35. TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA: Laury dla Marczewskiego, Wilczyńskiego, Koleśnik i Holoubka!

35. edycja 5-12 czerwca) Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Festiwalu wybranych polskich filmów pełnometrażowych dobiegła końca.

W tym roku, Kapituła 35. TNF postanowiła uhonorować Nagrodą za całokształt i wkład w polską kinematografię, statuetką “Szczęścior” (aut. Sławomir Micek) znakomitego reżysera i pedagoga, Wojciecha Marczewskiego.

Jury dziecięce, wychowankowie tarnowskich przedszkoli i szkół podstawowych w składzie: Zoja Bielak, Iga Cetnar, Gabriela Kozaczka, Oliwia Krużel, Lena Wąż, Gustaw Drobot, Adam Dziekan, Oliwier Susułowski po obejrzeniu 21 filmów konkursowych i w wyniku głosowania nadzorowanego przez opiekunów Jury Dziecięcego 35. TNF, Dominika Fitrzyka i Magdalenę Trusz, postanowiło przyznać Nagrodę Jury Dziecięcego, nagradzając Statuetką „Maszkaronka” producenta filmu animowanego serii „Pamiętnik Florki”, odc. „Superbohaterowie”, producent Anima-Pol, nagrodę odebrał producent Paweł Wendorff.

Jury Młodzieżowe w składzie: Filip Białobrzewski, Jan Cygan, Klaudia Madeja, Aleksander Niedbała, Barbara Puzon, Wojciech Sztorc, Łucja Wrzesień po obejrzeniu 12 filmów konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Jury Młodzieżowego – Statuetkę „Kamerzysty” Mariuszowi WIlczyńskiemu, reżyserowi filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” za poruszający film o przemijaniu, śmierci i miłości, który przy pomocy wyjątkowej estetyki ukazał nasze społeczeństwo i nas samych w sposób, który pomimo upływu lat wciąż zostaje aktualny.

Najwyższą ocenę publiczności otrzymał film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” i jego reżyser Jan Holoubek.

Filmy konkursowe oceniało sześcioosobowe Jury 35. TNF pod przewodnictwem reżysera Juliusza Machulskiego. Skład jury uzupełniają: Natalia Grzegorzek, Ola Salwa Justyna Wasilewska, Łukasz Gutt, Atanas Valkov. Na posiedzeniu on-line, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych, jury przyznało:

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park – Tarnów (5.000 zł),  Magdalenie Koleśnik za główną rolę w filmie “Sweat”  za stworzenie magnetyzującej i niepokojącej postaci internetowej influencerki, która jest tak samo prawdziwa, jak i wykreowana przez samą siebie. Za to, że aktorka nie ukrywa się za rolą, tylko jest w niej cały czas mocno obecna.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Telewizję Kino Polska dla Dawida Nickela reżysera filmu  “Ostatni komers” za maksymalne wykorzystanie możliwości mikrobudżetu i imponujący debiut. Za świetne prowadzenie aktorów i subtelne spojrzenie na ten czas w życiu, gdy wszystko co pierwsze jest najważniejsze.

Jednocześnie JEDNOGŁOŚNIE Grand Prix 35 Tarnowskiej Nagrody Filmowej w postaci Statuetki Maszkarona przyznało Mariuszowi Wilczyńskiemu  za film  “Zabij to i wyjedź z tego miasta” za niesamowitą, spełnioną artystycznie opowieść meandrującą po pamięci osobistej i zbiorowej. Za ocalenie kawałka pięknej historii polskiego kina; za wiarę, że sztuka może być rozmową – także z tymi, których już nie ma.  I za muzykę Nalepy, też.

Tarnowskiego Dukata z rąk Prezydenta miasta Romana Ciepieli (po prawej) otrzymał Jerzy Armata, wieloletni Dyrektor Artystyczny TNF.

fot. Paweł Topolski dla TCK