“NAJWIĘKSZE POLSKIE KATASTROFY” CZYLI POWRÓT DISCOVERY CHANNEL DO ŹRÓDEŁ

Seria filmowych dokumentów „Największe polskie katastrofy“ pokazuje przyczyny, przebieg oraz skutki największych tragedii w powojennej Polsce. Twórcy programu – z pomocą uznanych ekspertów – odtwarzają przebieg nieszczęśliwych wydarzeń minuta po minucie. Docierają do niepublikowanych wcześniej, poruszających zeznań świadków, ratowników medycznych, lekarzy, a także osób, które o mały włos nie znalazły się na liście ofiar. Dokument uzupełniają unikalne, archiwalne zdjęcia i oryginalne nagłówki gazet z tamtych lat.

Pierwszy sezon „Największych polskich katastrof” składa się z sześciu odcinków, z których każdy poświęcony jest innemu zdarzeniu. Już 19 października widzowie poznają historię promu „Heweliusz”, który 13 stycznia 1993 roku zatonął niedługo po wyjściu z portu Świnoujście. W tej katastrofie zginęło niemal 60 osób – członków załogi i pasażerów. Stacja pokaże też kulisy zawalenia się hali podczas katowickich targów w 2006 roku, pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach czy wypadku samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, który rozbił się w 1987 r. w lesie kabackim. Do dziś wydarzenie to uznawane jest za najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego lotnictwa.

„Premiera >Największych polskich katastrof< to także krok w stronę powrotu do korzeni stacji Discovery Channel. Kanał powstał z myślą o zaspokajaniu ludzkiej ciekawości i szukaniu odpowiedzi na to, co niewyjaśnione. W naszej ramówce będzie coraz więcej takich pozycji- mówi Przemysław Kwiatkowski, dyrektor programowy kanałów factual, TVN Grupa Discovery.