“A TERAZ MY” – MŁODZI ODPOWIADAJĄ NA PYTANIA ARTE O PRZYSZŁOŚĆ

Ponad 400 000 Europejczyków, w tym młodzi ludzie z Polski, odpowiedzieli na 132 pytania ankiety internetowej “Time To Question” („Czas na pytania”) przeprowadzonej przez telewizję ARTE, a zespół socjologów przeanalizował ponad 45 milionów odpowiedzi! To największy publiczny sondaż na temat środowiska, jaki kiedykolwiek został przeprowadzony. Czy świat jutra będzie lepszy? Czy to kobieta uratuje naszą planetę? Czy ekologia jest tylko dla bogatych? Czy musimy przestać jeść mięso? Jak odnaleźć szczęście w obliczu wyzwań współczesnego świata? Jakie podejście do miłości mają młodzi ludzie? Przeciwko czemu się buntują?

W maju tego roku publiczny, europejski kanał kulturalny ARTE zaprosił młodych Europejczyk do wzięcia udziału w ankiecie “Time To Question” na temat przyszłości współczesnego społeczeństwa. Celem sondażu było zrozumienie, jak młodzi ludzie postrzegają kwestie dotyczące środowiska i klimatu, a także przyszłości społeczeństw, gospodarki i demokracji w XXI wieku. Zwieńczeniem projektu jest pięć filmów dokumentalnych (zrealizowanych w Niemczech, Polsce i Francji) młodych reżyserów, reprezentujących nowe pokolenie i przedstawiających swój punkt widzenia na świat, który zostawiają im spadku ich rodzice.

Na całym świecie młodzi ludzie się buntują. Wielu z nich zastanawia się nad przyszłością klimatu, naszej planety i pokojowego współistnienia. Szukają i żądają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nowoczesne społeczeństwa i ich liderzy powinni reagować na te wyzwania. Jaką rolę odgrywa nauka? Jakie warunki społeczne i gospodarcze należy stworzyć, aby przyszłym pokoleniom zapewnić świat, w którym warto żyć? Czas na pytania i na zmiany!