PRZED 12 FORUM GOSPODARCZYM TIME

Polska plasuje się obecnie w gronie najbardziej zaawansowanych krajów w Europie, a nawet na świecie pod względem rozwoju metod płatności. To dzięki zastosowaniu w systemach finansowych nowych technologii i narzędzi informatycznych, udało się nam wspiąć na pozycję lidera. Aby jednak utrzymać się na niej, należy szybko zdefiniować wyzwania nowej dekady. I właśnie tym między innymi zajmą się uczestnicy 12. Forum Gospodarczego TIME (na zdjęciu edycja 2019).

W tym kontekście warto skupić się na kilku kwestiach – wpływie sieci 5G na sektor bankowy i technologie płatności oraz na otwartej bankowości, której kluczowym bodźcem rozwoju jest druga dyrektywa unijna o usługach płatniczych, szerzej znana jako PSD2 (ang. Payment Services Directive 2). Zgodnie z jej założeniami, filozofia dostępu do rachunków płatniczych znacząco się zmieniła. Instytucje zostały zobligowane do dzielenia się danymi z tzw. podmiotami trzecimi, licencjonowanymi przed nadzór finansowy, które mogą w imieniu i za zgodą klienta banku uzyskać dostęp do rachunku i zlecać płatności. I mimo iż otwarta bankowość nad Wisłą dopiero raczkuje, to sektor usług finansowych powoli wkracza w nową fazę innowacji. Jej założeniem jest głębsza współpraca pomiędzy uczestnikami tego rynku, w tym również pomiędzy bankami a fintechami. Opiera się ona na specjalizacji, mającej na celu redukcję oszustw, zapewnienie większej interoperacyjności, wyższą jakość obsługi klienta oraz szybsze wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług.

Lepszy, tańszy lek. Wygodny, ekologiczny tramwaj, którym jeździmy po mieście. Aplikacja pomagająca osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu. Prosty w obsłudze elektroniczny stetoskop, którym samodzielnie możemy zbadać dziecko, a wyniki wysłać do zdalnej diagnozy lekarzowi w dowolnej części świata. Przyjazny dziecku robot, pomagający nauczycielowi prowadzić zajęcia. To tylko niektóre z innowacji, z których mamy możliwość korzystać na co dzień, dzięki temu, że przedsiębiorcy pracują nad rozwiązaniami jutra.

Takie działania wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przez ponad dekadę działalności przekazało już ponad 59 miliardów złotych na wsparcie prac B+R polskich przedsiębiorstw, uczelni oraz instytutów badawczych.

? Innowacje wiążą się z ryzykiem, wymagają czasu, wiedzy, badań i oczywiście pieniędzy. Wspieramy przedsiębiorców i innowatorów na tej trudnej drodze, także na tym etapie, gdy zastanawiają się, czy ich wniosek ma szanse na dofinasowanie. To nie tylko strona internetowa, punkt informacyjny, otwarte spotkania, ale także takie narzędzia jak asystent innowacji i asystent budżetowy. Za ich pomocą można samodzielnie dokonać wstępnej weryfikacji swojej koncepcji. Zależy nam na sukcesie naszych wnioskodawców, a później beneficjentów ? mówi dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki,

Dziś przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu programów oferowanych przez Centrum. Może to być na przykład uniwersalny program ? ?szybka ścieżka?, w ramach którego można wnioskować o środki na projekty z różnych dziedzin lub konkursy skoncentrowane na poszczególnych tematach jak choćby Gameinn (poświęcony sektorowi gamingowemu). Są również programy poświęcone rozwojowi nowoczesnej energetyki czy konkursy dedykowane konkretnym regionom naszego kraju.