„ŚWIEŻAK” ZWYCIĘŻA W 21. MILLENIUM DOC AGAINST GRAVITY 

Wyprodukowany w Studiu Munka SFP dokument „Świeżak” w reżyserii Michała Edelmana i Tomasza Pawlika (obaj na zdjęciu) zwyciężył Konkurs Filmów Krótkometrażowych 21. edycji festiwalu Millenium Doc Against Gravity – jednej z najważniejszych w Europie imprez poświęconych kinu dokumentalnemu.

Twórcy „Świeżaka” kierują kamerę na osadzonego w zakładzie poprawczym piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopak próbuje odnaleźć się w nowym, brutalnym środowisku. Na początku czuje się słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela – Wojtka. W ciągu dwóch lat odsiadki zakład powoli staje się ich domem…

W słabo oświetlonych korytarzach męskości rozciąga się duszący cień grasujący w ciszy, którego obecność jest niezaprzeczalna ale często ignorowana. Poruszanie się po tym labiryncie toksyczności przypomina przemierzanie pola minowego, zwłaszcza dla nieletnich. Narracja delikatnie odsłania podróż bohatera w dorosłość pośród nowego, trudnego krajobrazu katalizując głęboką transformację. Jako jurorzy doceniamy pełne współczucia spojrzenia z jakim odkrywaliśmy surową walkę i odporność bohatera, uważność na szczegóły w ruchach i mowie ciała, czułość znalezioną i wyeksponowaną w środku trudnego środowiska, aby zbudować to prawdziwe świadectwo zdolności ludzkiego ducha do rozwoju – mówił podczas gali MDAG na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie przewodniczący Jury,  wiceszef biura programowego i programer festiwalu Visions du Réel Mourad Moussa. O przyznaniu głównej nagrody „Świeżakowi” zdecydowali wraz z nim selekcjonerka stacji CANAL+Polska i kanału Ale kino+ Beata Pacak oraz Qila Gill – kierowniczka Działu Programowego London Short Film Festival.