KALENDARIUM PREMIER: SIERPIEŃ

1.08 TEN DZIEŃ W HISTORII (POLSAT VIASAT HISTORY) Codziennie wieczorem program o tym, co wydarzyło się ?tego dnia w historii”. Co działo się w przeszłości pod konkretną datą w najdalszych zakątkach naszej planety? Od historii światowych przywódców po życie nieznanych żołnierzy, od Anny Frank po Nelsona Mandelę, od bitwy pod Stalingradem po budowę Muru Berlińskiego: każdy dzień jest rocznicą wielkich wydarzeń.

 

Roger Ailes (Russell Crowe) był wieloletnim szefem stacji Fox News. Przez lata doradzał też najbardziej prominentnym politykom Partii Republikańskiej w USA. Produkcja skupia się na ostatniej dekadzie życia Ailesa, kiedy de facto stał się on liderem tej partii. Serial pokazuje kluczowe wydarzenia z jego życia ? w tym doświadczenia ze światowymi liderami, które dały początek jego politycznej karierze. Mówi również o oskarżeniach o molestowanie seksualne, które doprowadziły go do upadku.

1.08 FORMUŁA E (MOTOWIZJA) Obecny sezon elektrycznej serii wyścigowej rozpoczął się od dwóch wyścigów w stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadzie. W 2020 roku kierowcy ścigali się w chilijskim Santiago, Mexico City oraz marokańskim Marrakeszu. Rywalizacja w Formule E, podobnie jak w innych mistrzostwach, została wstrzymana ze względu na pandemię koronawirusa. Władze serii podjęły radykalną decyzję w kwestii zakończenia sezonu. W sierpniu w przeciągu zaledwie 9 dni odbędzie się aż 6 wyścigów – wszystkie na terenie byłego lotniska Tempelhof w Berlinie. Aby urozmaicić rywalizację, w użyciu będą trzy różne konfiguracje specjalnie zbudowanego toru.

Fanów Formuły E czekać będą intensywne 3 tygodnie. Najpierw od 1 do 4 sierpnia skróty pierwszych 5 wyścigów bieżącego sezonu. Następnie od 8 do 16 sierpnia podsumujemy wszystkie sześć rund w Berlinie.

 

1.08 MŚ W SNOOKERZE (EUROSPORT 1) W legendarnym Crucilbe Theatre w Sheffield najlepsi zawodnicy świata staną do walki o mistrzostwo świata, która potrwa aż do 16 sierpnia. W trakcie blisko trzech tygodni Eurosport pokaże ponad 200 godzin transmisji emocjonującej rywalizacji takich gwiazd jak Ronnie O?Sullivan, Judd Trump, Neil Robertson, czy Mark Selby.

Obrońcą trofeum i jednym z głównych faworytów mistrzostw świata jest Judd Trump. Anglik zmierzy się nie tylko z rywalami, ale także z ?klątwą Crucible?. Odkąd mistrzostwa świata rozgrywane są w Crucible Theatre, czyli od 1977 roku, żaden zawodnik, który zdobył tytuł po raz pierwszy w karierze, nie zdołał go w kolejnym roku obronić. Wśród faworytów są także m.in. Neil Robertson, Mark Selby i Ronnie O?Sullivan.

 

2.08 DRWALE (NATIONAL GEOGRAPHIC) Tutaj możesz być kimkolwiek zechcesz – obiecuje Rene Sel, młody człowiek, który razem z całą grupą przesiedleńców przybywa do osady Wobik w Nowej Francji pod koniec XVII wieku. To tu, w niewielkiej osadzie na terenie dzisiejszej prowincji Quebec w Kanadzie, rozgrywa się akcja serialu National Geographic. W czasach, gdy Kościół katolicki posyła za ocean jezuickich kapłanów, by nawrócili rdzenną ludność, Francja sprowadza swoich poddanych do zasiedlenia nowej kolonii. Ta odmienna grupa przybyszów z Europy wchodzi w otwarty konflikt nie tylko z naturą, wycinając w pień nienaruszone dotąd kanadyjskie puszcze, ale i z rdzenną ludnością. Nieustający chór rąbanych drzew przerywa krzyk przerażonych osadników, którzy dowiadują się o kolejnych ofiarach tajemniczych masakr. Jest wielu podejrzanych o te brutalne egzekucje. Zarówno Anglicy, Kompania Zatoki Hudson jak i plemię Irokezów, zwanych również Mohawkami, najchętniej wypędziliby Francuzów z tego terytorium.

 

2.08 MIODOWE PANNY (ROMANCE TV) Latem, 1986 roku, siostry Catrin i Maja Streesemann otrzymują zezwolenie na wakacyjny wyjazd na Węgry. To tamtędy wielu Niemców uciekało z NRD. Siostry korzystają z wolności i nie zdają sobie sprawy, że są obserwowane przez tzw. Brygadę Balatońską – specjalny wydział Stasi. Nad Balaton przybywają rodzice nastolatek, a beztroski urlop sióstr szybko się kończy. Wkrótce, wzajemne zaufanie i siostrzane więzi zostają wystawione na próbę. Maja chce wyjść za mąż za Tamása, który pomaga jej rodakom w ucieczkach na Zachód. Catrin, natomiast, mieszka w Erfurcie ze swoim chłopakiem. Dziewczyna nie wie, że jest on agentem Stasi.

 

2.08 ARTEMIS FOWL (HBO I HBO GO) Dwunastoletni geniusz pochodzący z rodziny o długich przestępczych tradycjach, Artemis Fowl, zostaje wciągnięty w sam środek groźnej wojny z potężnymi wróżkami, które mogą stać za zniknięciem jego ojca. Ekranizacja bestsellerowej książki Eoina Colfera to historia dwunastoletniego geniusza wywodzącego się z rodziny o długich przestępczych tradycjach, który za wszelką cenę próbuje odnaleźć swojego uprowadzonego ojca. Aby spełnić żądania porywacza, Artemis musi przeniknąć do starożytnej podziemnej cywilizacji – niezwykle zaawansowanego świata wróżek – i zdobyć pewien nadzwyczaj potężny i pożądany magiczny przedmiot.

 

3.08 KRÓLOWA POŁUDNIA (METRO) Czy jeden telefon może zmienić czyjeś życie o 180 stopni? Dzieje się tak w przypadku Teresy, która pewnego dnia w ten właśnie sposób dowiaduje się o śmierci narzeczonego. Handlował narkotykami i zginął z rąk gangsterów. Co więcej, teraz ona sama stała się celem szajki. Z pomocą wuja, kobieta ucieka do Hiszpanii. Tu rozpoczyna współpracę z przemytnikiem tytoniu i haszyszu, jednak gdy również on ginie, Teresa trafia do więzienia. Podczas pożaru, który wybucha w zakładzie karnym, udaje jej się uciec. Odnajduje ukrytą kokainę i rozpoczyna handel narkotykami z Rosją. Nie jest to już jednak ta sama bezbronna, szczęśliwa i naiwna Teresa, którą znali mieszkańcy jej rodzinnego miasteczka.

 

3.08 KRAJ EMIGRANTÓW (NETFLIX) Serial dokumentalny prezentujący wyjątkowe, wyważone spojrzenie na obecne problemy w pełnym wad systemie imigracyjnym Stanów Zjednoczonych.

3.08 W DOMU (HBO 3) Autorskie spojrzenie pięciu hiszpańskich reżyserów na ludzką codzienność w czasach pandemii koronawirusa. Wiosna 2020, Hiszpania. Pięciu reżyserów, pięć historii nakręconych za pomocą telefonów komórkowych. Zamknięci w domu twórcy stawiają sobie pytanie, o to kim tak naprawdę jesteśmy. Za pomocą różnych gatunków filmowych (komedii romantycznej, dramatu czy filmu fantasy) produkcja prezentuje różne podejście do rzeczywistości pięciu twórców. Podstawą jest niecodzienny kontekst, jakim stała się pandemia koronawirusa i zarządzony w związku z nią lockdown. Co jeśli chłopak rzucił cię rano w dniu, gdy ogłoszono ograniczenia? Czy zamknięcie w domu może okazać się brutalnie uwalniającym doświadczeniem? Co jeśli kwarantanna uświadamia, że partner czy partnerka jest zupełnie inną osobą, niż nam się na początku wydawało? Czy w czasach pandemii można podróżować bez wychodzenia z pokoju? Jak wyglądałoby mieszkanie w komunie z siedmiorgiem przyjaciół? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują swoje miejsce w poszczególnych odcinkach.

4.08 STANISŁAW LEM. AUTOR SOLARIS (ARTE) Pisarz, wizjoner. Niektórzy mówią o nim ?prorok?. Stanisław Lem już w 1954 roku w jednej ze swych powieści opisał dzisiejsze smartfony. Przewidział zmierzch papierowych książek i przejście na elektroniczne czytniki, dostęp do zbiorczej pamięci połączonych komputerów, czy druk 3D. Kreacyjny dokument Borysa Lankosza ?Stanisław Lem: Autor Solaris? to próba uchwycenia fenomenu pisarza i myśliciela wykraczającego intelektem poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć.

3.08 1920. WOJNA O WSZYSTKO (TVP HISTORIA) Piotr Gursztyn i jego goście skomentują wydarzenia i procesy, które w 1920 roku doprowadziły do starcia między Polską, która niespełna 2 lata wcześniej po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, a bolszewicką Rosją. Nieznane fakty i materiały archiwalne przypomną najważniejsze wydarzenia z historii, ale także stworzą okazję, by poznać polityczne kulisy międzynarodowych rozgrywek, nastroje Polaków i klimat tamtych czasów. Program realizowany jest w wirtualnym studiu. Wokół rozmówców, na ścianach studia, rozgrywać się będą sceny batalistyczne zarejestrowane na archiwalnych filmach sprzed 100 lat. W trakcie rozmowy, w studiu pojawią się holograficzne postaci bohaterów wydarzeń sprzed wieku, zarówno ze strony polskiej, jak i sowieckiej.

 

5.08 CHICAGO MED. SEZON 4 (FOX) Już w pierwszym odcinku nowego sezonu Sharon popadnie w konflikt z nową dyrektor operacyjną szpitala Gwen Garrett. Kością niezgody będą plany Connora Rhodesa, który na oddziale ratunkowym zamierza wybudować specjalną hybrydową salę operacyjną. W międzyczasie doktor Will Halstead i doktor Natalie Manning zaręczają się i rozpoczynają przygotowania do ślubu. Doktor Charles natomiast musi zmierzyć się z błędami przeszłości. Zawiłe relacje pomiędzy bohaterami i zaskakujące zwroty akcji to wizytówka serialu, ale w czwartym sezonie twórcy przygotowali dla widzów prawdziwą niespodziankę. Emocje sięgną zenitu, gdy rezydenci szpitala w Chicago ruszą na ratunek ofiarom pożaru, które masowo zapełniają szpital.

 

5.08 LATO NA MAZURACH (ROMANCE TV) Historia cierpiącej na zespół Aspergera Sabiny. Wiele osób z otoczenia kobiety nie rozumie jej zachowania, przez co czuje strach przed kontaktem z nią. W końcu Sabina traci pracę i  zostaje bez środków do życia. Wkrótce umiera jej ojciec, a kobieta dziedziczy spory spadek. Decyduje się wyjechać na Mazury, gdzie jej bliscy prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Na miejscu Sabina poznaje kogoś, kto pomaga jej na nowo uwierzyć w miłość.

 

7.08 WINDSOROWIE: KRÓLEWSKI RÓD (BBC LIFESTYLE) Poruszająca, pełna dramatyzmu i zwrotów akcji seria dokumentalna o dziejach królewskiej rodziny Windsorów.  Program ukazuje jak po śmierci króla Jerzego V, książę Edward musi wybierać między tronem a małżeństwem z amerykańską rozwódką, Wallis Simpson. Za sprawą swojej szokującej decyzji o abdykacji, jego nieśmiały i jąkający się brat zostaje niespodziewanie koronowany na króla Jerzego VI. Wraz z koroną otrzymuje niełatwe zadanie, aby odbudować prestiż monarchii w cieniu II wojny światowej.

Seria ukazuje zarówno te momenty z historii królewskiej rodziny, które są dobrze znane opinii publicznej, jak i te, które wciąż pozostają owiane tajemnicą. Wypowiedzi historyków, bliskich rodziny, świadków zdarzeń oraz niepublikowane dotychczas materiały archiwalne rzucają na nie nowe światło. Dzięki nim poznamy prawdziwą historię dynastii Windsorów.

7.08 LIGA MISTRZÓW (POLSAT SPORT PREMIUM) Wieczór z Ligą Mistrzów  rozpocznie rozbudowane studio publicystyczno-rozrywkowe. Poprowadzi je Paulina Chylewska, którą wspierać będą Roman Kołtoń, Piotr Czachowski, Dariusz Dziekanowski i Artur Wichniarek. Analizę taktyczną przeprowadzą Tomasz Łapiński i Dariusz Wdowczyk. Nie zabraknie też ciekawostek i porównań autorstwa Szymona Rojka i Karoliny Kozłowskiej oraz Kuchni Mistrzów i Muzyki Mistrzów w wykonaniu Karoliny Szostak, Tomasza Karolaka i Hirka Wrony. Nowością będzie kącik retro Tomasza Włodarczyka. Piątkowe mecze skomentują Cezary Kowalski i Tomasz Hajto (Manchester City ? Real Madryt) oraz Marcin Lepa (Juventus Turyn ? Olympique Lyon). Punktualnie o północy wystartuje magazyn skrótów.

8.08 TECH FOR GOOD (CNN) Nowy 30-minutowy program o technologiach, które zmieniają życie ludzi i pomagają im w pokonywaniu indywidualnych przeszkód w realizowaniu pasji. Prowadząca Kristie Lu Stout podzieli się z widzami inspirującymi historiami z różnych zakątków świata. Nowa seria będzie dostępna także na platformie internetowej stacji. W pierwszym z czterech odcinków serii ?Tech for Good? CNN spotyka pięciu niesamowitych artystów, którzy wykorzystali moc technologii do twórczej ekspresji.

8.08 NA KRAŃCU ALASKI (ANIMAL PLANET) Głęboko w alaskańskiej głuszy kryje się najtwardsze miasto Ameryki: McCarthy. Zbudowano je w 1900 r., w okresie gorączki złota, jako oryginalne amerykańskie ?miasto grzechu”. Dziś liczy zaledwie 42 mieszkańców, którzy wciąż stawiają czoła ekstremalnym warunkom. Najbliżsi przedstawiciele władz urzędują ponad 160 kilometrów dalej! W McCarthy mieszkają oryginałowie, indywidualiści, ludzie chodzący własnymi drogami, lubiący ryzyko i znani z robienia kłopotów. Wszyscy uciekają przed swoją przeszłością, kryjąc się w tym niezwykłym miasteczku na końcu świata.

 

8.08 GHOSTBUSTERS. POGROMCY DUCHÓW (AXN) Nowa wersja jednego z największych przebojów komediowych w historii. Duchy wciąż grasują nad Nowym Jorkiem i wciąż są niebezpieczne. Jednak do walki z nimi staną tym razem pogromczynie. Erin Gilbert (Kristen Wiig) i Abby Yates (Melissa McCarthy) są autorkami książki o duchach, których praca zostaje wyśmiana przez kolegów naukowców. Kiedy duchy opanowują Manhattan, Abby i Erin oraz ich przyjaciółki – Jillian (Kate McKinnon) i Patty (Lesley Jones) wkraczają do akcji. Towarzyszy im przystojniak Kevin (Chris Hemsworth).

 

8.08 SZEŚĆ RAZY CÓRKA (TCL) Życie z piątką prawie pięcioletnich córek i ich wchodzącą w wiek nastoletni siostrą jest pełne niespodzianek. Rodzina Busbych już przed epidemią koronawirusa miała sporo spraw na głowie. Rodzice byli zajęci nową szkołą dziewczynek i planowali rodzinne wyprawy. Nowa seria spotkań z tą liczną rodziną z Houston rozpocznie się przygotowaniami do balu córek i ojców. Koronawirus dopadnie Busbych podczas rodzinnych wakacji w Wyoming. Kwarantanna z pięcioraczkami w domu to wyzwanie, które nawet trudno sobie wyobrazić, a przecież rodzice dziewczynek nie mają wyjścia!

 

8.08 MMA. BRAVE CF 38 SZTOKHOLM (FIGHTKLUB) Eksperci oceniają, że to jedna z najdynamiczniej rozwijających się organizacji MMA na świecie. I nie ma się czemu dziwić, skoro tylko w dwóch pierwszych latach działalności zorganizowała ona 21 gal. BRAVE CF ma swoje korzenie w Bahrajnie, a pierwszą galę zorganizowało 23 września 2016 roku. Tylko w ostatnich ośmiu wydarzeniach BRAVE CF gościło w Indiach, Republice Południowej Afryki, Kirgistanie, Arabii Saudyjskiej, Kolumbii, Abu Zabi, na Słowenii i dwukrotnie w Rumunii.

Teraz przyszła kolej na podbój kolejnego zakątka naszej planety, następna, 38. gala spod znaku BRAVE CF odbędzie się bowiem w Sztokholmie, a kibice w naszym kraju zobaczą ją na żywo na antenie Fightklubu. Transmisja ze stolicy Szwecji już w sobotę 8 sierpnia. Podczas eventu fani MMA zobaczą dwie ekscytująco zapowiadające się walki w wadze superlekkiej, dwie w koguciej, a także pojedynek wieczoru z udziałem Abdoula Abdouraguimova i Carla Bootha oraz jedno starcie kobiet z dwoma Szwedkami w rolach głównych, Malin Hermansson i Elin Oberg.

9.08 CLAIRE PORUSZONA (AMC) Tytułowa Claire ? w tej roli doceniona przez krytyków Betsy Brandt (?Breaking Bad?) – próbuje odnaleźć zaginionego męża, który zostawił po sobie labirynt sekretów i niewyjaśnionych spraw. Zagłębiając się coraz dalej w przeszłość osoby, którą, wydawało się, dobrze znała, odkrywa bliskie i zawiłe więzi męża z manipulacyjną studentką. Ten trzymający w napięciu film zabiera widzów w podróż w (coraz większe) nieznane. Czy Claire kiedykolwiek odkryje prawdę?

9.08 GWIEZDNE WOJNY: SKYWALKER. ODRODZENIE (HBO) Pozostający przy życiu członkowie Ruchu Oporu jednoczą siły, aby stawić czoła Najwyższemu Porządkowi. Każdy z nich zmaga się zarówno ze swoimi własnymi demonami, jak i ze skutkami wydarzeń z przeszłości. Tymczasem Jedi i Sithowie prą do ostatecznego starcia. W centrum wydarzeń jest Rey (Daisy Ridley), niegdyś sierota, która stała się ostatnią nadzieją Ruchu Oporu i walczy jako ostatni rycerz Jedi w galaktyce.

Finałowa część największej sagi filmowej wszech czasów. Lucasfilm i wyróżniony nagrodą Emmy reżyser J.J. Abrams (serial Zagubieni) znowu łączą siły, aby po raz kolejny zabrać widzów w pełną przygód podróż do świata Gwiezdnych Wojen. W obsadzie obrazu znaleźli się nieżyjąca już Carrie Fisher, Mark Hamill, dwukrotnie nominowany do Oscara Adam Driver, Daisy Ridley oraz John Boyega.

 

10.08 WETERYNARZ Z YORKSHIRE (POLSAT VIASAT NATURE) Przyglądamy się pracy kliniki weterynaryjnej w Skeldale- gdzie szefem jest obecnie Peter Wright, uczeń Jamesa Herriota- oraz kliniki Rae, Bean and Partners w Boroughbridge, gdzie pracuje Julian Norton. Lekarze i pracownicy w Skeldale i Boroughbridge są gotowi pomóc każdemu zwierzęciu: żadne nie jest dla nich za duże ani za małe. Poznamy historie pełne miłości i humoru, spotkamy rolników i właścicieli zwierząt, w różnym wieku i z różnych środowisk. Jednym z bohaterów serii jest także samo hrabstwo Yorkshire, równie piękne o każdej porze roku.

 

10.08 TAK CZY OWAK (HBO) Hache i Belén są starymi znajomymi, które po latach spotykają się w najbardziej hipsterskiej części Madrytu ? dzielnicy Malasa?a. Obie dziewczyny pochodzą z położonego na obrzeżach stolicy niewielkiego miasta Parla, przez co ich życie to nieustanne poszukiwanie sposobów na przetrwanie w tym całkowicie obcym dla nich świecie.

 

13.08 WYKUTE W OGNIU (HISTORY) Najczęściej zadawanym pytaniem fanów programu jest: “Kiedy uczestnicy zmierzą się z jurorami?”. Teraz spełniamy ich życzenie. W każdym z godzinnych odcinków najznakomitsi kowale z całego kraju dostaną niepowtarzalną okazję, by spróbować swych sił przeciwko arbitrom “Wykutych w ogniu” i zawalczyć o najwyższą stawkę! Najpierw płatnerze będą musieli dowieść, że są godni tego, by stanąć w szranki z mistrzami i wezmą udział w serii zadań, które ? stopniowo eliminując słabszych ? wyłonią najlepszego z nich. Na koniec dwaj kowale, uczestnik i jeden z jurorów, będą mieli za zadanie wykuć ostrze, które następnie zostanie ocenione i przetestowane. Jeśli uczestnikowi uda się pokonać mistrza, zdobędzie 10 tysięcy dolarów i zasłużony powód do dumy!

 

14.08 BROOKLYN 9-9, SEZON 2. (FOX COMEDY) Detektywi z Brooklyn 9-9 powracają w drugim sezonie z porcją humoru i nowymi zagadkami. Jake wraca na komisariat ze swojej tajnej misji, po obławie na członków mafii. Niestety jednemu z poszukiwanych mafiozów udaje się uciec, co sprawia, że Jake jeszcze raz musi wcielić się w tajnego agenta, tym razem z pomocą swojego przyjaciela Boyle’a. Gdy po powrocie Jake dowiaduje się, że Amy cały czas jest z Teddym, postanawia wycofać się z wypowiedzianego przed misją wyznania i wmawia Amy, że tylko żartował. Tymczasem na komisariacie kapitan Holt postanawia wdrożyć serię próbnych ćwiczeń, za których organizację odpowiedzialny zostaje sierżant Terry Jeffords. Nie widząc sensu w ćwiczeniach, Amy i Rosa decydują się zabawić kosztem kapitana Holta. Okazuje się jednak, że kapitan starał się w ten sposób przygotować komisariat na inspekcję, którą ma przeprowadzić jego odwieczny wróg, Madeline Wuntch.

14.08 ORDINARY LOVE (PLAYER) Opowieść o miłości, przetrwaniu i pytaniach życiowych, które zadajemy sobie każdego dnia. Joan (Lesley Manville) i Tom (Liam Neeson) są małżeństwem z wieloletnim stażem. Mimo upływającego czasu ich uczucie nie osłabło, a wręcz wzmocniło się. Nadal łączy ich wiele ? czułość, humor i, przede wszystkim, miłość. Niespodziewanie jak grom z jasnego nieba spada na nich tragiczna wiadomość ? Joan ma raka piersi. I pomimo że rokowania lekarzy są dobre, oboje zaczynają zadawać sobie pytanie, a co jeśli??

 14.08 GOBLIN WORKS GARAGAE (DTX) Trójka ekscentrycznych mechaników, Jimmy de Ville, Ant Partridge i Helen Stanley, podejmuje się niecodziennej misji: przywracają do życia niegdyś wielką i słynną brytyjską firmę konstruktorską Goblin. Wykorzystując swoje mistrzowskie zdolności i doświadczenia, remontują najsłynniejsze na świecie marki samochodów i motocykli. W tej serii towarzyszymy trójce zapaleńców podczas pracy nad skomplikowanymi projektami. Po pełnym sukcesów, pierwszym roku istnienia firmy właściciele otwierają nowy, większy warsztat, aby poradzić sobie z popytem na swoje maszyny. A w planach na przyszłość ci niezwykli konstruktorzy mają ambitne i odważne projekty!

15/16.08 DTM (ELEVEN SPORTS) Wyścigi DTM (Deutsche Tourenwagen Masters) należą do najbardziej prestiżowych serii wyścigowych na świecie. Nowy sezon wystartuje na początku miesiąca, a jedną z jego gwiazd będzie Robert Kubica, który został kierowcą zespołu ORLEN Team ART. Pierwszy wyścig zaplanowano na słynnym belgijskim Circuit de Spa-Francorchamps, a kolejne dwa na uwielbianym przez zawodników niemieckim Lausitzring. Seria DTM będzie pokazywana w wybrane soboty i niedziele. W każdy z tych dni przewidziano odrębne sesje kwalifikacyjne i wyścigowe.

W gronie kandydatów do tytułu mistrzowskiego wymienia się broniącego trofeum René Rasta, a także Nico Müllera, Marco Wittmanna, Mike’a Rockenfellera i Timo Glocka. W przeszłości w serii DTM jeździły takie sławy jak: bracia Michael i Ralf Schumacherowie, Jean Alesi, Gerhard Berger, David Coulthard, Nicola Larini czy Mika Häkkinen.

 

15.08 WIERNE RZEKI (POLSAT VIASAT EXPLORER) Odkrywca, naukowiec i zapalony wędkarz Jeremy Wade tym razem sięga po swoją słynną wędkę w zupełnie nowym celu. Jeremy doskonale wie, że rzeki na całej naszej planecie przechodzą okres dramatycznych zmian. Przez ostatnie 40 lat obserwował, jak drapieżniki ze szczytu łańcucha pokarmowego znikają z kolejnych systemów rzecznych- a teraz obawia się, że wkrótce w naszych rzekach w ogóle nie będzie już potworów… Dlatego Jeremy Wade wyrusza na wielką wyprawę, aby zbadać stan sześciu największych rzek na Ziemi.

 

15.09 Z PAMIĘTNIKA POŁOŻNEJ (BBC FIRST) Uwielbiany przez widzów, poruszający i pełen humoru serial przedstawiający perypetie sióstr położnych w domu Nonnatus House na londyńskim East Endzie.

Nadchodzi czas wielkich zmian. Zwiastują je powstanie pigułki antykoncepcyjnej, wprowadzenie ustawy aborcyjnej w 1967 roku oraz  rozpoczęcie nowego programu badań przesiewowych w kierunku raka. Adopcja międzyrasowa, rozszczep podniebienia, anemia sierpowata czy śmierć łóżeczkowa to tylko niektóre z codziennych wyzwań, z którymi mierzą się siostry sprawujące opiekę and ciężarnymi oraz najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta.

16.08 ŚWIAT DRAPIEŻNIKÓW: WIĘZY KRWI (NAT GEO WILD) Więzy krwi – to dzięki nim kolejne pokolenia dziedziczą unikalne cechy potrzebne do przetrwania. W świecie, w którym wola przeżycia zderza się z walką o dziedzictwo, śledzimy losy niezwykłych gatunków, które stawiają czoła przeciwnościom, by zdobyć najwyższą nagrodę: przetrwanie dla siebie i swojego rodzaju. Lwia rodzina, siejąca postrach wśród okolicznych bawołów, młody lampart, który w tragiczny sposób traci matkę oraz bezwzględna dla wrogów, lecz opiekuńcza dla stada królowa hien to tylko niektórzy bohaterowie serii ukazującej zwierzęta zmagające się z ekstremalnymi wyzwaniami życia na wolności.

16.08 #SebaVsMajkiZłowieniChallenge (POLSAT VIASAT EXPLORE) Wyjątkowa propozycja, której nowoczesna i innowacyjna forma wykorzystuje w komunikacji media społecznościowe, w twórczy sposób nawiązując do wiralowego charakteru popularnego wśród użytkowników sieci trendu challenge. Zamieszczane treści to pełne humoru wyzwania wędkarskie, rzucane sobie nawzajem przez dwóch charyzmatycznych prowadzących. Jako niezrównani eksperci w swojej dziedzinie, Seba i Majki użyją zaskakujących i nieznanych dotąd metod połowu ryb, by zrealizować rzucone wyzwania. Zobaczymy zatem takie atrakcje, jak łowienie za pomocą najtańszego dostępnego sprzętu czy… zbudowanie łódki z wykorzystaniem wyłącznie materiałów dostępnych w domu. Cóż, życzmy powodzenia!

Prowadzący będą rywalizować między sobą w ramach kampanii na Facebooku. Użytkownicy mediów społecznościowych będą również zachęcani do nagrywania własnych filmików, dokumentujących wykonanie identycznych wyzwań, jakie rzucają sobie wędkarscy celebryci. Materiały zgłaszane będą poprzez dedykowaną stronę internetową, a dla autorów najlepszych klipów nadawca przygotował atrakcyjne nagrody.

17.08 KRAINA LOVECRAFTA (HBO I HBO GO) Serial oparty na powieści Matta Ruffa o tym samym tytule śledzi losy Atticusa Freemana, który wraz ze swoją przyjaciółką z dzieciństwa Letitią oraz wujem George’m wyrusza z Chicago w podróż przez Amerykę lat 50-tych, aby odnaleźć zaginionego ojca. Ich wyprawa szybko przeradza się w walkę o przetrwanie, podczas której bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z rasistowskim terrorem białej Ameryki, ale także przerażającymi potworami rodem z powieści Lovecrafta.

17.08 NASA – ARCHIWUM TAJEMNIC (SCI) Kolejne spotkania z astronautami z NASA, którzy byli naocznymi świadkami przedziwnych, wręcz niewiarygodnych zjawisk. Zobaczymy uchwycone na kamerach NASA osobliwe i dziwne obiekty. Czy nauka jest w stanie wytłumaczyć te tajemnicze fenomeny? A może utrwalone na zdjęciach osobliwości to pierwsze ślady pozaziemskiego życia? W tej serii programów poznamy kulisy katastrofy UFO w Pensylwanii. Czy był to tajny sowiecki satelita, czy coś o wiele bardziej groźnego? Dowiemy się, czy NASA rzeczywiście odkryła na Merkurym coś niemożliwego, czyli zamrożoną wodę.

18.08 POLOWANIE NA TEDA BUNDY`EGO (CRIME + INVESTIGATION POLSAT) Światowej sławy detektyw Bob Keppel wraca do historii seryjnego zabójcy Teda Bundy’ego, która prowadzonemu śledztwu nadała zupełnie nowy wymiar. Przypadek Teda Bundy’ego to co najmniej trzydzieści zamordowanych kobiet, dwie zuchwałe ucieczki z więzienia i masakra w żeńskim internacie, która zelektryzowała opinię publiczną. Dokument prezentuje rzadkie nagrania archiwalne, oryginalne dokumenty, filmy nakręcone w celi śmierci oraz pierwszy zarejestrowany wywiad z żoną Boba, Sande. “Polowanie na Teda Bundy’ego” to studium zbrodni charyzmatycznego showmana i bezwzględnego oprawcy.

19.08 MUMIE: HISTORIE ROZWINIĘTE (BBC EARTH) Zaawansowane technologie badawcze, międzynarodowy zespół ekspertów oraz nowe spojrzenie na temat mumifikacji pozwalają twórcom programu odkryć prawdziwe oblicze starożytnego Egiptu. Jak się okazuje – krainy pełnej nieczystych i krwawych rozgrywek.

W muzeum w Kairze znajduje się największa na świecie kolekcja mumii. Skrywa ona wiele mrocznych sekretów. Zabalsamowane zwłoki królów, królowych oraz możnych tego dawnego świata to jedne z niewielu już pozostałości po wspaniałej przeszłości. Najnowsze badania naukowe wskazują na niepokojące ślady zabójstw, tortur oraz zdradzieckich ciosów w plecy. Międzynarodowa grupa ekspertów pierwszy raz od 3000 lat bada stare sarkofagi za pomocą najnowocześniejszych technik skanowania, by odkryć i przedstawić nieznane dotąd, krwawe oblicze władców starożytnego Egiptu.

19.08 BORYS GODUNOW (EPIC DRAMA) Moskwa, XVI wiek. Śmierć prawowitego spadkobiercy kończy rządy starożytnej dynastii. Zaczyna się brutalna walka o władzę. Wygrywa ją Borys Godunow ? i to on zostaje nowym carem. Tajemnica jego dojścia do władzy, spiski szlachty, fałszywy pretendent do tronu i zagłada rodu Godunowów: wszystko to znajdziemy w tej ciekawej serii opisującej losy najbardziej zagadkowego cara w historii Rosji.

20.08 NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI (LIFETIME)  Zaniedbywana przez męża Brooke poznaje młodszego od siebie Jake’a, agenta ubezpieczeń, i nawiązuje z nim płomienny romans. Niespodziewanie kobieta zostaje wplątana w morderczą intrygę. Stopniowo odkrywa socjopatyczną naturę swojego kochanka, ale jest zmuszona do podjęcia niebezpiecznej, pełnej podstępów gry. W przeciwnym razie sama może się stać ofiarą.Występują: Emilie de Ravin, Leo Howard, Jeffrey Vincent Parise i Cary-Hiroyuki Tagawa.

21.08 BĘKARTY WOJNY (AMC) W pierwszym roku okupacji niemieckiej we Francji, Shosanna Dreyfus jest świadkiem egzekucji swojej rodziny, której dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa. Shosanna ledwo uchodzi z życiem i ucieka do Paryża, gdzie, jako właścicielka i operatorka kina, przyjmuje nową tożsamość.

W innej części Europy porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowsko-amerykańskich żołnierzy, których zadaniem jest dokonywanie szybkich i szokujących akcji odwetowych na nazistach. Do oddziału Raine?a, znanego jako ?Bękarty?, dołącza niemiecka aktorka i tajna agentka Bridget von Hammersmark, z misją obalenia przywódców Trzeciej Rzeszy.

21.08 DIABELSKA INTRYGA (ID) Są na świecie źli ludzie, którzy wykorzystują swoje sztuczki, aby uwodzić inne osoby, manipulować nimi, a czasami nawet… mordować. W tej serii programów poznamy mrożące krew w żyłach historie sprytnych złoczyńców, którzy dopuścili się szokujących zbrodni. Zobaczymy, jak zwykły romans dwójki znajomych z pracy zamienił się w skomplikowaną relację, a kochankowie byli w stanie zrobić wszystko (nawet zabić!), aby chronić swój mroczny sekret. Dowiemy się, dlaczego śledztwo w sprawie podejrzanych zgonów na przestrzeni 12 lat i bomby w samochodzie doprowadziło policję do jednej osoby. Poznamy los samotnej matki, która zaginęła w tę samą noc, kiedy przy autostradzie znaleziono palący się samochód.

21.08 LUCYFER. SEZON 5 (NETFLIX)  Lucyfer powraca z hukiem. Chloe rozważa kolejny romans, Ella w końcu znajduje odpowiedniego faceta, a Amenadiel przyzwyczaja się do bycia ojcem.

23.08 GORDON RAMSAY: ŚWIAT NA TALERZU 2 (NATIONAL GEOGRAPHIC) W drugim sezonie widzowie mogą liczyć nie tylko na świeżą dawkę smakowych inspiracji i kulturowych ciekawostek, ale i na solidną porcję ekstremalnych wrażeń. Gordon Ramsay nurkuje, wędkuje, skacze z helikoptera i poluje na piranie! Wszystko po to, by odnaleźć wyjątkowe perełki kulinarne z najodleglejszych zakątków globu. Trafia na pełne dzikiej zwierzyny równiny RPA, do gujańskich lasów zamieszkiwanych przez kajmany i na dziewiczą Tasmanię. Podczas tej kulinarnej podróży Ramsay dotrze też na bagna Luizjany, norweskie fiordy, indonezyjską Sumatrę oraz w góry południowych Indii. Wszystkie składniki, który zdobywa, dania, których smakuje i osoby, które spotyka na drodze tej niezwykłej przygody, inspirują go do stworzenia przepisu od zera.

24.08 POLSKA Z GÓRY. ZAMKI, DWORKI, PAŁACE (PLANETE+) W programie widzowie zobaczą zamki obronne królów i książąt, pałace magnackich rodów, szlacheckie dwory i dworki. Autorzy odwiedzą m.in. Niedzicę, Czorsztyn, Chęciny, Ujazd, Siewierz, Czersk i Rabsztyn. Opowiedzą o życiu dawnych właścicieli prezentowanych obiektów.

25.08 KOLEJĄ PRZEZ ŚWIAT (DISCOVERY HISTORIA) Chris Tarrant sprawdza rozkład jazdy i wyrusza w wielką podróż pociągami przez wszystkie kontynenty. Dzięki niekłamanemu entuzjazmowi dla najstarszych, najwolniejszych i najbardziej niewygodnych pociągów na naszej planecie poznaje regiony związane z bogatą historią kolei. Tym razem Chris zaczyna swoją podróż w Maroku, aby odkryć rozległą sieć kolejową zbudowaną w czasach, kiedy kraj ten był francuską kolonią. Później Chris jedzie pociągami przez państwa bałtyckie: Estonię, Łotwę i Litwę. Spotyka ciekawych ludzi, rozmawia z miejscowymi, poznaje współpasażerów, dowiaduje się, jak budowano najbardziej niezwykłe trasy kolejowe i jak wpłynęły one na życie ludzi, którzy dzięki nim uzyskali łatwiejszy dostęp do zdobyczy cywilizacji.

27.08 W CIENIU (EPIC DRAMA) W latach pięćdziesiątych XX wieku najgorętszym miejscem zimnej wojny nie był Waszyngton ani Moskwa, lecz Helsinki, gdzie KGB i CIA walczyły o kontrolę nad Finlandią ? małym, skandynawskim krajem wciśniętym między potęgi Wschodu i Zachodu. W miarę narastania napięć pomiędzy mocarstwami tajna fińska grupa agentów ?Pięść? walczy o utrzymanie niezależności swojej ojczyzny i o jedność we własnych szeregach. Zbliżają się fińskie wybory prezydenckie; w miarę jak najnowsza członkini grupy zaczyna odkrywać prawdę o swojej przeszłości, osobista i zawodowa stawka staje się coraz wyższa. Szybko okazuje się, że od działań ?Pięści? zależy przyszłość Finlandii.

 29.08 ŻYCIE (CINEMAX 2)  Współczesny Rzym. Rodzina Attorre mieszka na przedmieściach na osiedlu domów rodzinnych. Luca (Adriano Giannini) jest sfrustrowanym dziennikarzem freelancerem, który zajmuje się tworzeniem fake newsów. Mężczyzna stara się wspierać będącą baletnicą Susi (Micaela Ramazzotti), której aktywność ogranicza się do nauki podstaw tańca kobiet z nadwagą oraz spokojną i pomysłową sześciolatkę o imieniu Lucilla (Elisa Miccoli), która cierpi na ciężką formę astmy. Pierpaolo (Marcello Fonte), 17-letni syn Luci z poprzedniego związku, potajemnie wspiera finansowo całą trójkę. Sam mieszka w willi ze swoją zamożną matką i bardzo wpływowym dziadkiem. Spokój rodziny zostaje nagle przerwany za sprawą pochodzącej z Irlandii studentki sztuki, Mary Ann (Roisin O’Donovan), która jako au pair ma zająć się opieką nad Lucillą.

29.08 TAKSÓWKARZ (TVP KULTURA) Pamiętny film Martina Scorsese z wielką kreacją Roberta de Niro jako weterana wojny wietnamskiej, usiłującego znaleźć dla siebie miejsce w bezwzględnym świecie ówczesnego Nowego Jorku i debiutującej w roli młodocianej prostytutki 13- letniej wtedy Jodie Foster. Nagrodzony Złotą Palmą film z 1976 roku stal się dla reżysera i aktorów przepustką do światowej kariery.

 30.08 UFO: TAJNE AKTA KOSMITÓW (HISTORY 2) Policjanci i wojskowi na co dzień chronią innych i im służą, jednak kiedy stają oko w oko z UFO, ich poświęcenie wystawione jest na wyjątkową próbę. Fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń, opisanych w autentycznych tajnych aktach dotyczących UFO, dobitnie pokazują, jak daleko muszą posunąć się osoby z pierwszej linii frontu, by strzec cywili przed spotkaniami z obcymi.

31.08 MALEŃKIE MORDERSTWA (ZOOM TV) Witajcie w Sarmaş?k ? ekskluzywnej dzielnicy willowej, w której wszyscy są młodzi, piękni i bogaci. To tu żyją szczęściarze z wyższych sfer: robią kariery, wychowują dzieci, otaczają się służbą i jeżdżą dobrymi samochodami. Ale ta idylla to tylko pozory.  Oya, Merve, Pelin i Arzu ? cztery przyjaciółki z liceum, po latach spotykają się w rodzinnym miasteczku na pogrzebie dyrektora szkoły. Kiedyś nastolatki, dzisiaj kobiety sukcesu, są różne jak cztery żywioły. Łączy je jedynie fatalne w skutkach i niewyjaśnione do tej pory wydarzenie ze szkolnych lat. Pod  pozorami wzajemnej sympatii i otwartości dawne przyjaciółki pielęgnują ukryte animozje, podlewają zazdrość, skrywają swoje małe i duże sekrety. Ponowne spotkanie będzie miało niebagatelny wpływ na każdą z nich. Choć ich życie kręci się wokół mężczyzn, stanowią tu oni tylko tło całej historii, podobnie jak policyjne śledztwo prowadzone wokół pewnej tajemniczej zbrodni. W Sarmaş?k to kobiety rozdają karty. Budują, niszczą, dzielą i rządzą…

31.08 HOTEL PARADISE (TVN 7) Po niekwestionowanym sukcesie pierwszej edycji wraca na antenę z drugim sezonem. W rajskim Hotelu na magicznej wyspie Bali kilkunastu singli podejmie niebezpieczną grę, w której stawką będą miłość i pieniądze. Cel jest jeden ? znaleźć parę i zostać w programie jak najdłużej! Nie będzie to jednak łatwe, bo tutaj strategia i rywalizacja przeplatają się z lojalnością i prawdziwymi uczuciami. Tą która rozdaje karty w tym miłosnym pokerze jest olśniewająca Klaudia El Dursi i wcale nie zamierza ułatwić uczestnikom pobytu w swoim Hotelu. Jedno jest pewne ? tej jesieni będzie naprawdę gorąco!

31.08 US OPEN (EUROSPORT) Legendarne Flushing Meadows w Nowym Jorku już od poniedziałku stanie się areną rywalizacji największych gwiazd światowego tenisa, wśród których znajdą się między innymi Iga Świątek, Magda Linette i Hubert Hurkacz. Od 31 sierpnia do 13 września Eurosport pokaże na żywo wszystkie najważniejsze mecze US Open, w tym spotkania Polek i Polaków, z komentarzem znakomitych ekspertów!

31.09 POLICJANTKI I POLICJANCI (TV4) W nowych odcinkach rozpoczęte wiosną wątki nabiorą rumieńców i bieg wydarzeń znacznie przyspieszy. Krzysiek (Wojciech Sukiennik) będzie aranżował romantyczne randki z Emilką (Anna Kukawska),  Zuzę (Maryla Morydz) czeka kilka zaskakujących zwrotów akcji w życiu i w pracy, a Szymona (Paweł Monsiel) i Aśkę (Magda Szczepanek) poszukujących małego Tymka i jego mamy – tragiczne odkrycie. Życie Natalii (Anna Bosak), podobnie jak  Górala (Paweł Kowalczyk) zdominują teraz sprawy ich bliskich, a Wojtek (Bartłomiej Piekarski) przekona się jak ślepa –  i… głucha – potrafi być miłość.