LAUREACI 8. ARTEKINO FESTIVAL

Przez cały grudzień ubiegłego roku polscy widzowie obejrzeli na platformie streamingowej ARTE.tv 10 filmów młodego europejskiego kina, m.in. z Niemiec, Francji i Portugalii, które złożyły się na program ArteKino Festival.

O nagrodach zdecydowały glosy widzów z całej Europy zaś zwycięski film został wyróżniony Europejską Nagrodą Publiczności, zaś jego reżyser otrzymał premię w wysokości 20 000 euro. W tej edycji obie te nagrody otrzymał film o młodości – „Vamos a la playa”. Jak podano w werdykcjie nadawcy: Ta niemiecko-kubańska produkcja portretuje uczucia, relacje i rozterki młodych ludzi na tle gorących, egzotycznych plaż Kuby. Opowiada o pierwszej miłości, namiętności i fascynacji drugą osobą. Z jednej strony pokazuje beztroskę i radość bycia, z drugiej, poczucie odpowiedzialności za nierówności występujące na świecie, który sami tworzymy. Próbę walki z systemem, niezgodę na obowiązujące w zachodnim świecie normy, poszukiwanie prostych wartości i uczuć. W swoim obrazie reżyserka Bettina Blümner ukazała różnice kulturowe wynikające z nierówności ekonomicznych. Świat, gdzie bogaty spotyka się z biednym, rządzi się innymi prawami, dlatego fascynuje i przyciąga młodych ludzi.

Kolejna nagroda, Jury Młodych Widzów, wynosi 10 000 euro i przyznawana jest przez młodych Europejczyków we współpracy z programem Erasmus+. W ramach 8. edycji festiwalu ArteKino został nią uhonorowany norweski film „Siostro, co rośnie na skażonej ziemi?” w reżyserii Franciski Seifert Eliassen, okrzykniętej przez krytyków nadzieją niezależnego kina norweskiego. Stworzyła ona poruszającą historię skomplikowanej relacji sióstr, która zostaje wystawiona na wielką próbę. Główna bohaterka, Eira, mieszka z rodzicami i starszą siostrą Verą w miasteczku na północy Norwegii. Jest zapatrzona w błyskotliwą i buntowniczą Verę. Kiedy ta zaczyna dziwnie się zachowywać, dziewczynka, by lepiej ją zrozumieć, potajemnie czyta jej pamiętnik. Odkrywa ona fascynujący świat siostry, pełen blasku i marzeń o lepszym świecie. Ale są tam też ciemniejsze strony, które wywołują w niej niepokój.