FESTIWAL „DWA TEATRY” PONOWNIE W SOPOCIE

Telewizja Polska i Polskie Radio podpisały z władzami Sopotu list intencyjny, dotyczący współpracy przy organizacji XXIII Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” (22-24 czerwca 2024). Festiwal, po trzech latach wraca do Sopotu, gdzie w 2001 roku po raz pierwszy uhonorowano twórców spektakli i słuchowisk.

Festiwal „Dwa Teatry” to wielkie święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. Festiwal to konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję wydarzenia. Festiwal jest okazją do zaprezentowania dorobku i docenienia twórców najlepszych spektakli i słuchowisk. W ramach festiwalu odbywają się również spotkania z artystami     i wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy oraz warsztaty skierowane. Festiwal, po trzech edycjach zrealizowanych w Zamościu, wraca do Sopotu, gdzie odbywał się od 2001 do 2019 roku..

-Po przyjściu do Telewizji Polskiej zrobiliśmy katalog spraw, które trzeba w pierwszej kolejności zrobić. Powrót Festiwalu „Dwa Teatry” do Sopotu był w pierwszej dziesiątce spraw, które powinny się wydarzyć. Sopot to dom festiwalu „Dwa Teatry”, tegoroczny festiwal jest symboliczny, bo jest powrotem natomiast kolejny, który jestem przekonany, że też odbędzie się w Sopocie, będzie zwieńczeniem pięknego sezonu. Teatr Telewizji dla Telewizji Polskiej jest niezmiernie ważny, ponieważ jeśli chcemy uzasadnić, że media publiczne w Polsce są potrzebne, że obywatele powinni płacić na ich utrzymanie to musimy odróżniać się od oferty stacji komercyjnych, a tego w ostatnim czasie nie było. Teatr Telewizji będzie największą sceną teatralną w Polsce, ze świetnym repertuarem, znakomitymi aktorami i reżyserami – powiedział  Tomasz Sygut, Dyrektor Generalny Telewizji Polskiej w likwidacji.