NOWE WYMAGANIA DLA TELEWIZORÓW 8K

Stowarzyszenie 8K Association (8KA), działające na rzecz promocji i rozwoju ekosystemu 8K, przedstawiło zaktualizowaną specyfikację wydajności dla programu 8K Association Certified. Użytkownicy, którzy chcą cieszyć się najwyższą możliwą rozdzielczością obrazu, skorzystają dzięki nowym, rozszerzonym wymaganiom w zakresie wydajności i dźwięku, które mają zastosowanie do telewizorów 8K wprowadzanych na rynek w tym roku.

Od debiutu pierwszego modelu telewizora Samsung QLED 8K minęły już 3 lata. Zaprezentowany w 2018 roku model Q900R zapoczątkował nową erę, oferując nieosiągalną wcześniej jakość obrazu na dużych ekranach. Kolejne generacje telewizorów potwierdziły, że rynek 8K stale rośnie i coraz więcej widzów chce korzystać z zalet tej niesamowitej rozdzielczości. Samsung stale rozwija możliwości modeli 8K, bazując na coraz doskonalszej technologii oraz sztucznej inteligencji. Efektem tych działań jest zaprezentowany podczas targów CES 2021 Neo QLED. Źródłem światła jest tu zaprojektowana przez firmę Samsung Quantum Mini LED, która ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED. Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diody, Quantum Mini LED ma niewiarygodnie cienkie mikrowarstwy wypełnione wieloma diodami. W połączeniu z technologią Quantum Matrix, możliwe jest bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami, co zapobiega efektowi rozmazania (blooming). Tym samym widzowie mogą cieszyć się jeszcze wyższą jakością obrazu.

Nowe wymogi 8K Association

Dotychczasowe wymogi dotyczące rozdzielczości, jasności, koloru i standardów łączności, które zapewniają efektywność działania telewizorów z dużym ekranem zostały rozszerzone. Obecnie, aby uzyskać certyfikację 8K Association Certified telewizory będą musiały obsługiwać większą liczbę standardów dekodowania wideo, co zwiększy dostępność treści streamingowych 8K. Dzięki zaktualizowanym wymaganiom telewizory 8K zapewnią dostęp do zaawansowanych, wielowymiarowych formatów dźwięku przestrzennego, gwarantując widzom prawdziwie wciągające wrażenia podczas korzystania z kina domowego. Oprócz zaktualizowanego standardu wydajności 8K Association dla telewizorów, organizacja kładzie nacisk na promocję rozwoju ekosystemu 8K, koncentrując się na edukacji twórców treści wideo w zakresie korzyści płynących z realizacji, produkcji i dystrybucji wideo w rozdzielczości 8K.