40. MFF MŁODEGO WIDZA  ALE KINO! Poznań: Klasyka się nie starzeje

Prof. Jacek Adamczak ma od kilkudziesięciu lat swoją widownię, bezbłędnie wyłapującą z bieżącej produkcji jego kolejne dzieła. Wyróżnia je dbałość o stronę plastyczną, oprawa muzyczna, świetny montaż oraz legendarne poczucie humoru autora wspomagane charakterystyczną kreską. Wciąż, mimo niekiedy upływu wielu lat od premiery, jego filmy „oglądają się”, wciąż zaskakują formą i przemyślną konstrukcją prowadząca do finałowej pointy.

Profesor Jacek jest nie tylko artystą kompletnym ale też uznanym pedagogiem, ulubionym wykładowcą a dla swych studentów i widzów w każdym wieku po prostu MISTRZEM. Przypominane z okazji artystycznego jubileuszu 40. lecia pracy twórczej dały świadectwo owego mistrzostwa, a długie oklaski widowni w każdym wieku były najlepszą nagrodą.

Jubileusz poznańskiego klasyka był jedna z imprez towarzyszących 40. edycji Międzynarodowego Festiwalu  Filmów Młodego Widza Ale Kino!, imprezy która swą wysoką rangę na światowej mapie animacji, zawdzięcza znakomitemu zespołowi na czele z duetem: Jerzy Moszkowicz i Tatiana Kauczor, starannej kwalifikacji i atrakcyjnemu programowi. Oraz, co z pewnością najważniejsze, liczonej w tysiącach młodej widowni, która zapełnia poznańskie kina oraz sale Centrum Kultury Zamek. To nie tylko dzieci i młodzież z miejscowych szkól ale także, co stało się wieloletnia praktyką, z małych miejscowości, wsi nawet z terenu Wielkopolski. A jest to publiczność bardzo surowa w ocenach ale też niezwykle żywiołowa i bezkompromisowa w reakcjach. Tu nie ma miejsca na okazjonalne brawka albo kokieteryjne zachowania wobec środowiska, tu od razu wiadomo czy film się podobał czy nie. I nie ma litości dla filmowej tandety i ekranowych manipulacji.

Rangę festiwalu wyznaczają filmy i ludzie. Tych pierwszych na najwyższym poziomie artystycznym nigdy nie brakło na Ale Kino! w konkursach festiwalowych i na pokazach dodatkowych. Ci drudzy to pierwszy szereg animacji dla dzieci i dorosłych, a czołowych w innych gatunkach. Tylu posiadaczy statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej nie wspominając o laurach najważniejszych festiwali świta, nie gościła może poza Camerimage, żadna inna impreza filmowa nad Wisłą, nie umniejszając osiągnięć i poziomu spotkań organizowanych od lat przez  Krzysztofa Gierata w Krakowie (KFF) Romana Gutka we Wrocławiu (Nowe Horyzonty) i Stefana Klaudyna w Warszawie (WFF). Do Poznaniu po prostu co roku przyjeżdżają najlepsi z aktualnie czynnych zawodowo autorów filmów dla młodego widza i niekwestionowani klasycy tego rodzaju twórczości.

Przeniesiony z przełomu listopada i grudnia na początek października z obawy o wybuch kolejnego sezonu pandemii, poznański festiwal, miał tym razem, mimo jubileuszowych fanfar, skromniejszy wymiar. Czasy nie sprzyjają hucznemu świętowaniu jubileuszy, sytuacja gospodarcza wymusza ograniczenia a wojna w Ukrainie spowodowała także, że wielu gości ze świata nie zdecydowało się na podróż do sąsiadującej z terenem walk, Polski.

Dotarły za to bez przeszkód filmy, jak zawsze świetnie wybrane spopod setek i tysięcy propozycji. Sercami dziecięcej widowni i decyzjami jurorów m.in. zawładnęła bezgranicznie francuska „Smocza księżniczka” (autorzy: Jean- Jacques Denis i Anthony Roux), animowana opowieść o miłości i przyjaźni w nieludzkim świecie. Znakomite recenzje i nagrody zebrała  serbsko- chorwacko- bułgarsko- słowacka produkcja Radivoje Andrica „Lato, kiedy nauczyłem się latać”, potwierdzająca po raz kolejny, że kino może i powinno bawić, rozwijać i uczyć, nie używając do tego dawno zużytych środków. Dużo dobrego usłyszeli w Poznaniu  także o swym filmie „Za Duzy na bajki” Kristoffer Rus i pozostali twórcy tego polskiego hitu jednej z platform streamingowych.

Pełną listę filmów i twórców nagrodzonych na 40. Festiwalu Ale Kino! drukujemy poniżej, teraz kilka zdań o  wyróżnieniu szczególnym. Chodzi o PLATYNOWE KOZIOŁKI, nagrodę promująca ideę wartościowej, niekomercyjnej, polskiej, europejskiej i światowej sztuki filmowej dla dzieci i młodzieży, znajdującej się poza szerokim obiegiem dystrybucyjnym. Teraz trafiły do belgijskiego producenta i dystrybutora,  Feliksa Vanginderhuysena – w uznaniu za jego długotrwałe i niezwykłe zasługi dla filmu dziecięcego i młodzieżowego oraz dla polskiej firmy produkcyjnej Animoon (na zdjęciu jej szef, Grzegorz Wacławek i z lewej prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak) za wybitny wkład we współczesną polską animację przeznaczoną dla dzieci oraz za bogactwo doskonale udokumentowanych konceptów następnych filmów z życzeniami, aby jak najwięcej z nich weszło na ekrany. (Janko)

 

 

GŁÓWNA NAGRODA – ZŁOTE KOZIOŁKI – filmy pełnometrażowe dla dzieci

„Opowieści Franza”, reż. Johannes Schmid

GŁÓWNA NAGRODA – ZŁOTE KOZIOŁKI – filmy pełnometrażowe dla młodzieży

„Moja mała ojczyzna”, reż. Emma Kawawada

WYRÓŻNIENIE

„Córka i słońce” (reż. Catalina Razzini)

GŁÓWNA NAGRODA – ZŁOTE KOZIOŁKI – filmy krótkometrażowe dla dzieci

„Luce i skała”, reż. Britt Raes

WYRÓŻNIENIE

„Ser”, reż. Claudio Giusti

GŁÓWNA NAGRODA – ZŁOTE KOZIOŁKI – filmy krótkometrażowe dla młodzieży

„ZA OSTRO”, reż. Sean Lìonadh

WYRÓŻNIENIE

„Żegnaj, Jérôme”, reżyseria, scenariusz, animacja: Chloé Farr, Gabrielle Selnet, Adam Sillard

NAGRODA JURY ECFA

„Smocza księżniczka”, reż. Jean-Jacques Denis i Anthony Roux

JURY MIĘDZYNARODOWE EDUKATORÓW FILMOWYCH

„Yuku i magiczny kwiat”, reż. Arnauda Demuynck i Rémi Durin

NAGRODA JURY ZESPOŁU EDUKATORÓW FILMOWYCH

„Smocza księżniczka”, reż. Jean-Jacques Denis i Anthony Roux

MARCIN – NAGRODA JURY MŁODYCH w kategorii filmy pełnometrażowe

„Moja mała ojczyzna”, reż. Emma Kawawada

WYRÓŻNIENIE

„Oddana dziewczyna”, reż. Giuseppe Bonito

MARCIN – NAGRODA JURY MŁODYCH w kategorii filmy krótkometrażowe

„Ucieczka” reż. Gabriel Hénot-Lefèvre

MARCINEK – NAGRODA JURY DZIECIĘCEGO w kategorii filmy pełnometrażowe

„Mój brat Robot”, reż. Federik Nørgaard

WYRÓŻNIENIA

„Lato, kiedy nauczyłam się latać”, reż. Radivoj Andric

„Perlimpy”, reż. Alê Abreu

MARCINEK – NAGRODA JURY DZIECIĘCEGO w kategorii filmy krótkometrażowe

„Planeta Robin”, reż. Johana Kaosaz

WYRÓŻNIENIE

„Czarna zjeżdżalnia”, reż. Uri Lotan

ALE DEBIUT!

Nagrodę Partnera Głównego 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! PKO Banku Polskiego, ALE DEBIUT! dla najlepszego debiutu reżyserskiego otrzymuje Kristoffer Rus za film „Za duży na bajki”.

NAGRODY STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH

Nagroda dla najlepszego filmu animowanego o najwyższych walorach artystycznych i edukacyjnych: „Astra”,  reż. Michał Łubiński

Nagroda za najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci o najwyższych walorach artystycznych i edukacyjnych:„Smocza księżniczka” reż. Jean-Jacques Denis i Anthony Roux

PIŁKARSKIE KOZIOŁKI otrzymał film „Mecz o wszystko” Camiela Schouwenaara.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI Film „Blisko” reż. Lukas Dhont

 

 

18 Trackbacks / Pingbacks

  1. hafbeltminla.zombeek.cz
  2. https://www.clubsandwiched.com/community/account/sagasdg/
  3. https://pastelink.net/ii18z6qf
  4. https://joshbond.co.uk/community/profile/shippingtousa/
  5. https://shippingtousa.mystrikingly.com/
  6. canada pharmacies online
  7. online drug store
  8. https://www.horreur.club/community/profile/canadianpharmacy/
  9. discount canadian pharmacies
  10. nicol.co.tzcommunityprofilecanadianpharmacy
  11. https://abusetalk.co.uk/forum/profile/canadianpharmacy/
  12. https://plclink.co.uk/community/profile/canadianpharmacy/
  13. warriorfarm.co.ukcommunityprofile153413
  14. canadianpharmacy
  15. canadian discount pharmacies
  16. https://www.careerstek.com/forum/profile/canadianpharmacy/
  17. canada viagra
  18. canadian pharcharmy online

Komentowanie jest wyłączone.