61. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY, Kraków: Na Wschód od Wschodu czyli smutne obrazki z Azji

5 czerwca w Kinie Kijów ogłoszono i wręczono nagrody 61 KFF dla najlepszych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, które przez cały festiwalowy tydzień rywalizowały o względy ekspertów i publiczności w krakowskich kinach oraz w sieci.

NAGRODA SMOK SMOKÓW za wkład w rozwój światowego filmu animowanego otrzymał PIOTR DUMAŁA (Polska).

REKOMENDACJA KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu dokumentalnego: „Spacer z Aniołami”, reż. Tomasz Wysokiński (Polska)

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Jury konkursu dokumentalnego w składzie: Mark Cousins – przewodniczący (Wielka Brytania), Radu Ciorniciuc (Rumunia), Péter Kerekes (Słowacja), Margreth Olin (Norwegia), Anna Wydra (Polska) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

ZŁOTY RÓG dla reżysera najlepszego filmu – Julia Sergina za film „Dalekowschodnia golgota” (Rosja).Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację.

SREBRNY RÓG dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych – Oan Kim i Brigitte Bouillot za film „O mężczyźnie, który malował krople wody” (Francja, Korea Południowa). Piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianych oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca. Precyzyjny montaż pozwala uchwycić zmieniające się stany umysłu. Nie daje o sobie zapomnieć.

SREBRNY RÓG dla reżyserów filmu o tematyce społecznej – Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za film „Ogniem pisane” (Indie) Film przepełniony odwagą i niepohamowaną energią hindusek w walce o sprawiedliwość i prawdę. Wspaniale ukazuje moc drzemiącą w smartfonach i dziennikarskiej wytrwałości. Inspirujący – powinno się go pokazywać na całym świecie.

NAGRODA FIPRESCI

Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) w składzie: Piotr Czerkawski (Polska), Vladimir Seput (Chorwacja), Dieter Wieczorek (Francja) przyznało nagrodę Gorkiemu Glaser-Müllerowi za film „Dzieci wroga” (Szwecja, Dania).

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Jury konkursu krótkometrażowego w składzie: Anca Damian – przewodnicząca (Rumunia), Maciej Bochniak (Polska), Darya Bassel (Ukraina), Laura D’Asta (Wielka Brytania), Felipe Montoya (Kolumbia) postanowiło przyznać następujące nagrody:

ZŁOTY SMOK dla reżysera najlepszego filmu – Michelle Kranot i Uri Kranot za film „Kat w domu” (Dania, Francja, Kanada). Za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga (Kat w domu), aż do niemal apokaliptycznej konkluzji. Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego – Raluca Lupascu za film „Bóg tutaj był!” (Holandia) Za opowiedzenie lokalnej i uniwersalnej historii, w której wiarę kwestionuje się na przestrzeni czasu i natury, przy jednoczesnym uchwyceniu – z ponadczasową gracją i wybitnymi zdjęciami – podwójnej istoty społeczności rumuńskiej wsi Maglavit, z jej starożytnymi wierzeniami religijnymi i tradycjami oraz ich wpływem na młodsze, nieufne pokolenie.

SREBRNY SMOK dla reżysera najlepszego filmu animowanego – Loris Giuseppe Nese za film „Zły nastrój” (Włochy) Za wykorzystanie ponadczasowego, minimalistycznego i bardzo efektownego stylu animacji i dokumentu do przedstawienia relacji między opiekunką a rodzinami, dla których pracuje, jednocześnie zagłębiając się w jej zmagania oraz emocje tych, którzy dbają o nią. Wykorzystanie dialektu z południowych Włoch tylko podkreśla pochodzenie bohaterów.

Dzień wcześniej podczas Gali Industry wręczono pierwsze festiwalowe nagrody. Laureatem Nagrody Studentów Krakowa dla najlepszego filmu konkursowego, został obraz „W potrzasku” (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker).

Ogłoszone zostały także wszystkie nagrody specjalne, pozaregulaminowe oraz wyróżnienia. W konkursie polskim Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż otrzymał Zbigniew Czapla za film animowany „On time”. Nagrodę pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia otrzymał Andrzej Cichocki za krótkometrażowy dokument „Trochę raju”.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście festiwali rekomendujących do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego. W piątkowy wieczór poznaliśmy wskazanych przez Jury oraz KFF kandydatów, którzy otrzymają szansę na najważniejsze europejskie filmowe trofea: „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego oraz „Z ukrycia” w reżyserii Daniela Graya.

W drugiej części gali ogłoszone zostały nagrody dla najlepszych projektów, które dopiero powstają –  animowanych prezentowanych na Animated in Poland oraz dokumentalnych w ramach programu Doc Lab Poland dla projektów w początkowej fazie rozwoju (Docs to Start) oraz projektów na etapie postprodukcji (Docs to Go!). (ola/jk)