Misha Kamp, Holandia, Niemcy 2019

WYRÓŻNIENIE Jury dla filmu pełnometrażowego o walorach edukacyjnych

?Biegnąc w stronę nieba? reż. Mirlan Abdykalykov, Kirgistan 2019

ZŁOTE KOZIOŁKI ? film pełnometrażowy dla młodzieży

?Świetliki odleciały? reż. Sébastien Pilote, Kanada 2018

ZŁOTE KOZIOŁKI ? film krótkometrażowy dla dzieci

?Latawiec? reż. Martin Smatana, Czechy, Słowacja, Polska 2019

WYRÓŻNIENIE Jury dla filmu krótkometrażowego dla dzieci

?Ciastko przyjaźni? reż. Benoît Chieux, Francja 2019

ZŁOTE KOZIOŁKI ? film krótkometrażowy dla młodzieży

?Kamila? reż. Urzula Barba Hopfner, Meksyk 2018

WYRÓŻNIENIE Jury dla filmu krótkometrażowego dla młodzieży

?Córka? reż. Daria Kashcheeva, Czechy 2019

MARCINEK ? film pełnometrażowy

?Sune przeciw Sune? reż. Jon Holmberg, Szwecja 2018

MARCINEK ? film krótkometrażowy

?Duży Wilk i Mały Wilk? reż. Rémi Durin, Francja, Belgia 2018

MARCIN ? film pełnometrażowy

?Dom kolibra? reż. Bora Kim, Korea Południowa 2019

MARCIN ? film krótkometrażowy

?Zombie? reż. Baloji, Kongo 2019

NAGRODA EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA FILMÓW DLA DZIECI (ECFA)

?Cały świat Romy? reż. Misha Kamp, Holandia, Niemcy 2019

ALE DEBIUT! Nagroda Partnera Głównego Festiwalu PKO Banku Polskiego dla najlepszego debiutu reżyserskiego 37. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

?Biegnąc w stronę nieba? reż. Mirlan Abdykalykov, Kirgistan 2019

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH

?Biegnąc w stronę nieba? reż. Mirlan Abdykalykov, Kirgistan 2019

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH

?Łowy? reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2018

PLATYNOWE KOZIOŁKI

?Koziołek Matołek?

WĘDRUJĄCE KOZIOŁECZKI ? Grand Prix

?Jestem William? reż. Jonas Elmer, Dania 2017

WĘDRUJĄCE KOZIOŁECZKI ? Wielka Nagroda Publiczności

?Łowcy czarownic? reż. Rasko Miljkovic, Serbia, Macedonia 2018