MARCIN CICHY KOŃCZY SWĄ KADENCJĘ W UKE

Nie we wrześniu 2021 ale 31 maja 2020 dobiegnie końca kadencja obecnego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcina Cichego. Skrócenie kadencji jest następstwem przyjętej przez rząd ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-19.

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem telekomunikacyjnym, konkurs na stanowisko nowego szefa urzędu regulacyjnego przeprowadzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Spośród zgłoszonych kandydatur premier zaproponuje jedną, którą zatwierdzić musi Sejm.

W związku z zakończeniem kadencji Prezesa, na stronie UKE opublikowano podsumowanie realizacji dokumentu ?Strategiczne kierunki działań Prezesa UKE w latach 2017-2021?. Ze względu na fakt, że kadencja uległa skróceniu, podsumowanie pokazuje stan na maj 2020 r. W dokumencie czytamy m.in.:

Ochrona interesów konsumenta, rozwój infrastruktury i usług, wzrost konkurencji dzięki optymalnym regulacjom i rozwój własnych kompetencji poprzez kierowanie się wartościami Uczciwości, Kreatywności i Efektywności ? to główne obszary działalności Regulatora w czasie mijającej kadencji.

Misją Prezesa UKE było zapewnianie obywatelom dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych i pocztowych na rozwijającym się rynku oraz w dynamicznym otoczeniu międzynarodowym. Zgodnie z wizją Prezesa UKE, regulator powinien być obiektywnym, merytorycznym oraz wiarygodnym moderatorem rozwoju rynku, działającym ze zrozumieniem potrzeb społeczeństwa oraz zasad funkcjonowania sektora przedsiębiorstw.