Po raz 61. przyznano i wręczono na uroczystej gali w warszawskim kinie Luna, cenioną w branży filmowej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczona dla reprezentanta mlodego pokolenia aktorskiego. Statuetkę i czek na 10 tys. ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej odebrał w tym roku Eryk Kulm jr (na zdjęciu pierwszy z prawej), który w filmie “Filip” Michała Kwiecińskiego “stworzył nieoczywistą kreację silnego człowieka, który – tkwiąc w potrzasku – nie rezygnuje z siebie“. Jak podkreślało w swym werdykcie jury: Po burzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się przyznać tegoroczną nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za radykalność i odwagę w interpretacji roli, za rozpiętość i dojrzałość użytych środków aktorskich, za stworzenie nieoczywistej postaci człowieka prześladowanego, obdarzonego niezwykłą wewnętrzną siłą, za stworzenie roli, która jest sercem filmu.
Do tegorocznej nagrody nominowani byli ponadto: Mikołaj Kubacki (za rolę w “Apokawixie” Xawerego Żuławskiego), Michalina Łabacz (za rolę w “Weselu” Wojciecha Smarzowskiego), Magdalena Wieczorek (za rolę w “Zadrze” Grzegorza Mołdy) oraz Jan Hrynkiewicz (za rolę w “Słoniu” Kamila Krawczyckiego).
Nagrodą im. Bolesława Michałka dla książki filmowej wyróżniono “Przerwane emancypacje: politykę ekscesu w kinie polskim lat 1968-1982” Sebastiana Jagielskiego.
Przypomnijmy, że Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego powołało do życia kolegium redakcyjne tygodnika filmowo- telewizyjnego EKRAN. Pierwszym laureatem w 1969 roku został Daniel Olbrychski, a wśród następnych znaleźli się m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Janda, Krzysztof Majchrzak, Marian Opania, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr i Bartosz Bielenia.
Od 2005 roku po dekadzie przerwy, nagrody przyznaje Fundacja Kino, wydawca miesięcznika filmowego KINO.