LAUREACI 38. TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ

8 czerwca w kinie Marzenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Jurorzy oraz widzowie obejrzeli w ciągu ostatniego tygodnia 12 wybranych polskich filmów pełnometrażowych, biorących udział w Konkursie Głównym. Na ekranie Marzenia, kina posiadającego ponad stuletnią tradycję, zostały wyświetlone takie filmy, jak: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”. Wymienione produkcje walczyły nie tylko o Grand Prix w postaci statuetki „Maszkarona”, ale również o Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kamerzysta” oraz Nagrodę Publiczności „Publika”.

Nagrodę za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii otrzymała Krystyna Janda, wybitna aktorka i ikona polskiego kina. Artystka odebrała statuetkę „Wieczność” osobiście z rąk prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego oraz wiceprezydent Agnieszki Kawy po spektaklu „My Way” w Centrum Sztuki Mościce.

Jury Dziecięce przyznało w przeglądzie „Filmów Młodego Widza” statuetkę „Maszkaronka” bajce „Kicia Kocia – Na plaży” w reżyserii Dominika Litwiniaka. Nagrodę w imieniu producentki Eweliny Gordziejuk odebrał Eugeniusz Gordziejuk.

Jury Młodzieżowe przyznało Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kobiecie z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „artystyczne i pełne wrażliwości spojrzenie na transpłciowość”. Statuetkę „Kamerzysty”  w imieniu twórców odebrała aktorka Bogumiła Bajor.

Jednym z jurorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest Publiczność, której nagroda jest uznawana przez wielu twórców za najważniejszą. W tym roku Nagrodę Publiczności w postaci statuetki „Publika” otrzymali„Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Jury 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej pod przewodnictwem Pawła Łozińskiego – reżysera, scenarzysty i producenta filmów dokumentalnych, w którego składzie znaleźli się również: Weronika Bilska – autorka zdjęć filmowych, Julia Kijowska – aktorka teatralna oraz filmowa, Marta Kownacka – reżyserka castingu, Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu oraz Mariusz Włodarski – producent filmowy, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych przyznało trzy przewidziane w regulaminie nagrody. Nagroda Specjalna powędrowała do reżysera filmu „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego za „wstrząsającą diagnozę stanu polskiej wsi, ukazaną w spójnej filmowej formie”. Druga Nagroda Specjalna trafiła do aktorki Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik za rolę w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „przejmujące świadectwo miłości ponad płcią oraz świadome wykorzystanie narzędzi aktorskich, do stworzenia wielowymiarowej, zapadającej w pamięć postaci.

Decyzją Jury Grand Prix 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w postaci statuetki „Maszkarona” otrzymał reżyser Maciej Hamela (na zdjęciu po prawej  z Pawłem Łozińskim) za film dokumentalny „Skąd dokąd”. Jury nagrodziło produkcję najwyższym laurem za „empatyczny, subtelny obraz ludzi w obliczu wielkiej tragedii, pokazany w świadomej reżyserskiej formie. Ten osobisty i mądry film pozwolił nam poczuć się współpasażerami poruszającej podróży, będącej ucieczką od wojny ku nadziei”. Nagrodę odebrał reżyser filmu Maciej Hamela.