73. LFF, LOCARNO: Nie było filmów na Piazza Grande, ale…

… ale dzięki nowym filmom krótkometrażowym i fabułom z cyklu “Filmy na pojutrze”, rozmowom online z młodymi filmowcami i archiwalnym rozmowom z gośćmi festiwalu, zupełnie nowym projektom i odnowionym tradycjom, tegoroczny festiwal w Locarno osiągnął w sumie 320 000 unikalnych odwiedzających i 80 000 odsłon oryginalnych treści, ze średnią dzienną liczbą cyfrowych widzów, która była większa niż pojemność Piazza Grande.

Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego w Locarno 2020 zakończyła się jednak tradycyjnie, w kinie GranRex, pokazem kinowego giganta takim jak Jean-Marie Straub i prężnym projektem,  jakim jest Lockdown Collection. Jak powszechnie mówiono, to była wyjątkowa edycja, wprawdzie bez Piazza Grande, ale z ogromną przestrzenią jak stwarza sieć internetowa, która była w stanie pomieścić niemal wszystkie propozycje i projekty.

Locarno 2020 było również obecne w lokalnych kinach: PalaCinema, GranRex i PalaVideo, co umożliwiło wyświetlanie swoich filmów na dużym ekranie. W ciągu jedenastu dni i 103 seansów kina te odwiedziło prawie 6000 osób, a szczególnie popularne okazały się Sekretne Pokazy: w każdym seansie uczestniczyło ponad 100 osób.

Dyrektor artystyczny Lili Hinstin, która w drugim roku kadencji opracowała koncepcję Locarno 2020 – For the Future of Films, powiedziała: ?Jestem niezwykle zadowolona z projektu opracowanego przez zespół artystyczny w tych trudne miesiące, poczęte w klimacie wielkiej niepewności. Zaskakująca reakcja publiczności podekscytowała nas i pozwoliła przemyśleć przyszłość kina, ponieważ pokazała, że ??doświadczenia teatralne i wideo na życzenie niekoniecznie są sprzeczne, ale mogą współistnieć i wspólnie wspierać odkrywanie kina, które odchodzi od utartych szlaków. Jesteśmy również przekonani, że projekty >The Films After Tomorrow< dojdą do skutku i wkrótce znajdą swoją publiczność gotową do ich stałej obecności w szybko zmieniającym się przemyśle filmowym. ”

Po raz pierwszy ceniona wśród młodych filmowców  nagroda Pardi trafiła do niedokończonych projektów, realizowanych  w ramach wspomnianego wyżej cyklu. W Locarno świętowano triumf  dwóch reżyserek , których filmy zostały wstrzymane z powodu COVID- 19. Międzynarodowe jury przyznało nagrodę główną argentyńskiemu filmowi ?Chocobar? Lucrecii Martel, a argentyński udział był  również częścią obrazu ?Zahorí? Marí Alessandrini, który wygrał szwajcarską część Pardo 2020.

Komentowała je Lili Hinstin: “Czuliśmy, że zarówno te jak i inne nagrodzone filmy są w stanie wnieść znaczący praktyczny wkład w to niezwykłe laboratorium twórcze, którym zawsze jest krótki film. Nieco utopijny duch, który jest znakiem rozpoznawczym Locarno, sprawił, że postanowiliśmy powrócić do pierwotnej koncepcji Internetu jako przestrzeni dzielenia się wiedzą bez granic i hierarchii”.

Podczas LFF 2020 poinformowano także, że po dwuletniej nieobecności Francja powróci do krajów partnerskich platformy rozwoju “Locarno Pro’s Alliance 4”, która ułatwia współpracę między istniejącymi funduszami wspierającymi produkcję i dystrybucję filmową w Szwajcarii, Włoszech, Niemczech i ? ponownie ? we Francji.